Chartreux Kedi Özellikleri ve Bakımı

Chartreux kedisi belirsiz kökenleri olan bir Fransız kedisidir. Cins, hafif yünlü kürk dokusu, parlak bakır veya turuncu gözleri olan, masif mavi-gri kaplaması ve sessiz fakat arkadaşça doğası ile dikkat çekmektedir.

Kaslı ve sağlam bir yapıya sahip olan Chartreux, vücudunun büyüklüğü bakımından ilk görünüşte küçük, ince kemikli bacaklara sahiptir. Vücut uzunluğu genellikle fazladır. Ancak orantısız görünüme rağmen, kedi güçlü bir avcıdır. Efsaneye göre Fransız rahipleri, manastırlardaki kemirgen kontrolü için bu kedilere güveniyordu.

Bugün, Chartreux nadir bir cins ama sessiz, arkadaş canlısı bir kedi dostu arayan aileler için mükemmel bir seçimdir. Nadiren sesli iletişimde bulunurlar, ancak cinse aşina olanlar hala ilgi çekici bir şekilde mükemmel iletişimciler olarak tanımlamaktadır. Sivri ağızlı yuvarlak yüz, kedinin gülümsüyormuş gibi görünmesini sağlar.

Chartreux Kedi Cinsinin Genel Özellikleri

• Ağırlık: 5 – 7.5 kg
• Tüy Uzunluğu: Kısa
• Kürk Rengi: Açık Mavi-Gri, Açık külden gri tonlarına kadar farklı renkler
• Göz Rengi: Bakır veya Turuncu
• Ortalama Yaşam Süresi: 11 İla 15 Yıl

Chartreux Ayrıntılı Özellikleri

• Sevgi: Yüksek
• Samimiyet: Yüksek
• Çocuk Dostu: Yüksek
• Hayvan Dostu: Yüksek
• Egzersiz İhtiyaçları: Orta
• Oyunculuk: Orta
• Enerji Seviyesi: Orta

Chartreux Kedisinin Tarihçesi

Chartreux’un erken kökeninin izini sürmek zordur, ancak türün en azından 15. ya da 16. yüzyıla kadar dayandığı kesindir. Bu kedilerin benzersiz tüylü kürkü Suriye kökenlerine işaret ediyor ve genel olarak Suriye‘den Fransa‘ya dönen Haçlıların Chartreux‘un ilk ataları olduğuna inanılıyor.

Fransa‘da tarihte kediler kendilerini kemirgen popülasyonlarını kontrol etmenin mükemmel bir yolu olarak kanıtladılar. Chartreux’un tarihinin birçok ortak yönü, bu kedileri farelere karşı bir savunma aracı olarak tutan Fransız Carthusian manastırlarına işaret ediyor. Hiçbir Carthusian kaydı bu gerçeği doğrulamazken, bu neredeyse kedilerin sessiz doğasını açıkladığı söylenen çok tekrarlanan bir hikaye olarak anlatılmaya devam ediyor.

Sonrasında 1920’lerde kız kardeşler Christine ve Suzanne Leger, Fransa kıyılarındaki küçük bir adada yaşayan mavi-gri kedi kolonisine rastladılar. Kediler çarpıcı görünümleri ve benzersiz yünlü kürkleriyle dikkat çekiyorlardı ve Leger kız kardeşleri onları evcilleştirmeye ve yetiştirmeye başladı. 1931‘de, kediler Paris‘teki bir kedi şovunda sergilendi ve modern Chartreux kedisi tüm dünyaca tanındı.

Birçok cins gibi, Chartreux’un varlığı da II. Dünya Savaşı ile tehdit altındaydı. Ancak, Rus Mavisi ve Fars kedisi ile yapılan seçici melezleme, bu asırlık kedinin kaybolmamasını sağlamıştır.

Cins, Fransa‘da popülerlik gösterdi. Avlanma cesareti ile ilk defa ödüllendirilirken, modern Chartreux güzel yünlü kürk, zeka ve sakinlik, arkadaşça tavrı ile saygınlık kazandı. Beklendiği gibi, dünyadaki kedi yetiştiricilerinin dikkatini çekti. Bugün ise Chartreux, ulusal bir Fransız hazinesidir.

Chartreux Kedi Bakımı

Chartreux, nispeten kendi kendine yeterli olan ancak mutlu bir şekilde oyun oynamayı da seven kolay bir koruyucudur. Bu kedilerin kolay yoldaşlık yaptığını ve çocuklarla veya diğer evcil hayvanlarla birlikte olmanın da tadını çıkardıklarını fark edersiniz. Ancak sürekli dikkat gerektirmezler. Bununla birlikte sıklıkla kucak kedisi olarak tanımlanırlar.

Bu kedi ırkı oldukça zekidir, bu nedenle Chartreux kedinize yeni bilgiler öğretmeyi deneyebilir ve başarılı olabilirsiniz. Bazı meraklı Chartreux kedilerinin dolapları açabildiği bile görülmüştür. Bu yüzden bu durum eğer sorun teşkil etmeye başlarsa dolap kulplarına bebek kilitleri takmayı düşünün.

Chartreux kürkünün yumuşak, yünlü dokusunun tadını çıkarabilirsiniz. Kedinizin kürkünün daha iyi görünmesini sağlamak için haftalık olarak taramayı unutmayın. Pek çok uzman, kürklerini fırçalamaya karşı uyarır. Benzersiz kürk dokusu, bir kıllı fırçayla yumuşak tarak hareketine daha uygundur.

Kedinizi çok sık yıkamanız gerekmez. Sakin bir tavır, Chartreux‘un temel bir özelliğidir, bu nedenle aileler için popüler bir kedi ırkıdır. Sadece çocuklara veya diğer evcil hayvanlara kediye nazik ve saygılı davranmalarını öğrettiğinizden emin olun. Bu kedilerin aynı zamanda uyumlu oldukları da bilinmektedir ve birçoğu sahipleri ile seyahat etmekten hoşlanır.

Tavsiye Bağlantı: Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Chartreux Kedi Sağlık Sorunları

Chartreux‘un nispeten az sağlık problemi bulunur. Bununla birlikte, kedinizde meydana gelebilecek birkaç potansiyel sağlık endişesi vardır:

• Polikistik böbrek hastalığı: Sıvı dolu kistlerin bir veya iki böbreğin normal işlevini bozduğu bir durum.
• Struvit kristalleri: Kedinin mesanesinde çok az hidrasyon veya aşırı alkali diyet sonucu oluşan küçük taşlar. Taşlar mesaneyi tahriş edebilir, üretrayı tıkayabilir ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.
• Luxella patella: Kaymış dizkapakları bazen bu kedi ırkını rahatsız eden bir problemdir.

Chartreux Kedi Diyet ve Beslenme

Chartruex besleyici bir diyetle beslenmeli ve aşırı beslenmemeye özen gösterilmelidir. Struvit kristalleri geliştirme eğilimi sebebiyle çok alkali olmayan bir yiyecek seçtiğinizden emin olun (birçok bitki bazlı yiyecek yüksek alkalilik seviyelerine katkıda bulunur).

Ayrıca kedinizin her zaman temiz içme suyuna kolayca erişebilmesini sağlayın. Kediniz yeterince su içmezse, idrar daha konsantre hale gelir ve struvite kristalleri oluşabilir. Kediniz için böyle bir risk mevcutsa, beslenme düzenine daha fazla yaş mama eklemeyi düşünün.

Chartreux Kedisinin Artıları

Arkadaş canlısı ama bağımsızdır.
Çocuklarla ve evcil hayvanlarla iyi anlaşır.
Çok sessiz ve kolay bir kedi türüdür.

Chartreux Kedisinin Eksileri

Damızlık veya saf ırk bulmak zordur.
Böbrek problemlerine yatkındır.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın