Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Hakkında

Tuvalet eğitimi, yavru köpeğinize öğretmeniz gereken ilk şeylerden biridir. Başarının anahtarı, siz ve köpek yavrusu için iyi, günlük bir rutine girip eğitime bağlı kalmanızdır. Tüm yavrular farklı hızlarda öğrenir. Bazıları birkaç gün içinde tuvalet eğitimi alacaktır, ancak bazılarında bu süre çok daha uzun sürebilir. Yavrunuz hızlı öğreniyor olsa bile, yapmanız gerekenleri bildiğinizden emin olmanız önemlidir.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Hakkında en detaylı şekilde siz değerli köpek dostu olanlara maddeler hâlinde sunmaktayız. Yavru köpeğinizde tuvalet eğitimi sorunu hâlen yaşıyorsanız yazımızın altına yorum yapabilir veya sitemizin forum kısmından destek alabilirsiniz.

Tuvalet Eğitimi Rutini

Sabah kalktığınızda günlük bir tuvalet eğitimi rutini olarak yavru köpeğinizi tuvalete çıkarmak faydalı olacaktır. Yavru köpeğinizin ‘acele et’ veya ‘tuvalet’ gibi tuvalete gitmeyle ilişkilendirebileceği bir kelime kullanmak da yararlıdır. Gün boyunca her 2-3 saatte bir köpek yavrusunu çıkarın. Köpeğinizin sadece küçük bir mesanesi olduğunu ve tuvaletlerini tutmak zorunda olmadıklarını unutmayın.

Yaşlandıkça daha iyi tutabilecek hale gelecekler ve daha az tuvalet molasına ihtiyaç duyacaklardır. Yemekten kısa bir süre sonra bir tuvalet molasına ihtiyaç duyacakları için köpek yavrusu her yemekten kısa bir süre sonra tuvalet molası vermelidir. Yeni uyandıklarında onları dışarı çıkarmak da iyi bir fikirdir. Oyunlar da, özellikle heyecanlanırlarsa, tuvalete ihtiyaç duymalarını sağlayabilir.

Tuvalet eğitimi, zaman ayırdığınız sürece köpek yavruları için oldukça basit bir süreç olmalıdır. Başlangıçta, rutininizi yavrularınızın ihtiyaçları etrafında inşa etmeniz gerekecektir. İhtiyaçlar köpekler henüz gençken güvenilir bir şekilde tahmin edilebilir. Yavruların uyandıktan hemen sonra idrara çıkmaları gerekir, bu nedenle köpek yavrusu herhangi bir gecikme olmadan doğrudan bahçeye çıkabilmelidir. Yemeğini yemek, sindirim sistemini uyarır ve yavrular normalde yemekten on beş dakika içinde idrarlarını yaparlar ve yemekten yarım saat sonra dışkılarlar (bu, her bireye göre biraz değişebilir).

Yavru köpeklerin mesane kontrolü çok zayıftır ve en azından her iki saatte bir idrara çıkmaları gerekir. Heyecanlandıklarında kendiliğinden idrar yapabilirler. Bu nedenle köpek yavrusu aktifse, oyun oynarken tuvaleti geliyorsa sık sık dışarı çıkarın. Yavru köpeğinizin ne zaman uyuduğunu, idrara çıktığını ve dışkıladığını not etmek yararlı olabilir. Her zaman köpek yavrusu ile bahçeye gidin, böylece ipucu kelimelerini kullanmak, başarılı eylemleri ödüllendirmek için orada olduğunuzu hissettirebilirsiniz. Neyse ki, yavrular kolay alışkanlık kazanan yaratıklardır. Bu yüzden bahçeyi tuvalet alanı olarak köpeğinize tanıttığınız sürece sorun yaşamanız çok fazla ihtimal dahilinde değildir.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi
Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpek Yavrusunu Ödüllendirmek

Yavru köpeğiniz tuvalete gittiğinde, sağlıklı bir atıştırmalık gibi yüksek değerli bir ödül verin ve övün. Bu, yavru köpeğinizin dışarıda tuvalete gittiği için kendisinden gerçekten memnun olduğunuzu bilmesini sağlayacaktır. Böylece tuvaleti geldiğinde tekrar dışarı gitmek istemesi daha olasıdır. Öte yandan yavru köpeğinizi asla evin içinde bir yere kazara tuvaletini yaptığı için cezalandırmayın. Bu onların suçu değildir. Sadece dışarıda tuvalete gitmeleri için yeterli fırsat verilmemiş olabilir. Alanı iyice temizleyin ve değerli bir öğrenme deneyimi olarak kullanın. Tuvalete gitmeden önce köpeğinizin gösterebileceği işaretleri öğrenmek iyi bir fikirdir. Çember çizme ve koklama önemli sinyallerdir. Bu, onları dışarıya çıkarmak ve tuvalete gittiklerinde övmek için ipucunuzdur.

Büyüyen Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Büyümüş köpeklere de evde kolayca tuvalet eğitimi verilebilir. Eğitimi başarıyla sonuçlandırmak için köpeğinizi başlangıçta her saat dışarı çıkarın ve tuvaletini dışarıya yaptığında övün. Asla tuvaletini eve yapması nedeniyle cezalandırmayın. Ancak hala evde tuvaletlerini yapmaya çalışıyorlarsa dışarı çıkma sıklığını artırın. Yavaş yavaş, dışarıya çıkma sıklığı arasındaki süre arttırılabilir. Tuvalet eğitimi sürecinde tuvaletleri geldiğinde geceleri de anlayışlı olmanız gerekebilir. Ancak köpeklerin çoğu çok hızlı bir şekilde öğrenecektir. Düzenli bir yiyecek ve egzersiz programına uymak da köpekleri eğitmeye yardımcı olabilir. Köpekler için tuvalet eğitimi konusunda daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa veterinerinizden tavsiye isteyin. Daha fazla yardım için sizi akredite edilmiş bir davranışçıya yönlendirebilirler.

Tavsiye Bağlantı: Sigaranın Evcil Hayvanlar Üzerindeki Etkileri Neler?

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi: Yaygın Hatalar

Ne yazık ki tuvalet eğitiminin olabildiğince sorunsuz geçmemesinin birçok nedeni vardır, bu nedenle aşağıdaki hatalardan hiçbirini yapmadığınızdan emin olun:

  • Aşırı besleme
  • Uygun olmayan bir diyetle beslemek veya çok çeşitli yiyecekler vermek
  • Düzenli olarak beslememe
  • Yanlış zamanlarda besleme (gece dışkılamasına neden olabilir)
  • Köpek yavrusunu ev içindeki kazalar için cezalandırma
  • Daha fazla su içmelerini sağlayan tuzlu yiyeceklerle besleme
  • Amonyak bazlı temizlik bileşikleri kullanma

Köpek yavrusu ne zaman dışarı çıkması gerektiğini söyleyemez. Bu yüzden onları düzenli aralıklarla çıkarmak daha iyidir. Yavru köpeğin istediği gibi gelip gitmesi için arka kapıyı sürekli açık bırakmak da bir hatadır. Bir köpek yavrusu, bahçenin tuvalet alanı yerine bir oyun alanı olduğunu düşünecektir. Yavru köpeği çok uzun süre içeride bırakmak iç mekana alışmasına sebep olur.

Birçok sahip, genç yavru köpekleri ile yürüyüşe çıktıklarında, köpek tuvaletini yapmazsa hayal kırıklığına uğrar. Sonrasında yavru eve döndüğü anda kendini rahatlatır. Bunun nedeni, köpek yavrusuna tuvalet eğitiminin sadece evde öğretilmiş olması ve alışkanlık nedeniyle, mesane ve / veya bağırsaklarını boşaltmadan önce eve dönene kadar beklemek istemeleridir. Bu alışkanlığı kırmak için, sabahları düzenli olarak erken kalkmanız ve yavruyu yürüyüşe çıkarmanız gerekir. Bu şekilde ve sabırla yaklaşarak yavru köpeklerde tuvalet eğitimi zaman içerisinde oturmuş olacaktır.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın