Sigaranın Evcil Hayvanlar Üzerindeki Etkileri Neler?

Sigara içiyor olsanız da olmasanız da, etrafınızdaki insanlardan pasif içicilik hakkında şüphesiz çok şey duymuşsunuzdur. Ancak sık sık duymadığınız bir şey, sigaranın evcil hayvanlar üzerinde de insanlara benzer etkilere sahip olduğudur. Evcil hayvanlarınız sadece evinizi paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda soluduğunuz havayı da paylaşır. Sigaranın Evcil Hayvanlar Üzerindeki Etkileri Neler? Maddeler hâlinde hep birlikte görelim. Kafanıza takılan herhangi bir soru olur ise yazımızın sonunda evcil hayvanların sigaraya etkisi ile alakalı sorular sorabilirsiniz veya forum sitemizde alakalı kategoriye sorularınızı sorabilirsiniz.

Sigaranın Evcil Hayvanlar İçin Tehlikeleri

Sigara dumanı, evcil hayvanlar için insanlar için olduğu kadar tehlikelidir. İkincil duman, sigara içmeyenler tarafından solunarak havaya salınan herhangi bir dumandır. Deri, kürk ve diğer yüzeylere yapışan duman kalıntısı olan üçüncül duman, özellikle kediler için sorun olabilir. Çalışmalar, kendilerini tımar ederken tüylerine yapışan toksinleri yalayan kedilerdeki ağız kanserine vurgu yapmaktadır. İkincil dumana maruz kalan kedilerde, malign lenfoma gelişme riski daha fazladır. Aslında, ikincil dumana maruz kalma, bir kedide sigara içmeyen hanelerdeki kedilere göre bu tür kanser gelişme olasılığını iki buçuk kat artırabilir. Bu risk uzun süreli maruz kalma ile artar.

İkincil duman ortamında nefes alan köpekler, akciğer kanseri ve burun kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerine karşı daha hassastır. Bir köpekte gelişme olasılığı daha yüksek olan kanser türü aslında kafasının şekline bağlıdır. Uzun burunlu köpeklerde burun kanseri gelişmesi daha olasıdır; kısa burunları olan köpeklerin akciğer kanserine yakalanma olasılığı daha fazladır. İkincil duman, kronik astım ve bronşit dahil köpeklerde solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca köpek derisi sorunları ikincil ve üçüncül dumana maruz kalmayla daha da kötüleşmektedir.

Evcil Hayvanlarınızın Etkilenebileceğinin İşaretleri

Evcil hayvanınız sigara dumanına maruz kaldıysa, aşağıdaki işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, onları yakından izlemeniz ve hemen veterinerinize danışmanız gerekmektedir:

• Her türlü solunum problemi
• Aşırı veya olağandışı tükürük salgısı
• İshal
• Kusma
• Düzensiz kalp atışı veya diğer kardiyak anormallikler

Ayrıca, evcil hayvanınızı düzenli olarak kanser belirtileri olabilecek şüpheli durumlara karşı kontrol etmelisiniz. Köpeğinizdeki burun akıntısı veya kanaması veya kedinizdeki ağız yaraları derhal kontrol edilmelidir. Kronik kaşıntı ve çizilme, ısırma, çiğneme ve yalama, yaralar ve lezyonlar, evcil hayvanların etrafında sigara içmenin neden olabileceği cilt problemlerinin belirtileridir.

Sigaranın Evcil Hayvanlar Üzerindeki Etkileri Neler?
Sigaranın Evcil Hayvanlar Üzerindeki Etkileri Neler?

Evcil Hayvanlarınıza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Sigara içmeniz gerekiyorsa, sigaranızı dışarıda içip gelmek daha iyidir, ancak kesin bir çözüm değildir. Yapılan araştırmalar, ebeveynlerin dışarıda sigara içtiği evlerde, bebeklerin hala sigara içmeyen hanelerde bulunan bebeklerden beş ila yedi kat daha fazla hastalığa maruz kaldığını bulmuştur. Aynı şey evcil hayvanlarınız için de geçerli olabilir. Yine de, evcil hayvanlarınızın dumana maruz kalmasını azaltmak için bazı adımlar atabilirsiniz. Dışarıda sigara içmeye ek olarak, duman kalıntılarını gidermek için evcil hayvanlarınızı düzenli olarak yıkayabilir; halılarınızı, mobilyalarınızı ve perdelerinizi buharla temizleyebilirsiniz. Ve elbette, herhangi bir koşulda evcil hayvanların etrafında sigara içmekten kaçınmalısınız.

Evcil hayvanlarınızı sigara dumanının etkilerinden korumak için atabileceğiniz en iyi adım sigarayı tamamen bırakmaktır. Evcil hayvanınızın dumandan etkilendiğine dair herhangi bir işaret görürseniz, hemen veterinerinize başvurun. Erken kanser belirtileri yakalamak, evcil hayvanınızın hastalıktan kurtulma şansını önemli ölçüde artırmaya yardımcı olabilir.

Sigara Dumanı ve Evcil Hayvanlar

Köpekler ve kediler, kanser ve akciğer hastalığı gibi insanlara benzer şekilde sigarayla ilişkili hastalıklardan mustariptir. Akciğer fonksiyonunu ölçmek için sofistike yöntemler kullanarak, araştırmacılar sigara dumanının hava yollarını daraltabileceği ve muhtemelen köpeklerde mukus üretimini artırabileceğini belirlemişlerdir. Dumana maruz kalmanın evcil hayvan solunum fonksiyonu üzerinde başka olumsuz etkileri de olabilir. Örneğin, onaylanmış duman maruziyeti olan köpeklerin nefes borusundan alınan biyopsiler, karbon birikintilerini gösterir. Karbon birikimi tam olarak sigara içenlerin akciğerlerinde görülen ve sigara içenlerde akciğer kanseri gelişimine yol açan şeyin bir parçasıdır. Karbon birikintilerinin varlığı, sigara içmenin hayvanınızın sağlığını etkilediğinin bir başka kanıtıdır.

Tütün dumanına maruz kalmak evcil hayvanlarda hastalık riskinin artmasına da katkıda bulunur. Örneğin, kedi ve köpekler ikincil dumana maruz kaldıklarında burun kanseri gelişme riski artar. Alerjiler ve tırmalama, veteriner dermatologlarının köpekleri tedavi etmesinin en yaygın nedenlerinden ikisidir. Ancak bir kedi ve köpeğin alerjik cilt hastalığı geliştirme riskinin de çevresel dumana maruz kalmasıyla arttığını bilmelisiniz. Bilim adamları ayrıca en yaygın evcil hayvan kalp hastalığı, mitral kapakta kalınlaşma olan ve aynı zamanda sigara dumanına maruz kalan hayvanların kalp kan damarlarına daha fazla zarar verdiğini bulmuşlardır. Bu hasar altta yatan durumu kötüleştirebilir.

Son olarak, hayvanlarda çevresel duman maruziyetinin etkileri konusunda ilgi uluslararasıdır. Araştırmacılar, bazı etkilerin evcil hayvanınızın DNA düzeyinde değişikliklere yol açtığını saptamışlardır. Kolombiyalı ve Japon veterinerler, ikincil dumana maruz kalan hayvanların DNA’sında çeşitli değişiklikler belirlemişlerdir. DNA’daki değişikliklerin insanlardakine benzer olduğunu ve sigara ile indüklenen akciğer hastalığı, amfizem ve kanserle ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

Tavsiye Bağlantı: Nesli Tükenmiş Köpek Irkları Nelerdir?

Evcil Hayvanınızı Sigaradan Koruyun

Kanser, solunum hastalığı ve kalp hastalığı, sigara dumanına maruz kalmanın neden olduğu evcil hayvan hastalıkları listesidir. Sigara içmenin korkunç sonuçlarından mustarip insanları gösteren anti-sigara reklamlarına benzemektedir. Evcil hayvan sahibi olarak hayvan dostlarınızın sağlıklarınızı da kötü etkilememek adına sigarayı bırakmak en etkili çözüm olacaktır. Bunu yapamıyorsanız da sigara miktarını azaltmak, hayvanınızdan uzaklaşarak içmek de komplikasyonların şiddetini hafifletebilir.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın