Köpek Maması Nasıl Olmalı?

Köpek maması seçimi nasıl olmalı? Sevimli, afacan ve en sadık dost kimdir diye sorsalar, şüphesiz çoğu kişi Köpekler diye cevap verir. Evimizi bizimle paylaşan köpeklerimizin sağlıklı beslenmelerini sağlamak bizlere ait bir sorumluluktur. Köpeğimizin ve dolayısı ile kendimizin de sağlığını korumak, ona en kaliteli yaşam standardını sunmak ve en önemlisi ömrünü uzatmak istiyorsak, sağlıklı ve besin değeri yüksek kaliteli köpek mamaları seçmeli ve bu mamaları yeterli ölçüde vermeliyiz. Aksi halde sağlıksız ve kalitesiz mamalarla, hayvanı ihtiyacı olandan az ya da çok beslemek direk sağlığını bozacak ve belki de yaşam süresini kısaltacaktır.

Köpekler Ne Miktarda ve Kaç Öğün Beslenmelidir?

Gün içinde ihtiyaçları olan enerjiyi sağlayabilmek adına az ve sık olarak besleme yapılabilir. Ya da günde iki kez olarak rutin bir düzene de oturtulabilir. En kötü ihtimalle diyete sokmak istiyorsanız sabah ya da akşam tek öğün olarak bir sistem geliştirilebilir. Sindirim sistemlerinin düzenli çalışması için beslenme alışkanlıkları ve mama markaları sıklıkla değiştirilmemelidir. Ancak bu şekilde hayvan, sahibinin günlük ritmine ayak uyduracak ve oyun oynayarak enerjisini boşaltacaktır.

Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Köpeğin yaşı ve cinsine uygun mama seçilmelidir. Hatta varsa özel durumuna uygun mama seçimleri de önemli olabilir. Mesela diyabet köpek, kısır köpek, yaşlı köpek vb.
 • Sindirimi kolay olduğu için kuru mama tercih edilmeli ve seçilen marka kesinlikle GDOsuz ve katkı maddesiz olmalıdır.(Kuru mama ayrıca diş sağlığı açısından da önemlidir.)
 • Alerjik etki gösterebilen soya ürünlerinin kullanılmadığı, kamış pekmezi, mısır şurubu ve mısır guliteni içermeyen mamalar tercih edilmelidir.
 • Mama da hayvanın ihtiyacı oranında protein bulunmalı ve mama çeşitli antioksidanlar içermelidir. Ayrıca D vitamini, A vitamini gibi vitamin ve mineraller içeren, demir, kalsiyum, iyot ve fosfor gibi elementleri barındıran bir seçim yapılmalıdır.
 • Taze ve super premium mamalar özellikle tercih edilmelidir.
Köpek Maması
Köpek Maması Nasıl Olmalı

Neden Kuru Mama?

En önemli ve geçerli nedenler aşağıda sıralanmıştır.

Köpek Maması

 • Kullanımı pratiktir.
 • Kolay muhafaza edilir çabuk bayatlamaz.
 • Besin değeri yüksektir.
 • Hijyenik bir yöntemdir.
 • Sindirim sistemine faydalıdır
 • Diş sağlığı açısından değerlidir.
 • Hayvanın damak lezzetine hitap edebilecek bol alternatifleri bulunmaktadır.

Kuru Mamayı Tercih Etmeyenlerde Olabilir

Köpekler için besin değeri yüksek olan ve kaliteli kuru mamaların maliyeti bazı bütçeler yüksek gelebilir. Konunun günümüzde ayrı bir sektör oluşturduğunu düşünürsek fiyatlarında hatırı sayılır olduğu gerçeğini kabul etmeliyiz. Bunun dışında bazı kişilerde kuru mamaya karşı güvensizlik de oluşabilir. Bu durumlarda köpek sahipleri beslenmeyi kendi yaptıkları mamalar ile yapmayı tercih edebilirler.

Kuru Mama Dışındaki Beslenme Şekilleri Nasıl Olur?

Ev yapımı mamalar ile beslenme yapılabilir. Evde pişirilerek yada pişirmeden çiğ yöntem ile besleme yapılır(Row diet) Doğal bir beslenme türüdür ve özellikle hayvanın ihtiyacı olan proteini çiğ olarak yemesi, besin değerini maksimum derecede almasını sağlar. Ancak çiğ beslenme de protein kaynağı bakterilerden temizlenmiş olmalıdır aksi halde hayvanın bağırsaklarında bakteri ve patojen oluşumuna neden olur. Bakteri sterilizasyonu yapılmazsa pişirmek daha sağlıklı bir yol olacaktır.

Evde yapılacak mamanın üç de ikisi protein kaynağı, üç de biri de meyve, sebze ve karbonhidrat olmalıdır.

Raw Diet (Çiğ Beslenme) Zararları var mıdır?

Hayvanın çiğ beslenerek vahşileşip ve yırtıcı bir hale dönüşeceği şehir efsanesidir. Saldırganlık düzeyi ile asla alakalı bir durum değildir. Bu durum beslenme biçimi değil, yetiştirilme biçimi ile ilgili bir durumdur. Sadece çiğ protein kaynağının bakteri ve patojenler den temizlenmemiş olması durumunda zararı söz konusu olabilir.

Köpek Maması
Köpek Maması Nasıl Olmalı

Evde Hazırlanan Doğal Mama Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi pişirilsin ya da pişirilme sin, standart oranlara uyulmalıdır. Az sebze, meyve, karbonhidrat ve bol protein karışımı olmalıdır mamanın içeriği.

 1. Protein kaynağı et hindi, tavuk, dana ve koyun olabilir. Balık az tercih edilmelidir.
 2. Yulaf
 3. Sığır jelatini(bağlayıcı ve lezzet unsuru olarak kullanılır)
 4. Tuzsuz peynir
 5. Fındık ve ceviz
 6. Kabak, havuç, elma, patates vb

Bu malzemeler karıştırılıp porsiyonlara bölünerek saklanmalıdır. Derin dondurucuda muhafaza edilmeleri gerekir. Besin değerlerini kaybetmemeleri ve tazeliklerini korumak için gerekli bir şarttır derin dondurucuda saklamak…

Tüm bu şartlar göz önünde tutularak köpeklerimizin mama seçimini yapmamız gerekmektedir. Önemli olan fiyatı pahalı olan ve popüler olan mamayı almak değil, içeriği zengin olan mamayı almaktır. Hayvanın kilo, yaş ve cinsine uygun olarak mamayı seçmek ve bu seçtiğimiz mamayı da doğru oranlar da, doğru rutinlerle verebilmek değerlidir..

Besleyiciliği ve doğallığı, bağışıklık sistemini yükseltici antioksidanlar barındırması ve tüylerinin dökülmesini önleyen onları parlak gösteren mineraller içermesi, görme fonksiyonlarına ve tüm organlarına olumlu etkide bulunan vitaminlerle bezenmiş olması taze olması ve havyanın severek, lezzet alarak yediği bir mama olması da diğerleri kadar önemli faktörlerdir. Köpeğe ihtiyacı olan enerjiyi verebilmeli, kas ve kemik sisteminin gelişimine yardımcı olabilmelidir.

Son olarak mamanın hayvana yarayıp yaramadığını dışkı kıvamından, dışkılama periyotlarından ve dışkı kokusundan anlamak mümkün olacaktır. Kokusuz, kıvamlı, parazitsiz ve düzenli bırakılan bir dışkıdan, hayvanın beslenme kalitesi gayet rahat anlaşılabilir.