Yavru Kediler İçin Süt Tozu Gerekli Mi?

Yavru kedilere süt verebileceğinizi düşünebilirsiniz, ancak inek sütü yavru kediler için gerçekten sağlıklı mıdır? Soya sütü, keçi sütü veya badem sütü ile inek sütü arasındaki farkları ve benzerlikleri bilmeniz gerekebilir. Annesiz kalan kedi yavrularına bakmanız gerekiyorsa beslenmelerini sağlamak için yollar aramanız normaldir. Bu durumda yavru kediler için süt tozu en iyi seçenek olabilir. Süt tozu yavru kediler için ne anlam ifade ediyor, aşağıda maddeler halinde siz değerli okuyucularımıza sıraladık.

Yavru Kedi Süt İçebilir mi?

Yavru kediler için sağlıklı olan tek süt annelerinin sütüdür. Kedi yavruları inek sütünde bulunan laktozu sindirmek için uygun enzimlere sahip değildir. İnek sütü ile beslemek çok küçük kedi yavrularında çok hızlı bir şekilde ishale ve dehidrasyona neden olabilir. Bu nedenle yavrulara inek sütü vermekten kaçınmak önemlidir.

Yavru Kediye Soya Sütü veya Badem Sütü Verebilir misiniz?

Yavruların bu kadar hassas mideleri olduğundan, yavru kedileri diğer sütlerle, soya sütü, badem sütü veya diğer fındık sütlerinden herhangi biriyle beslemekten kaçınmak önemlidir. Fındık sütleri ve soya sütü, kediler için gerekli amino asit dengesini sağlamaz, çünkü kediler zorunlu etoburdur ve hayvansal ürünler yemeleri gerekir.

Yavru Kediye Keçi Sütü Verme

İnternette biraz araştırma yaparsanız, bazı kişilerin yavru kedi için keçi sütü önerdiğini fark edebilirsiniz. Ancak çoğu veteriner, keçi sütünü yavrulara vermenizi önermeyecektir. Çünkü tam, dengeli ve bir yavru kedinin sindirim sistemine daha uyumlu besleme seçenekleri mevcuttur.

Yavru Kediler İçin Süt Tozu Gerekli Mi?
Yavru Kediler İçin Süt Tozu Gerekli Mi?

Yavru Kedi Sütü Formülleri

Özel olarak üretilmiş yavru kediler için süt tozu, katı yiyecekler yemek için çok genç olan ve hala süt içmesi gereken yavruları beslemek için iyi seçeneklerdir. Çoğu yavru kedi anneleri tarafından emzirilmeli veya 4-5 haftalık olunca kadar süt içmelidir. Sütten kesilme süresi, yavru kedi zayıf veya hasta ise daha sonra da gerçekleşebilir. Bir yavru kedi kilo vermeye başlarsa, yemeyi bırakırsa veya sütten kesme işlemi sırasında normalden daha fazla uyuşuk davranırsa, sütten kesmeyi denemeden önce 3-5 gün daha süt tozu kullanılabilir. Çoğu durumda, kedilerde dişler diş etlerinden ortaya çıktığında yavrunun sütten kesilecek kadar büyüdüğünü söyleyebilirsiniz. Sonrasında izlenecek en iyi yol, yavru kediler için özel formüle sahip bir ıslak mamaya ya da kuru yavru kedi mamasına geçmek olacaktır.

İlk hedefiniz, yavru kedinin yiyeceklerin tadına alışmasını sağlamaktır ve bu muhtemelen biraz deneme yanılma ile olacaktır. Daha ince bir sıvı elde etmek için konserve yiyecekleri bir karıştırıcıda süt tozu ile karıştırırsanız yavrular daha kolay yiyebilir. Lapa kıvamındaki bir karışım yeterli olacaktır. Yemek yemeyi öğrenen yavru kediler, kendilerini beslemeyi öğrenen çocuklar kadar dağınıktır, bu nedenle etrafın kirlenmesine hazırlıklı olmalısınız. Yavrular yiyeceklerini alır, tırnaklarına takar ve her yere götürürler. Zamanla, bir haftadan 10 güne kadar herhangi bir zamanda, bulamaçtaki konserve veya kuru gıda miktarını artırın ve yavru kedi tamamen sütten kesilene kadar yavru kediler için süt tozu formülü miktarını azaltın.

Yavru kedinin dokuya ve lezzete alışmasına izin vermek için aynı zamanda kuru gıda da sunabilirsiniz, ancak yavru kedinin kalorilerinin büyük kısmını hazırladığınız bulamaçtan almalıdır. Birçok insan sütün kediler için iyi olduğuna inanmasına rağmen, gerçek şu ki bu bir efsanedir. Ne yazık ki, süt kedigiller için en sağlıklı içecek değildir. Aslında, mide rahatsızlığı, kramplar ve şiddetli ishal gibi bir dizi rahatsızlığa neden olabilir. Kedilerin büyük bir kısmı inek sütü ile beslendiğinde laktoza tahammülsüzdür ve vücutları su kaybetmeye başlar.

Yavru Kedinizi Süt ile Besleme

Birçok yönden süt, kedinizin annesinin sütünü anımsatan rahat yemek alternatifi olabilir. Bununla birlikte, iyi bir kedi yavrusu ebeveyni olmak, bunu kedinizin düzenli diyetinin bir parçası yapmamak anlamına gelir. Süt kedilerin büyümesi için gereken temel besin maddelerini içermez. Çok fazla süt, et bazlı beslenme için iştahlarını bile değiştirebilir ve beslenme açısından yetersiz besinler yüzünden hastalıklara neden olabilir. Ek olarak, sütün yetişkin kediler için önerilmemesinin en yaygın nedenlerinden biri, birçoğunun onu sindirmede problem yaşamasıdır.

Tavsiye Bağlantı: Kedim Su İçmiyor, Ne Yapmalıyım?

Kediler Neden Laktoza İntoleranslıdır?

Kedilerin çoğunda laktozu sütün içinde sindirmelerine yardımcı olan laktaz enzimi yoktur. Sindirilmediğinde, laktoz kedinin sindirim sisteminden geçer ve bağırsaklardan su alır. Basitçe söylemek gerekirse, laktoz bağırsak duvarından kan dolaşımına çok kolay geçemez. Ek olarak, kediler ağrılı gazlara ve ishale neden olabilecek bağırsak bakterilerine karşı hassastır. Kediniz kusmuyorsa veya ishal olmuyorsa, az miktarda tam yağlı, yağsız veya laktoz içermeyen süt tüketebilir. Bazı uzmanlar, yağsız sütün normal sütten daha iyi olduğunu tavsiye eder. Çünkü tam yağlı sütten daha az laktoza sahiptir.

Kedilerde sindirim problemleri riskini azaltmak için özel olarak geliştirilmiş bir sütten elde edilen gerçek sütler de bulunmaktadır. Ayrıca yavru kediler için süt tozu sağlıklı yaşam için yüksek kaliteli protein ve amino asitler içerir ve özellikle yetişkin ve yaşlı kediler için de kullanılabilir. Ürünü herhangi bir veterinerden, petshoptan temin edebilirsiniz. Dilerseniz yavru kediniz büyüyünceye kadar yetecek bir miktarı internetten güvendiğiniz bir siteden de sipariş edebilirsiniz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın