Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sibirya kedisi, Sibirya’da ortaya çıkmıştır, ancak ilk ne zaman geldikleri belli değildir. Yaklaşık 1000 yıldır bulundukları tahmin edilmektedir. Başlangıçta, Sibirya kedileri çiftlikler ve mağazalar için bir çeşit kemirgen kontrolü görevi görüyordu.

Ancak, çarpıcı görünümleri nedeniyle, kedi şovları ve yarışmalar için popüler olmaları çok uzun sürmedi.

Sibirya Kedilerinde Boyut ve Görünüm

Sibirya kedisinin büyüklüğü ve görünümü kesinlikle onu diğer ırklardan ayıran şeydir. Bu cinsin genel özellikleri, ilk tanıtıldığı Sibirya‘nın sert ikliminde hayatta kalabilmek üzere işlenmiştir. Basitçe söylemek gerekirse, Sibirya kedisi çok büyük ve güçlü bir cinstir.

Ortalama ağırlıkları 6 ila 9 kg arasında olup, erkekler dişilerden daha büyüktür. Kas yapıları sert ve soğuk iklimlere adapte olabilen uzun ve kalın özelliktedir. Sibirya kedileri, güzel uzun kürklerini koruyabilmek için dengeli bir diyet ararlar. Tüyleri çok çeşitli renklerde olabilir ve suya dayanıklı, yağlı bir dokuya sahiptir.

İlk bakışta, Sibirya Kedisi, Maine Coon türüne çok benzemektedir. Bununla birlikte, belirgin farklılıklar, Sibirya kedilerinin şekil ve beden bakımından daha genel bir yuvarlak görünüme sahip olmasıdır. Yakından bakarsanız, Sibirya kedileri üçgen biçimli kulaklardan ziyade yuvarlak kulaklara sahiptir. Tüyler kulakların üstlerini örter, sivri bir görünüm verir ve kulağın içinde soğuğa karşı ilave bir koruma katmanı olan tüy bulunur.

Sibirya kedilerinin kürkü ve boyutu sağlam ve güçlü olsa da, yüz özellikleri bir yumuşaklık ifadesiyle bezenmiştir. Yuvarlak gözler çeşitli renklere sahip olabilir ve mavi, yeşil veya sarı arasında değişebilir. Hatta bazıları iki farklı renkli göze sahiptir.

Sibirya Kedilerinde Kişilik ve Mizaç

Sibirya kedilerinin kişiliği genellikle dostane ve maceracıdır. Bu cins özellikle insanlar, diğer kediler ve hatta köpekler ile iyi anlaşır. Bu tür, aile ortamının tadını çıkarır ve sakin tavırları ve sessizlikleriyle mükemmel arkadaşlar edinirler. Ancak, yumuşak mizacın yanında çok eğlenceli bir kişilikleri vardır. Macera duygusu ve çevik yetenekleriyle tanınırlar. Yeni numaralar öğrenme zorluğundan zevk alırlar.

Sibirya Kedisi
Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kedisi Sağlık Durumu

Sibirya kedileri dayanıklı hayvanlardır, bu yüzden sağlıklıdırlar. Bununla birlikte, özellikle bir hastalığa karşı hassastırlar: hipertrofik kardiyomiyopati.

Bu, kedilerde kalıtsal kalp hastalığının en yaygın şeklidir. Esasen, hastalık kalpte kalınlaşmaya neden olarak bazı sağlık sorunlarına yol açmakta ve ölüme kadar gidebilmektedir. Damızlık kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati için tarama yapmalı ve veteriner bu testlerin sonuçlarını doğrulayabilmelidir.

Sibirya Kedisini Tımar Etme

Sibirya kedileri kapsamlı tımar gerektirebilir. Bununla birlikte, kedi uzun, kalın bir kürke sahip olmasına rağmen, tüyleri kolayca karışmaz veya matlaşmaz. Haftalık fırçalama, kürklerini daha iyi durumda tutar. Ancak, bahar aylarında, kedi kışlık tüylerini dökerken, kedinin günlük olarak fırçalanması önemlidir.

Kedinizi kürklerini oldukça başarılı bir şekilde muhafaza ettikleri için düzenli olarak yıkamanız gerekli olmasa da, Sibirya kedileri banyo yapmayı önemsemezler. Ara sıra banyo yapmak hastalık şansını azaltabilir ve tüylerin taze ve temiz kalmasını sağlayabilir. Bunun dışında, tırnaklarının kesilmesi ve kedilerin dişlerinin ve kulaklarının temizlenmesi gibi düzenli bakım sağlamak önemlidir.

Sibirya Kedilerinde Yaygın Görülen Alerjiler

Bilimsel destekleyici olmasa da, birçok insan Sibirya kedilerini hipoalerjenik olarak sınıflandırır. Bazı insanlar Sibirya kedilerine karşı hafif reaksiyon gösterir. Bunun nedeni, Sibirya kedilerinin tükürüklerinde düşük FeV1 oluşumuna sahip olmaları olabilir.

Bir kedi kürkünü yaladığında, tükürükteki FeV1 daha fazla tehlike yaratır. Kedilere alerjisi olan insanların büyük bir kısmı evcil hayvanlardan etkilenmektedir. Bununla birlikte, Sibirya kedilerinin tükürüklerinde FeV1 oluşum oranının düşük olması nedeniyle, insanların buna tepki göstermesi daha zor olabilir. Kedilere alerjiniz varsa, ancak bir Sibirya kedisine sahip olmak istiyorsanız, tepki vermeden önce reaksiyonunuzu test etmek önemlidir. Alerjik reaksiyonlar kişiden kişiye ve kediden kediye değişebilir.

Sibirya Kedilerinin İnsana Karşı Duyarlılığı

Sibirya kedilerinin tükürüklerinde FeV1 enziminin düşük bir oluşumuna sahip olduğu test edilmiş ve kanıtlanmış olduğundan, bu enzime duyarlılığı olan birçok alerjik hasta Sibirya kedisinden pek etkilenmez. Bu kedilerden biriyle birkaç saat geçirin ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini öğrenin.

Tavsiye Bağlantı: Bombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kedileri Hakkında Ortak Bilgiler

Sibiryalılar kesinlikle merak uyandıran bir cins. İşte bilmeniz gereken birkaç şey:

 • Suyu severler! Aslında, Sibirya yavru kedilerini erken yaşta su ile tanıştırırsanız, muhtemelen yaşam boyu su sever olacaktır.
 • Hassasiyetleriyle bilinirler. Bazı Sibirya kedilerinin iyi bir duygusal destekçi oldukları belirtilmiştir.
 • Sibirya kedileri beş yaşına kadar fiziksel olarak olgunlaşmazlar.
 • Sibirya kedilerinin köpek benzeri bir kişilik sahibi olduğu söylenir.
 • En yaygın Sibirya kedisi rengi altın tekirdir.
 • Sibirya kedisinin ömrü 12-16 yıldır.

Sibirya Kedisi Renkleri ve Desenleri

Sibirya kedileri, sivri uçlu renkler dahil olmak üzere çok çeşitli renk ve desenlerde tanınmaktadır. Çikolata, Tarçın, Karamel ve buna uygun seyreltik renkler (Leylak, Açık kahverengi ve Kayısı) Sibirya kedilerinin desen kombinasyonunda kendilerine yer bulur.

Popüler Sibirya kedisi renkleri

 • Gri ve beyaz Sibirya kedisi
 • Kırmızı Sibirya kedisi
 • Gümüş Sibirya kedisi
 • Beyaz Sibirya kedisi
 • Sarı Sibirya kedisi
 • Kara Sibirya kedisi
 • Siyah – beyaz Sibirya kedisi
 • Mavi gözlü Sibirya kedisi
 • Mavi vaşak Sibirya kedisi
 • Altın Sibirya kedisi
Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın