Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Norveç Orman Kedisi Özellikleri, Yaygın olarak “Wegie” olarak da bilinen Norveç orman kedisinin, Vikinglerin kedisi olduğuna inanılır. Maine Rakun kedisine çarpıcı bir benzerlik gösterdiği bilinmektedir.

Hem bağımsız hem de ailenin sevgi dolu bir üyesi olup dikkat çeker ama ilgi talep etmez. Oyunbaz, evcil bir kedi olmak için uygundur. Bir kucak kedisinden biraz daha bağımsız olmasına rağmen, Norveç orman kedisinin sevgi dolu bir mırıltı ile kafası okşamanıza tepki vermesini bekleyebilirsiniz.

Norveç Orman Kedisinin Genel Özellikleri

Ağırlık: 6- 9 kg
Tüyleri: uzun; çift kat
Kürk Rengi: beyaz, siyah, kırmızı, krem, tekir ve tarçın arasında değişmektedir.
Göz Rengi: yeşil, altın ve altın-yeşil
Ortalama Yaşam Süresi: 14 ila 16 yıl

Norveç Orman Kedisinin Ayrıntılı Özellikleri

Sevgi: Orta
Samimiyet: Orta
Çocuk Dostu: Yüksek
Hayvan Dostu Yüksek
Egzersiz İhtiyacı: Orta
Oyunculuk: Yüksek
Enerji Seviyesi: Yüksek

Norveç Orman Kedisi Tarihçesi

Norveç orman kedisi, Norveç’in resmi kedisidir. İlk olarak Wegie yüzlerce hatta belki de binlerce yıl önce Norveç‘e gelmiştir. Bazıları, Türk tüccarların ticarete geldiklerinde en sevdikleri kedilerini yanlarında getirdiklerini, diğerleri de kedinin Haçlı Seferleri sırasında geri getirilen hazinelerden biri olduğuna inanmaktadır.

Orman kedisi” anlamına gelen Norveççe’ de “Skogkatt” adı verilen bu cins, İskandinav mitolojisi ve masallarında favori hayvandır. Doğal Norveç orman kedisi, uzun tüy, ters üçgen kafa ve badem şeklindeki gözlere sahiptir. Çoğu ev kedisinden daha büyüklerdir; erkekler dişilerden önemli ölçüde daha iridir. Norveç orman kedisi, kışın mükemmel koruma sağlayan çift tüy katmanına sahiptir. Cinsin bölgedeki kedilerle çiftleşerek kendine özgü uzun kürk kaplamasını almış olabileceğine inanılmaktadır.

Norveç orman kedisi, 1938’de bir kedi şovunda sergilendiğinde bir miktar dikkat çekti. Norveç Orman Kedi Kulübü, cins korunmasına yardımcı olmak için kuruldu. Ne yazık ki, II. Dünya Savaşı şöhretli yükselişini durdurdu. Irk, melezleme nedeniyle savaş sırasında neredeyse yok olmuştur. Ancak, Norveç Orman Kedi Kulübü, cinsi kurtarmak için çalışmaya devam etti. 1977 sonrasında cins, birçok ülkede yeniden ortaya çıkmaya başladı.

Norveç Orman Kedisi
Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Norveç Orman Kedisi Bakımı

Norveç orman kedisi, çift kat uzun, suya dayanıklı kürke sahiptir. Pis koşullara maruz kalma veya tıbbi gereklilik gibi özel durumlar dışında yıkanmasına gerek yoktur. Bu kedi ırkının tüyleri haftalık olarak paslanmaz çelik bir tarak veya kaygan bir fırça ile taranmalıdır. Bu kedi ırkının ilkbaharda bir kat, kışın ise bir kat daha tüy dökmesi yaygındır.

Bütün kediler gibi, Norveç orman kedileri de düzenli diş bakımına ihtiyaç duyar. Periodontal hastalıkların önlenmesi için dişlerini haftada en az bir kez fırçalamanız tavsiye edilir. Haftada bir kez, herhangi bir akıntıyı temizlemek için Norveç kedisinin gözlerinin kenarlarını da silmelisiniz. Bulaşmayı önlemek için her bir göz için yeni, temiz bir bez kullanın.

Orman köklerine bağlı olarak tırmanmaya bayılırlar. Kanepenin arkası, bu kedilerin evde ne kadar yükseğe çıkabileceklerini öğrenirken yolculuğun ilk adımı olacaktır. Bu kedinin doğal tırmanma yeteneklerini kullanması ve geliştirmesi için bir kedi kulesi veya ağaç alabilirsiniz.

Harika avcılar olarak tanınırlar. Geçmişte ahır ve evlerin korunmasına yardım etmiş, hatta avlanma yeteneklerinden dolayı Viking gemilerine binmişlerdir. Yüksek enerjili bir kedi olarak, kedinize çeşitli hareketli oyunlar oynatabilirsiniz.

Bu kedi en eğitilebilir kedilerden biri değildir. 10 puanlık bir ölçekte yaklaşık olarak 5 puan alacaktır. Bu cinsin olgunlaşması daha uzun sürer: kabaca beş yıl. Yavru kediler size rahatsız edici geliyorsa, Norveç orman kedisinin sizin için uygun olup olmadığına karar verirken bunu göz önünde bulundurun.

Bu türler yabancılar arasında çekingen davranabilirler, ancak genellikle anlaşması kolaydır. Çocuklarla harika uyum sağlarlar ve diğer hayvanlarla da sorunsuz geçindikleri bilinmektedir.

Tavsiye Bağlantı: Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Norveç Orman Kedisi Sağlık Sorunları

Norveç orman kedisi doğal bir cinsdir ve bazen karışık cinslerde ortaya çıkan sağlık sorunlarını göstermezler. Doğumdan sonra yapılan bir DNA testi, yavru kedinizin hangi hastalıklara yakalanma riski altında olduğunu bilmenizi sağlar. Norveç orman kedileri genellikle çok sağlıklıdır, ancak bu cinsin eğilimli olduğu birkaç sağlık sorunu vardır:

• Glikojen Depolama Hastalığı IV: Bu, genellikle ölümcül olan kalıtsal bir durumdur. Neyse ki, nadirdir. Doğumdan ancak beş ay sonra ortaya çıkabilir.
• Kalça Displazisi: Köpeklerde daha yaygın olmasına rağmen, bu büyük kedi bu hastalık için de risk altında olabilir. Kalça displazisi kalıtsaldır, zamanla kötüleşir ve zıplamaktan ve hareket etmekten kaçınan bir kedi ortaya çıkarır.
• Hipertrofik Kardiyomiyopati: Kediler arasında yaygın bir kalp hastalığı olan hipertrofik kardiyomiyopati kalp kasının kalınlaşmasına neden olur. Bu durum kalıtsaldır ve karma cinslerde daha yaygındır.

Norveç Orman Kedisi Diyet ve Beslenme

Norveç orman kedileri avcılardan türetilmiştir ve yüksek proteinli ve yüksek etli diyet tercih ederler. Yiyecekleri bu tercihe uymuyorsa, bazen seçici davranabilirler. Bu kedi türleri, büyüklüğü nedeniyle normal bir kediden daha fazla yiyecektir. Eğer kedi zor bir yiyici haline gelirse, protein ve et açısından zengin bir marka kedi maması denenebilir. Ayrıca Norveç orman kedileri için özel olarak üretilmiş kedi maması markaları da vardır.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın