Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border collie cinsi köpekler evcil hayvan olarak beslenebilen ancak apartmanlar için uygun olmayan köpeklerdir. Border collie özellikleri ve bakımı ile ilgili çok sorular alıyoruz. Bu köpekleri evlerine alıp bakmak isteyenler bu köpeklerin hangi özelliklere sahip oldukları ve bakımının nasıl yapıldığını merak ediyorlar. Bu kişilerin meraklarını gidermek amacıyla border collie cinsi köpekler hakkında bilgilendirme yapacağız.

Border Collie Nedir?

Border collie cinsi köpekler ilk olarak İngiltere ve İskoçya bölgelerinde ortaya çıkmıştır. Daha sonra da birçok bölgeye dağılmışlardır. Ortaya çıktığı Northumberland bölgesinde özellikle koyun gütme amacıyla kullanılarak bu alanda gelişmiş olan köpeklerdir.

Border Collie Cinsi Köpeklerin Karakter Özellikleri

Border collie köpekleri geçmişten günümüze kadar gelen bekçi ve koyun gütme köpekleri arasında ilk sırayı alan köpeklerdir.

Bu köpekler bazı özelliklere sahiptirler. Bunlar;
Border collie cinsi köpekler çok zekidirler.
Çok çalışkan köpeklerdir.
Sahiplerine karşı aşırı itaat beslerler ve onlarla çok vakit geçirmek isterler.
Bu köpeklerin içgüdüleri çok yüksek olduğu için arama çalışmalarında da kullanılabilirler.
Eğitilmeye son derece müsait olun köpeklerdir. Sahipleri tarafından nasıl eğitilirlerse o karaktere sahip olurlar.
Çok hareketli köpeklerdir.
Yapıları gereği korumacı özellikleri çok güçlüdür ve bu yüzden saldırgan olabilirler.
Bu köpeklerin küçük yaşlardayken sosyalleştirmeleri gerekir. Verilen eğitimlerle yapılarına yönelik olarak üstün koruma sağlarlar.

Bu özelliklerinden dolayı border collie cinsi köpekler bekçilik ve koyunların korunmasında oldukça başarılıdırlar ve bu konuda ödülleri de ellerinde bulunduran köpek cinsleridirler. Bu köpekler yapıları gereği çiftlik ve hayvan yetiştirilen alanlarda beslenebilirler.

Border Collie
Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri

Border collie cinsi köpekler yaklaşık olarak 12 yıl yaşarlar. Koyun gütme amacıyla yetiştirilmelerinden dolayı vücutları zorlu hava şartlarına dayanıklıdır. Bu köpeklerin boyları ve kiloları erkek veya dişi olmasına göre değişiklik gösterir. Erkeklerin kiloları 14-20 aralığında olurken dişilerin kiloları ise 12-19 aralığında olur.

Bu köpeklerin uzun tüylü ve kısa tüylü olan türleri vardır. Border collie cinsi köpeklerin tüylerinin renkleri genelde siyah beyazdır. Çok nadir olarak gri ya da kızıl renklileri de görülebilir. Border collie köpeklerin kulakları ise yana doğru dik bir şekilde durur.

Bu köpeklerin gözleri ise genelde koyu renklidir. Aynı zamanda uzun tüylü olan cinslerinin boyunları yeleli bir şekildedir. Ayrıca bu köpeklerin kuyrukları da oldukça uzun ve tüylüdür.

Border Collie Cinsi Köpeklerin Bakımı

Border collie cinsi köpeklerin bakımları zor değildir. Bu köpeklerin sağlıklı olabilmeleri için düzenli beslenmeleri gerekir. Ayrıca tüylerinin sık olarak taranması gerekir. Bu köpeklerin ağız enfeksiyonu geçirme riski oldukça fazladır. Bunu önlemek için border collie cinsi köpeklerin dişlerinin düzenli fırçalanması gerekir. Ayrıca bu köpeklerin kulak temizliğine de dikkat edilmelidir. Pire ve kenelere karşı oldukça hassastırlar. Bu cins köpeklerin birkaç ayda bir yıkanması yeterli olmaktadır.

Border Collie
Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie Cinsi Köpeklerin Beslenmesi

Border collie cinsi köpeklerin beslenmesi de oldukça kolaydır. Sağlıklı olmaları için kuru mama ile beslenmeleri gerekir ve günde iki öğün beslenmeleri yeterli olur. Ayrıca bu köpeklerin sağlıklı olabilmeleri için vitaminlerle de beslenmesi gerekir. Bu cins köpekler ev yemekleri ile beslenmeye uygun değillerdir. Son olarak da bu köpeklerin iyi yetiştirilmesi için mamalarının kaliteli olması gerekir.

Border Collie Köpeklerinin Yakalandığı Hastalıklar

Border collie cinsinde olan köpekler dayanıklı bir ırk olsalar da bazı hastalıklara yakalanma riskleri de vardır. Bunlar epilepsi, kalça displazisi, alerjiler, göz anomalisi, ağız enfeksiyonları ve progresif retina atropisidir. Bu türde olan köpeklerin bakımını yapan kişiler köpeklerin bu tür rahatsızlıklarına karşı dikkatli olmalıdır. Bu hastalıkların ileri derecede olanları köpeğin ölümüne sebep olabilmektedir. Ayrıca bu köpekler uyuz olma riskinin yüksek olduğu köpeklerdir ve uyuz ilaçlarına karşı alerjiye sahip oldukları için uyuz ilaçları kullanılırken dikkatli olunmalıdır.

Tavsiye Bağlantı: Kaniş Köpek Özellikleri ve Bakımı

Egzersiz Yapması Geren Köpek Cinsi

Border collie köpekleri yapıları gereği düzenli olarak egzersiz yapmaları gereken köpeklerdir. Günlük belirli bir süre çalıştırılması ve enerjilerini atmaları gerekir. Enerjilerini atamayan ve düzenli olarak egzersiz yapamayan köpekler çevrelerine saldırabilirler. Ayrıca eşyalara da zarar verebilirler. Enerjisini atamayan köpeklerin çocuklara saldırma olasılığı yüksektir. Bu durumların yaşanmaması için border collie cinsi köpeklerin düzenli olarak egzersiz yaptırılması ve oyun oynatılması gerekir.

Ayrıca bu köpekler apartmanlarda beslenmek istenirlerse egzersiz ve oyunla enerjilerinin attırılması gerekir. Aksi durumda oldukça sıkıntı yaratacaklardır. Bu yüzden border collie cinsi köpeklere bakmak isteyenlerin onlara vakit ayrımları ve yorulmalarını sağlamaları gerekir. Vakit ayıramayacak kişilerin bu köpekleri sahiplenmemesi gerekir.

Border collie cinsi köpekler çoban köpeği olarak yetiştirildikleri için düzenlenen köpek yarışlarında da oldukça başarılıdırlar. Genel olarak yarışlardan birinci olarak ayrılan köpeklerdir ve geçmişten beri bu özelliklerinden dolayı köpek yarışlarına sokulurlar.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın