Nesli Tükenmiş Köpek Irkları Nelerdir?

Bir zamanlar popüler olan birçok köpek ırkı artık Dünya üzerinde mevcut değildir. Bu tür yok oluşların çeşitli nedenleri vardır. Bazı durumlarda, köpekler evrimsel süreçte doğal seçilime ayak uyduramayacak diğer ırklar arasında kaybolup gidebilir. Bazen ise modası geçen ırklar insanlar tarafından üremeye teşvik edilmedikleri için soyları tükenebilir. Tarih boyunca birçok çok sayıda köpek ırkları geldi ve gitti. Bazıları, yetiştirildikleri aktiviteler için kendilerine artık ihtiyaç duyulmadığında ortadan kayboldu. Diğerleri yavaş yavaş kolayca tanınabilir modern ırklara dönüştü. İşte artık mevcut olmayan 10 köpek ırkı. Bunlardan kaç tanesini duydunuz? Nesli tükenmiş köpek ırkları nelerdir? Köpek isimleri ile birlikte maddeler hâlinde aşağıda sizlere sunmaktayız.

Alpine Mastiff

Soyu tükenmiş Alpine Mastiff, bugünün Saint Bernard’ının atasıdır ve modern Mastiff ve diğer yakın ilişkili ırklara önemli bir katkıda bulunmaktadır. 19. yüzyılın başlarında aynı köpek grubunu tanımlamak için Alpine Mastiff ve Saint Bernard isimleri kullanılmıştır. Alpine Mastiff, en erken dev köpek ırklarından biriydi ve MÖ 500’den önce kuzey Avrupa kökenli ilk gerçek mastifflerden biriydi. Bu köpeklerin bazılarının omuz yüksekliğinin 100 santime ulaştığı bilinmektedir. Hem modern Saint Bernard hem de İngiliz Mastiff’ten daha büyük olarak 150 kg veya daha fazla ağırlığa sahip olduğuna inanılmaktadır.

Chien-gris

Gris de Saint-Louis (Gray St. Louis Hound) olarak da bilinen soyu tükenmiş Chien-gris, ortaçağda ortaya çıkmıştır. Cinsin dik başlı olduğu ve ölüme koşa koşa gittiği bilinmektedir. 19. Yüzyıla gelindiğinde, Chien-gris‘i görmek artık imkansızdı.

Dogo Cubano

Küba Mastiff olarak da bilinen soyu tükenmiş Dogo Cubano, Küba’da ortaya çıkmış köpek ırkları arasındadır. Bu nadir cins, çeşitli buldog, mastiff ve sığır köpeklerinden geliştirilmiştir. Dogo Cubano, Küba’da kaçan köleleri yakalamak için yetiştirilmiştir. Köleliğin kaldırılmasından sonra, ırk da artık kendisine ihtiyaç kalmadığı için ortadan kalkmıştır.

İngiliz Beyaz Terrier

Soyu tükenmiş İngiliz Beyaz Terrier, 1860’ların başlarında, Fox, Jack Russell ve Sealyham gibi küçük beyaz köpeklerin vahşi bir versiyonunu isteyen küçük bir grup yetiştirici tarafından ortaya çıkarıldı. Boston ve Rat bölgeleri de aynı soyları paylaşmaktadır. İngiliz Beyaz Terrier sonunda İngiltere Kennel Kulübü tarafından reddedildi. Zaten o döneme kadar halk arasında da popüler değildi. Ortaya çıkışından yaklaşık 30 yıl sonra, cins gözden kayboldu.

Paisley Terrier

Clydesdale Terrier olarak da adlandırılan soyu tükenmiş Paisley Terrier, İskoçya’da ortaya çıktı ve öncelikle Skye Terrier’in evcil hayvan ve gösteri köpeği versiyonu olarak yetiştirildi. Bugünkü Yorkshire Terrier’in atası olarak kabul edilmektedir. İngiltere Kennel Kulübü, 1888’de Paisley Terrier’i çeşitli Skye Terrier olarak tanıdı. Bu köpekler uzun, yumuşak kürklerinden dolayı köpek şovlarında ödüller almaya başladığında, Skye Terrier yetiştiricileri duruma itiraz etti ve sonuçta Paisley cinsinin ortadan kalkmasına yol açtı.

Russian Tracker

Russian Retriever olarak da adlandırılan soyu tükenmiş Russian Tracker, yüzlerce yıldır koyun sürülerini korumak ve sürmek için kullanılan yerli bir köpektir. Tracker 100 cm omuz yüksekliğine ve 45 kg veya daha fazla ağırlığa sahipti. Boyutlarına rağmen, bu köpekler sürülerini kurtlardan ve diğer yırtıcılardan koruyabilecek kadar hızlı ve esnekti. Russian Tracker aynı zamanda akıllı bir köpektir. Hayatta kalan en yakın soydaşı ise günümüzdeki Golden Retriever köpekleridir.

Nesli Tükenmiş Köpek Irkları Nelerdir?
Nesli Tükenmiş Köpek Irkları Nelerdir?

Southern Hound

Soyu tükenmiş Southern Hound, 19. yüzyılda bir zamana kadar İngiltere’de mevcuttu ve muhtemelen orijinal ırk ortadan kayboluncaya kadar özellikleri diğer ırklara geçti. Southern Hound, derin ve uzun kemikli bir gövdeye sahip, uzun ve ağırdı. Hızlı bir köpek değildi, ama mükemmel koku yetenekleri vardı. Daha hızlı Foxhound ortaya çıkınca ırka olan ilgi 18. yüzyılda azalmaya başladı. Günümüzün tazı ırklarının çoğunun Beagles, Bloodhounds, Coonhounds, Foxhounds ve Harriers dahil olmak üzere Southern Hound’un torunları olduğu düşünülmektedir.

Tahltan Ayı Köpeği

Soyu tükenmiş Tahltan Ayı Köpeği Kanada’ya özgü ve ayı avlamak için yetiştirilmiş bir köpekti. Küçük ve hafif olan bu köpekler, ayı izlerini takip ederek kar üzerinde hızla hareket edebilmeye yeteneğine sahipti. Tahltan Ayı Köpeği, insanlara ve küçük hayvanlara karşı dostça ve nazikçe yaklaşıyordu. 1960’lardan 1970’lere kadar ırkın bilinen canlı torunları yoktur. Hiçbir modern ırkın Tahltan Ayı Köpeği ile bilinen herhangi bir genetik ilişkisi bulunmamaktadır.

Toy Trawler Spaniel

Soyu tükenmiş Toy Trawler Spaniel’in orijinal King Charles Spaniel ve eski Sussex Spaniel çeşidinden geldiği düşünülmektedir. Cins bir spor köpeği olarak ortaya çıkmıştı, ancak zamanla şov köpeği haline geldi. 1900’lü yılların başlarında, Toy Trawler Spaniel Avrupa’da ve İngiltere’de daha popülerdi ve özellikle Hollanda ve İtalya’da bir hit oldu. Cinsin 1920 yılına kadar yok olma eşiğinde olduğu düşünülüyordu.

Tavsiye Bağlantı: Hangi Köpekler Bahçe Korur

Tweed Water Spaniel

Tweed Water Spaniel veya Tweed Spaniel olarak bilinen köpeğin soyu 19. yüzyıldan itibaren tükenmiştir. Bu köpekler, İskoç sınırlarına yakın olan Tüvit Nehri yakınında ortaya çıkmıştır. Tweed Water Spaniel, yerel su köpekleri ile bir başka soyu tükenmiş cins olan St.John’un Su Köpeği arasında bir melez olabilir. Kıvırcık kahverengi tüyleri ve uzun kuyrukları ile İrlanda su spanyölü’ne benziyordu. Tweed Water Spaniel, spor yeteneği, zekası ve cesareti ile biliniyordu.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Nesli Tükenmiş Köpek Irkları Nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın