Papağan Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Bir papağanın tırnaklarını kesmek çok zor olabilir. Papağanlar tırnaklarını kesmenize direnebilir. Kesme işlemi boyunca papağanınızı sakin tutmanız gerekecektir. Çabuk kesmeyi ve kanamaya neden olmamak için tırnağın sadece küçük bir kısmını kesmeyi denemelisiniz. Papağanın tırnağı kanamaya başlarsa, kan akışını durdurmak için kan durdurma tozu kullanın. Ardından, papağan tırnak kesimi işlemini yarıda keserek kuşunuzu mümkün olan en kısa sürede bir veterinere götürün. Papağan Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır? Sorusunun tam olarak cevabını siz değerli papağan besleyen kişilere maddeler hâlinde sunmaktayız.

Papağan Tırnak Kesimine Başlama

Papağanının elinizde sıkı bir şekilde durduğundan emin olun. Tırnaklarını kesmeye çalışmadan önce kuşunuzun vücut dilini bilmelisiniz. Kuşunuz rahat hissetmiyorsa, tırnaklarını kesmeden önce rahatlayana kadar biraz beklemelisiniz. Kuşunuz size güvenmiyorsa, tırnak kesimi deneyimi daha travmatik olacaktır. Kuşunuz varlığınızda şarkı söylüyor, konuşuyor veya ıslık çalıyorsa, bu sizin için iyiye işarettir. Kuşunuz yanınızda kanatlarını çırpıyorsa, bu da iyi bir işarettir. Kuşunuz dikkatinizi çekmeye çalışıyor ve sizi görmekten mutluysa da bu sinyali olumlu olarak alabilirsiniz. Papağanlar da mutlu olduklarında hislerini iletmek için kuyruklarını köpek gibi sallayabilir.

Papağanınızın Tırnak Kesimi

Kuşunuzun parmağınızı kavramasına izin verin. Papağanınızın ayakları havlunun altında bırakılmalıdır. Parmağınızı kuşunuzun ayaklarının yakınına yerleştirin. Parmağınızı kendi başına tutmasına izin verin. Bu, birkaç dakika sürebilir, bu yüzden sabırlı olun. Kuş parmağınızı kendi başına kavrarsa, bu papağan tırnak kesimi işleminin stresini azaltır. Her tırnağı başparmağınızla kaldırın. Tırnakları tek tek kesmek en iyisi olacaktır. Kuş parmağınızı kavradığında, her bir tırnağı kaldırmak için başparmağınızı kullanın. Tırnak makasını kullanırken tırnağı başparmağınızla sabitleyin.

Papağan Tırnak Kesimi İçin Malzemelerinizi Hazırlayın

Tırnak kesim işlemi sırasında kuşunuz kıvrılabilir veya sıkıntı belirtileri gösterebilir. Bu nedenle, kuşlarınızın tırnaklarını kesmeye başlamadan önce malzemelerinizi hazır bulundurun. Kesim sırasında hiçbir şey için uğraşmak istemezsiniz. Bir tırnak makasına ihtiyacınız olacaktır. Bıçak kısmı yeterince güçlü olduğu sürece genellikle insanlar için yapılmış tırnak makaslarını da kullanabilirsiniz. Papağan özellikle sert tırnaklara sahipse, büyük bir tırnak makası deneyin.

Kuşunuzun tırnağının kanamaya başlaması durumunda bir çeşit kan durdurma tozuna ihtiyacınız olacaktır. Bunu bir petshoptan temin edebilirsiniz. Ayrıca mısır nişastası ya da un gibi tozları da kullanabilirsiniz. Tozun kuşlar üzerinde güvenli olduğundan emin olun. Bir havluya gereksinim duyacaksınız. Kuşlar renkli havlulardan korkabileceğinden, beyaz gibi düz bir renk bulundurmaya çalışın.

Papağanı Havluya Alıştırın

Kuşunuzu hemen havluya sarmayın. Bu çok fazla kaygıya neden olur. Bunun yerine, kuşunuzun havluya kendi başına alışmasına izin verin. Havluyu elinize koyun. Havlu üzerinde sürünmesi için kuşunuzu cesaretlendirin. Havluya yaklaşırken “İyi kuş” gibi şeyler söyleyin. Kuşun havlu üzerinde birkaç dakika durmasına izin verin. Devam etmeden önce havluyla rahat hissetmesini sağlayın.

Papağan Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?
Papağan Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Papağanı Havluya Sarın

Kuşun yaralanmasını önlemek için bunu dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir. Havluyu sararken kuşun göğsüne baskı yapmak istemezsiniz. Havluyu kuşun arkasına asın. Başını açık bırakın. Göğsüne dokunmadan kuşu yanlarından tutun. Havluyu kuşun vücuduna sarın. Kuşun kafasını diğer elinizle tutun. Bu, ısırmasını önleyecektir. Başparmağınızı başının bir tarafına, işaret parmağınızı diğer tarafınıza yerleştirin. Kuşun kafasını çeviremeyeceği kadar sıkı tutun. Gerekirse bir arkadaşınızın yardımını isteyin. Kuşunuzun tırnaklarını kendi başınıza kesemeyebilirsiniz. Arkadaşınız, tırnaklarını keserken kuşu havluya sarabilir.

İşlemi Olabildiğince Çabuk Tamamlayın

Bu, kuşunuzun güvenliği için çok önemlidir. Hızlı ancak dikkatli olmanız gerekir. Dikkatsizce hareket etmek ya da kuşunuzun ani hareketi kanamaya yol açabilir. Tırnak kesim işlemi sırasında aşırı kanama yüzünden bir kuşun ölmesi mümkündür. Kuşunuzda açık renkli tırnaklar varsa, damarları bulmak kolay olmalıdır. Pembe renkleri ile damarları tırnaklardan ayırt edebilirsiniz. Böylece damarlara temas etmeden kesimi tamamlayabilirsiniz. Koyu renkli tırnaklarla, bu daha zor olabilir. Bir seferde az miktarda tırnak kesin. Daha koyu tırnaklarla, yanlışlıkla damarı kesme riski daha yüksek olduğundan tırnakların uçlarını kesmeniz gerekir.

Papağanın Tırnaklarını Kesin

Papağan tırnaklarının uçlarını kesmek için tırnak makasını kullanın. Çabucak iyi bir mesafeden tutarak, az miktarda tırnağı kesin. Aceleci hareket etmekten kaçınmak için kuşunuzun tırnaklarını az miktarda kesmelisiniz. Uçları almak genellikle yeterlidir. Kırpma işlemi sırasında kuşa iyi hissetmesi için güzel sözler söyleyebilirsiniz. Tırnaklarını kestikten sonra papağanınıza ikram verin. Papağanınızın tırnak kesimini mutlu, olumlu şeylerle ilişkilendirmesini sağlayın. Bu, bir dahaki sefere ılımlı davranma olasılığını artırır. Kuşunuzun tırnaklarını kesmeyi bitirdiğinizde, onu ödüllendirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Tavsiye Bağlantı: Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Tırnak Kesiminde Kazalardan Kaçınma

Kanı durdurma tozu elinizin altında olsun. Kanama meydana gelirse, kuşun tırnağını hemen kan durdurma tozuna sürün. Ardından, kuşunuzu bir veteriner kliniğine götürün. Kuşlar bu tür yaralanmalardan dolayı ölebilirler. Kuşunuz çok stresli hale gelirse durun. Kuşlar aslında strese fiziksel tepkiler verebilir. Kuşunuzun nefes almakta zorlandığını fark ederseniz, sultan papağanı tırnak kesimi işlemini durdurun. Başka bir zaman tekrar deneyebilirsiniz. Kuşunuz nefes nefese ise, durun. Kuşunuzu sakinleşene kadar kafesine geri koyun.

Kuşunuzu rahatlamaya teşvik etmek için sakin bir tonda konuşun. Kuşunuz çok fazla hareket ediyorsa da kesimi bırakmalısınız. Bir kuş hareketsiz kalmazsa, bu yaralanma riskini artırır. Yapamıyorsanız, bir veterinerin papağanınızın tırnaklarını düzeltmesini sağlayın. Papağanınızın tırnaklarını kesmek konusunda rahat hissetmeyebilirsiniz. Bu durumda, kuşunuzu bir veterinere götürün. Fazladan parayı profesyonel yardım almak için harcamak kuşunuzu yaralama riskinden daha iyidir.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın