Yavru Köpek Bakımı Nasıl Yapılır

Yavru köpek bakımı nasıl yapılır? Yavru köpeklerin sağlıklı, mutlu ve iyi beslenmelerine yardımcı olmak için, sahibinin beslenme ve eğitim alanlarında geniş bir bilgiye sahip olması ve ayrıca köpeğe uygun bakımı konusunda bilgi sahibi gerekir. Tabii ki, tüm çabalarınızla annesinin yerini alamazsınız, ama her zaman bir köpek yavrusu yetiştirmenin ve bunun sorumluluğunun sizin yanınızda olduğunu her zaman unutmayın.

Köpek yavru bakımında sizlere sunacağımız 10 basit kural, görünüşü ve davranışlarıyla başkalarını memnun edecek ve saygı duyacak bir köpeği yetiştirmenize yardımcı olacaktır.

Yavru köpek bakımında aşağıdakiler mutlaka uygulanmalıdır:

 • Eğitim
 • Beslenme
 • Hijyen
 • Sağlık
 • Aktivite
 • Veteriner ziyareti
 • Ortama alışma
 • Cesaret
 • Sabır
 • Sevgi

Yavru Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Köpek yavrusu eğitimi ilk gün başlar, köpek yavrusu tamamen eğitimli olarak doğmaz. Onu evinize götürdüğünüz andan itibaren sizi lider ve rol model olarak görüyor. İyi köpek eğitimi mutlu ilişkinizde büyük rol oynar. Yavru köpek sahibinin kendisinden ne beklediğini anlamayı öğrenir ve yeni duruma nasıl alışabileceğini öğrenir. Öte yandan, evcil hayvanınızı ne kadar iyi tanırsanız, gelecekteki yaşamınız o kadar sorunsuz olacaktır. Başlangıç için köpekle bağlantı kurun ve adını seçin. Köpek isimleri, sıklıkla köpeğin karakteri ve davranışları ile rezonansa girer.

Yavru Köpekler Nasıl Beslenir?

Bir köpek yavrusu dengeli bir beslenmeye ihtiyaç duyar, yavru köpeği nasıl besleyeceğiniz çok önemlidir. Bir köpeğin çok küçük yaşlardan aldığı diyetin besin değeri ve enerji değeri, yaşamdaki sağlık durumunu belirler. Köpeğin genetik potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için, köpeği uygun şekilde beslemek özellikle önemlidir.

Beslenme, büyüyen bir organizmanın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı, güvenli ve lezzetli olmalıdır. Belli miktarda protein, yağ, mineral ve vitamin içeren dengeli bir diyete ihtiyacı var. Evcil hayvan bir kase taze içme suyuna sürekli erişebilmelidir. Uzmanlar, köpek yavruları için en iyi besleme yönteminin kuru ve ıslak varyasyonların bir birleşimi olduğuna inanmaktadır.

Yavru Köpek
Yavru Köpek Bakımı Nasıl Yapılır

Yavru Köpeklerin Bakımı

Köpek bakımı düzenli ve kapsamlı olmalıdır. Köpeğin sağlığını en yüksek seviyede tutmak, sahibinin öncelikli kaygısıdır. Bu konuyu yavru köpeklik döneminde dikkatlice düşünürseniz, onun canlılığı sizi yıllarca memnun edecektir. Basit kuralları izlerseniz, köpeğinizi mümkün olduğunca uzun süre en yüksek sağlıkta kalmasını sağlayabilirsiniz.

Köpek tüyü düzgün ve düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Saçı tararken, ciltte, çizilme, yanma, çarpma, sıyrıklar arasındaki değişiklikleri fark edebilirsiniz. Bu noktada, tüm köpeği burnundan kuyruğa kadar incelemelisin. Uzun saçlı köpekler düzenli fırçalamaya ihtiyaç duyar, yumuşak saçlı cinslerin yumuşak bir fırça ile yün içinde dolaşması veya bir bezle silmesi yeterli olacaktır.

Yavru köpeğinize hijyen küçük yaşlardan itibaren öğretin. Yavruların kulakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve bir pamuklu çubukla temizlenmelidir. Bu yönteme özellikle dikkat sarkık kulaklı cins köpek yavrularına verilmelidir, çünkü kulak kepçesinin doğal havalandırmasında zorluk çekerler.

Gözlerin köşeleri yumuşak bir bezle silinir. Patilerdeki tırnaklar özel makaslarla büyüdükçe kesilir. Bir veteriner ile ilk işlemi yaparsanız daha iyi olacaktır.

Yavru Köpeklerin Ağız Sağlığı

Köpeğin dişlerini temizlemeği etmeyi unutmayın, büyümü aşamasında ve sonraki dönemlerde köpeğin dişlerini takip etmek gerekir. Plak veya çürük gelişirse, bir veterinerin yardımını isteyin. Köpeğinize özel bir macun kullanarak yumuşak bir diş fırçası ile dişlerinizi fırçalamaya sakince tepki vermeyi öğretebilirsiniz. Uygulamayı kullanarak evcil hayvanınızın ağız sağlığını değerlendirin. Yavru köpeklerin ağız sağlığı yavru köpek bakımının en önemli parçasıdır.

Tavsiye Bağlantı: Köpek Maması Nasıl Olmalı?

Yavru Köpeklerle Yapılan Aktiviteler

Köpek yavrusu sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümek için günlük fiziksel aktivite alması gerekir. Büyüklüğü sadece köpek yavrusu büyüklüğüne değil, cinsine de bağlıdır. Ancak evcil hayvana aşırı yüklenmeyin: bebeğin kemikleri hala çok kırılgandır ve bazen aşırı yüklere dayanamaz. Düzenli yürüyüşler ve hareketler köpeğin gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Fiziksel ve duygusal olarak daha güçlü büyümesine yardımcı olur.

Yavru Köpeklerin Veteriner Ziyareti

Köpeğinizi eve getirmeden önce iyi bir veteriner seçmelisiniz. Yavru köpeğin sağlığı, esenliği ve gelecekte yetişkin köpeğiniz veteriner hekimin ne kadar sorumlu ve yetkin olduğuna bağlıdır.

Veterinerin ilk ziyareti, rutin aşılamaların yapılması için yapılmalıdır. Yavru köpeğinizi yılda iki kere genel sağlık kontrollerine götürmenizde fayda var.

Yavru Köpeğin Ortama Alışması İçin Ne Yapmalı?

Köpekler etraflarındaki dünyaya çok hızlı bir şekilde adapte olurlar. Yavru köpeğinizi diğer köpeklerden korumanız gerekmez. Köpeklerin bir birini tanıması veya aynı ortamda bulunması yavru köpeklere zarar vermez.

Birçok genç köpek, zayıf meslektaşlarına göre avantajlarını göstermek ister. Fakat bu yapı tüm köpeklerin doğasında olan bir şeydir. Kendi hemcinsleri ile oynamak iyi bir köpek yavrusu geliştirir ve hayvanlarla uygun iletişim kurma becerisine sahip olmasını sağlar.

Yavru Köpekler Daha Çok Sevgi İster

Yavruları sevgi ve özenle kuşatın: ona bakın, yürüyün, oynayın. Evcil hayvanınız yanınızda tamamen güvende olduğundan ve hiçbir şeyin onu tehdit etmediğinden emin olmalıdır. Ve emin olabilirsiniz – bebek bakımınıza ve sevginize sınırsız sevgi ve bağlılıkla cevap verecektir. Bir köpek yavrusu yetiştirmek sizden çok sabır ve sevgi gerektirir.

Yazar
Oktay Bozacı

“Yavru Köpek Bakımı Nasıl Yapılır” üzerine bir yorum

 1. Ankara’da yaşıyorum. Yavru köpek sahiplenmek istiyorum, ancak şu Covid-19 sıraları nedeniyle petshoplardan almak pek istemiyorum. Acaba bildiğiniz maltese terieri ya da yorkshiere terieri yetiştirici var mı ? Oradan almak istiyorum da.

  Yanıtla

Yorum yapın