Kanarya Yavrusu Kaç Günde Yeme Düşer

Kanarya kuşları güzel ve neşeli ötüşlerinden dolayı oldukça rağbet görmektedirler. Kanaryaların bakım ve beslenmeleri diğer kuşlara oranla daha fazla ilgi ister ve daha kapsamlıdır.

Kanaryaların Beslenmesi

Kanaryalar beslenme bakımından hassaslık taşıyan hayvanlardır. Diğer kuşlar beslenmeden çeşidine göre günlerce yaşayabiliyorken kanaryalar eğer beslenmezlerse 24 saat içinde ölürler. Kanaryaların beslenmesinde yemler, mamalar, salatalık, marul, brokoli gibi çiğ sebzeler kullanılabilir.

Kanaryalarda Üreme

Kanaryaların üreme dönemi mart ve nisan ayları arasındadır. Çiftleştirilecek erkeğin ve dişinin aynı boyutlarda olması da önemli etkenlerden biridir. Aynı türde ve aynı renkte kanaryaların çiftleştirilmesi elde edilecek saflıktan dolayı önemli bir etkendir. Dişi ve erkek kanaryanın üremeye hazır olduklarını gösteren bazı belirtileri vardır. Örneğin dişi kanarya çiftleşmeye hazır olduğunu belirtmek için yuvalığa ip veya kağıt benzeri şeyler taşımaya başlar.

Erkek kanarya ise öterek dişiye yaklaşır. Pasif ve ötmeyen erkek kanarya yavru kaybına neden olur. O yüzden ötmeyen erkek kanaryayı daha parlak ve öten bir erkekle değiştirmek gerekmektedir. Eğer dişide bu ötüşlere karşılık veriyorsa çiftleşmeye hazırdır demektir. Yuva yapmayı henüz bilmeyen dişi kuşlarda da verim düşmektedir. Yaptıkları yumurtayı yuvaya değil de kafesin tabanına bırakarak kırılmasına neden olabilirler.

Kanaryanın Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Yavru kanaryanızın cinsiyetini öğrenebilmek için tüylerini üflemeniz yeterli olacaktır. Erkek kanaryanın uzvu daha sivri dişi kanaryanın uzvu ise daha toparlatır. Cinsiyetini anlamanızda yavru kanaryanın yumurtadan çıkma süresi de etkilidir. Eğer yavrunuz 10 aydan küçükse cinsiyetini anlamak oldukça zordur.

Kafesin İçinde Neler Bulundurmalıyız?

Dişi kanaryaya yardımcı olmak için yuvanın içine keçe ve kıl tarzında bir şeyler konulabilir. Bunun dışında gereğinden fazla malzeme ve dişi kanaryanın ihtiyacını karşılamayacak yabancı madde varsa bunları yuvalıktan dışarı atacaktır.

Çiftleşmeden Kaç Gün Sonra Dişi Yumurtlar?

Dişi kanarya ve erkek kanaryanın çiftleşmesinden 5 veya 6 gün sonra dişi kanarya yumurtlamaya başlar. Ama yumurtaya başlaması sağlıklı yumurtalar yaptığı anlamına gelmemektedir. Eğer çiftleşme sırasında erkek kanarya isteksizse dişinin yaptığı bu yumurtalar döllenmemiştir. Yani yumurtalar boştur. O yumurtalardan yavru alınamaz. Dişi kanaryanın yaptığı yumurta sayısı 3 ile 7 arasındadır.

Dişi kanarya eğer döllenmiş yumurta yapmışsa bu yumurtalar 13 veya 14 gün sonra çatlamaya başlarlar.

Kanarya Yavrusu
Kanarya Yavrusu Kaç Günde Yeme Düşer

Dişinin Beslemediği Yavrular Nasıl Beslenir?

Her dişi gibi kanaryada anneliği üstlenir ve yavrularını besler. Yavruların anne tarafından beslenmemesi çok olağanüstü bir durumdur. Bu gibi durumlarda ancak çok zorda kalınırsa müdahale edilmelidir. Dişi kanaryanın beslemediği yavru kanaryayı yumurta sarısından kibrit ucu kadar verilerek beslenebilir.

Çiftleşmeden Çıkan Anne ve Baba Kanarya Tekrar Ne Zaman Çiftleşebilir?

Uzun ve yorucu olan kuluçka döneminden sonra dişi kanaryanın kendini toparlaması biraz zaman almaktadır. Yorulan anne kuş tekrar yavru yapabilmesi için 10 gün dinlendirilmelidir. Bu süreçte gayet sağlıklı beslenmeli ve günlük banyo yaptırılmalıdır. Anne kanarya bu zaman diliminde hem yavrularını besler, hem de yeni yavruları için yuvasını hazırlamaktadır.

Hem fiziksel hem de fizyolojik olarak hazır olan dişi kuş artık kafesinde kendisini erkeğine göstermeye başlar. Kafes içinde uçarak ve kanatlarını kaldırarak hafif bir ses eşliğinde erkeği davet eder. İkinci kuluçka zamanında ise erkek kanarya ilk yumurtadan 48 saat önce çiftleşmiş olmaları yeterlidir.

Tavsiye Bağlantı: Kanarya Maması Tarifi ve Nasıl Yapılır

Kanarya Yavrularının Kendi Kendilerine Beslenme Süreçleri

Kanarya Yavrusu Ne Zaman Yem Yer?

Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra 1 veya 2 gün boyunca gözlerini açamazlar. Anne kanarya 10 gün boyunca yuvadan hiç ayrılmaz ve yavrularını yalnız bırakmaz. 30 gün boyunca da yavruları gözetim altında tutan anne yavaş yavaş yavruların başını boş bırakmaya başlar. Bu süreçte yavrular tüylenmiştirler. 35 gün sonrasında ise artık yavru kanaryalar kendi kendilerine beslenmeye başlarlar.

Yavru beslenmesinde marul, elma, ekmek ve yumurta gibi şeyler kafese bırakılabilir. Ama bu süreçte yeşillikler özellikle yıkanmış kurulanmış olmalıdır. Verilecek yumurtanın ise kafeste uzun süreli bulunmasından kaçınılmalıdır. Kolay bozulabilen bir gıda olan yumurta bozulduğu takdirde yavruların gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Evden verilecek gıdalar yerine yavruluk döneminde dayanıklı ve vitamin mineral bakımından yüksek olan hazır gıda ve mamalar tercih edilmelidir.

Güneş ve aydınlık her canlıya gerekli olduğu gibi kanaryalar içinde oldukça önemlidir. Günün belli saatlerinde direkt güneş almayan ve aydınlık bir yere konulmaları gelişim açısından önemlidir. Genç yavruların beslenmesinin sabah saatlerinde yapılması da oldukça faydalıdır. Doğal ortamı andıran kafeslerde yaşamaları daha verimli olmaktadır.

Yaşadıkları kafeslerin büyük olması kanaryaları daha çok mutlu edecektir. Kanaryaların yaşamında temizliğe de büyük önem verilmelidir. Yaşadıkları kafes sık sık temizlenmeli ve kirli bırakılmamalıdır.

Yazar
Oktay Bozacı