Kuş Kafesi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kuş sahibi olmanın temel kurallarından biri de, evcil hayvanınıza yeterli yaşam alanı sağlamaktır. Bugün farklı boyut ve renkteki kuş kafesi modelleri ile evcil hayvanınız için bir ev satın alırken kararsız kalmak kolaydır. Mevcut kuş kafesi türleri söz konusu olduğunda sonsuz seçenek var gibi görünse de, birini seçme işlemini çok daha kolaylaştıracak birkaç basit kuralı sizinle paylaşıyoruz. Kuş Kafesi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Yazımızı aşağıda maddeler hâlinde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda kuş kafesleri veya kafes kuşları ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları sitemizin forum alanında sorabilir, duymak istediğiniz en net cevapları alabilirsiniz.

Kafes Yeri ve Yerleşimi

Bu kurallardan ilki, kuş kafesinin nerede duracağına karar vermek ve kafesi koymayı planladığınız alana göre alışveriş yapmaktır. Bu alan evcil hayvanınızın sosyal gelişimini teşvik etmek için pencerelerden uzak olmalı, ancak evinizin aktif bir bölümünde bulunmalıdır.

Doğru Kuş Kafesi Boyutu Seçme

Sonraki kural elbette kuşunuzun boyutunu akılda tutmaktır. Bir kanarya ya da muhabbet kuşunu küçük bir alanda tutmak mükemmel olsa da, daha büyük kuşların daha büyük kafeslere ihtiyacı vardır. Kuşunuz için mümkün olan en büyük kafesi satın almak her zaman daha iyidir. Bir kuşu çok küçük bir kafeste tutmak çığlık, ısırma, psikolojik bozukluklar ve tüy yolma gibi istenmeyen davranışlara yol açabilir. İyi bir kafes, kuşunuzun rahatça dolaşabilmesi ve kanatlarını tamamen uzatması ve çırpması için yeterli büyüklükte olmalıdır. Kuş tüneklerini, mama kaplarını ve oyuncakları eklediğinizde kaybolacak alanı dikkate almayı unutmayın.

Kafesi Seçiminde Tel Aralığı

Bir kafes seçerken bakılması gereken başka bir şey de tel aralığıdır. Muhabbet kuşları gibi daha küçük kuşlar, tellerin arasından geçebilirler. Bu yüzden teller arasında boşluğun 1 santimden fazla olmadığı kafeslere ihtiyaç duyulur. Birçok kuş sahibi, evcil hayvanlarının küçük birer kaçak olduğunda gördüğünde şaşırır. Ancak bu şaşkınlığı pişmanlıkla birlikte yaşamamak için kuş kafes seçimi sırasında tel aralıklarına dikkat etmeyi unutmayın. Daha büyük kuşlara sahip olanlar, kuşun tırmanması ve egzersiz yapması için dikey değil yatay olarak yerleştirilmiş telli kafeslere bakmalıdır.

Kuş Kafesi Seçiminde Şekil ve Stil

Kafesin tarzı da önemli bir faktördür. Bazı veteriner hekimlere göre, yuvarlak kafeslerin kuşların psikolojik sağlığına zararlı olduğu bulunmuştur. Bu nedenle açılı kafesler tercih edilir. Bu kafeslerin birçoğu asılabilir veya bir standa yerleştirilebilir. Herhangi bir evcil kuş türünü barındırmak için çeşitli boyutlarda ve şekillerde açılı şekle sahip kafesler bulmanız mümkündür.

Kuş Kafesi Seçimi Nasıl Yapılır?
Kuş Kafesi Seçimi Nasıl Yapılır?

Kalite ve İşçilik

Satın almadan önce bir kuş kafesinin genel kalitesini değerlendirin. Kafesin sağlam görünüp görünmediğine dikkat edin. Gevşek parçalar veya keskin kenarlardan kaçının. En iyi kuş kafesleri, toksik olmayan, temizlenmesi kolay ve yontulmayacak paslanmaz çelikten yapılmıştır. Bir kuş kafesinin birincil işlevi kuşunuzu korumaktır. Kafesin, kuşunuzun sağlığı için herhangi bir tehlike oluşturmadığından emin olun.

Düzgün tasarlanmış bir kuş kafesi normalde kuş ve sahibine uzun yıllar boyunca dayanır. Kuşunuzun kafesinde çok fazla zaman harcayacağını unutmamalısınız. Yeterince eğlenmesini sağlamak için kuşunuzun kafesini renkli oyuncaklar, tünekler ve aksesuarlarla doldurun. Biraz planlama ve dikkatli karar verme ile kuşunuza güvenli, sağlam ve eğlenceli bir yaşam alanı sağlarken tüm beklentilerinizi karşılayacak bir kafes seçebilmelisiniz.

Yuvarlak Kafesler Kuşlar İçin Kötü mü?

Yuvarlak kafesler, birçok nedenden ötürü çoğu kuş türü için önerilmez. Her şeyden önce, yuvarlak kafesler sakinler için tehlikelidir. Yuvarlak bir kafesteki herhangi bir hayvan, parmaklıkların, gaga, kuyruk veya çubukların kafesin üstünde toplandığı küçük alana tüm ayak veya ayak bileğini kolayca sıkıştırabilir. Bu, kendi başına bile gerçek bir tehlikedir. Bu tür kafesleri reddetmek için başka bir nedene ihtiyacınız yoktur.

Piyasadaki yuvarlak kafeslerin çoğu zayıf ve kalitesizdir. Yuvarlak paslanmaz çelik bir kafes bulmak da oldukça zordur. Bir kafes satın alırken paslanmaz çelik ürünler genellikle sağlam ve iyi kalitede oldukları için en iyi seçim olacaktır. Bu kafesler sonsuza dek dayanabilirler, paslanmazlar ve kuşlarınız için güvenlidirler. Temizlenmesi ve bakımı kolaydır. Dahası hem sizi hem de kuşunuzu memnun eden bir tasarım bulabilirsiniz. Paslanmaz çelik, evinizde olabilecek herhangi bir renk şeması veya dekorla hemen hemen uyumlu olan son derece nötr bir malzemedir.

Tavsiye Bağlantı: Papağan Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Kuş Kafesi Bakımı

Yuvarlak kafeslerin bakımı zordur. Kafesin üstündeki çubuklar arasındaki dar yerlere bir temizlik bezi iliştirmek neredeyse imkansızdır. Toz, yiyecek parçacıkları ve diğer kirler bu küçük alanlarda sıkışabilir ve kuşunuzun sağlığını tehdit edebilir. Kare kafeslerin çoğu, sürgülü alt ızgarasının yanı sıra dahili bir sürgülü ızgara ile üretilir. Yuvarlak kafesler bu şekilde yapılmaz. Genellikle kafesin üstünü alt ızgaradan ve kafes tabanından temizlemek zorunda kalırsınız.

Bazı insanlar yuvarlak kafeslerin bir papağanın psikolojik sağlığına zararlı olduğunu düşünür. Kuşların çok zeki yaratıklar olduğu ve bazı kuşların silindirik kafeslerin etrafında tırmandıklarında hiç bir yere varamadıkları için kötü hissettikleri düşünülmektedir. Bir kuşa açılı bir kafes sunmak, bölgelerindeki farklı konumlara referans noktaları sağlar ve böylece kendinden emin ve güvende hissetmelerine yardımcı olur. Yuvarlak kafeslerden kaçınmanın bir başka nedeni, bir kuşun yaşaması için genellikle garip yaşam alanları olmasıdır. Yuvarlak şekil, kuş tüyünün kafes telleriyle sürekli temas etmesine neden olur. Mevcut yuvarlak kafeslerin çoğu çok büyük olmadıkları için kuş kafesi seçimi sırasında tercih edilmezler.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın