Muhabbet Kuşu Yumurtlama Süreci ve Hazırlık Aşaması

Muhabbet kuşları, üreme söz konusu olduğunda utangaç değildir ve çiftleşme sonrasında yumurtlama süreci çok hızlıdır. Bir çift muhabbet kuşu satın almak evcil hayvan sahipleri arasında oldukça popülerdir. Bir çift için doğru ortama sahip olmanız da şarttır. Aşağıdaki kılavuzda, yumurtlama süreci ve hazırlık aşamasına kadar muhabbet kuşlarının nasıl üreyeceğini öğrenebilirsiniz. Muhabbet Kuşu Yumurtlama Süreci ve Hazırlık Aşaması hakkında tüm soruları maddeler hâlinde sunmuş bulunmaktayız.

Bir Çift Muhabbet Kuşu Seçme

Bir çift muhabbet kuşuna karar verirken, ikisinin yakın akrabalar olmadığından emin olmalısınız. Yakın akrabaların genetik mutasyonlara neden olabileceği ve çiftleşmelerinin deforme olmuş yavrularla sonuçlanabileceğini unutmamalısınız. Sağlıklı yavrular elde etmek için en az bir yaşındaki muhabbet kuşlarını çiftleştirmek en iyisidir. Zaten birbirleriyle iyi anlaşan bir çift muhabbet kuşuna sahipseniz, bu harika olacaktır.

Bir erkek ve dişinin birbirlerine davranışlarından ikisinden yavru elde edip edemeyeceğinizi az çok anlayabilirsiniz. Kuşların zaten anlaşabiliyor olması, çiftleşme ve yumurtaların daha erken gelmesini sağlayacaktır. Belirli bir muhabbet kuşu rengini üretmek istiyorsanız, muhabbet kuşu renk genetiği hakkında bilgi sahibi olmak gerekebilir. Muhabbet kuşlarında renk mutasyonları ve bunlara nasıl ulaşılacağı konusunda birçok araştırma yapılmıştır. Ancak, doğal dünyadaki her şey gibi, bu da her zaman garanti edilemez.

Muhabbet Kuşu Yumurtlama Ortamı

Yetiştirmek istediğiniz belirli bir çiftiniz olduğunda, onları diğer muhabbet kuşlarından ayırın. Bu, üreme durumundayken başka erkek muhabbet kuşunun dişiye ulaşamamasını sağlayacaktır. Ayrıca, çiftin, arkadaşlarının meraklı gözlerinden uzakta, özel olarak bağlanması ve çiftleşmesi için zaman tanıyacaktır. İdeal olarak, muhabbet kuşlarınızın büyük bir kafeste yalnız kalması gerekir. Yaklaşık 45 cm yüksekliğinde 60 cm x 40 cm bir kafes idealdir. Muhabbet kuşu çiftiniz zaten bu büyüklüklerde bir kafeste yaşıyorsa, sadece birkaç kolay değişiklik yapmanız yeterlidir.

Herhangi bir muhabbet kuşunu kafesine en önemli ekleme, bir yavruluk. Genellikle bu biraz el işçiliği gerektirir. Telin kesilmesi veya giriş tutucusuna ulaşılabilmesi için bir kapının çıkarılması gereklidir. Çiftiniz için kullandığınız yavruluk tamamen kişisel tercihinize bağlıdır. Menteşeli bir kapağı olduğu sürece, yumurtaları ve yavruları kontrol edebilmeniz için herhangi bir tasarımda olabilir. Birçok muhabbet kuşu yetiştiricisi, ahşap malzemeden yapılmış yavruluklar tercih eder. Rutin muhabbet kuşu bakımında olduğu gibi, çiftinize mürekkep balığı, mineralli yem ve ödül yiyecekleri verdiğinizden emin olmalısınız. Yiyecek ve su, her zamanki gibi temiz ve taze olarak sağlanmalıdır.

Çiftleşme döneminde, hamilelik sürecinde ve yavrular yumurtadan çıktığı zaman yem ve su miktarını artırabilirsiniz. Çiftleşme sürecinde çiftinize çok sayıda taze sebze verebilirsiniz. Kuşlar ayrıca kemirmek için yumuşak bir ahşaba sahip olmaktan mutlu olacak, bu da onları üremeye teşvik edecektir. Ayrıca, muhabbet kuşları doğal olarak yağışlı mevsimde ürerler. Sık sık su püskürterek kendilerini daha doğal hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz. Çiftleşme döneminde her gün taze mama vermeyi ihmal etmeyin, besin değeri olarak muhabbet kuşu yavrularına çok fayda sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Yumurtlama Süreci Ve Hazırlık Aşaması
Muhabbet Kuşu Yumurtlama Süreci ve Hazırlık Aşaması

Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme

Kuşlarını çiftleştirmek için en doğru zamanı yakalayamayabilirsiniz, bu yüzden tüm doğru işaretler için gözünüzü açık tutmak en iyisidir. Dişi kuşunuz üremeye hazır olduğunda, gaganın üst kısmındaki kısım kalınlaşır ve kabuklanır. Çiftleşmenin başarılı olduğunu anlatan büyük işaret, dişinin yuva yapmaya başladığı zamandır. Yavruluktaki talaşları mutlu bir şekilde değiştirecek ve alanı sevdiği gibi hazırlayacaktır. Eğer dişi kuşun talaşları delikten fırlattığını görürseniz telaşlanmayın, belki de sizin koyduğunuz kadar talaş gerekli değildir.

Döllenme sonrasında, ilk yumurtanın yaklaşık 10 gün içinde atılmasını bekleyebilirsiniz. Ardından, dişi kuş hepsi son buluna kadar her gün bir yumurta bırakacaktır. İlk yumurta ortaya çıktığında, dişi yuvada oturmaya başlar. Bu yüzden onu nadiren ortalıkta dolaşırken görmeye başlarsanız endişelenmeyin. Çok rahatsız etmeden yavruluğu kontrol etmeye devam edin. Ayrıca yumurtalara dokunmayın. İnsan eli, hassas yumurta kabuğundan emilebilen bakterileri taşıyabilir. İlk yumurta bırakıldıktan yaklaşık 18 ila 23 gün sonra, bebek muhabbet kuşları yumurtadan çıkmaya başlar.

Tavsiye Bağlantı: İngiliz Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Muhabbet Kuşu Yavruları

Yumurtalarının üzerinde otururken bile dişi muhabbet kuşunuza göz kulak olun. Bu dönemde, erkek kuş dişiyi besler. Bu nedenle, hem erkek hem de dişi muhabbet kuşuna iyi bakılması zorunludur. Bebekler yumurtadan çıktıktan sonra hem anne ve babalarını hem de yavruları ustaca ve düzenli olarak kontrol edin. Beslenip beslenmediklerini ve kardeşlerin birbirlerini boğmadıklarını kontrol etmenin tek yolu budur. Tüm şekil ve boyutlarda yavrularınız olabilir. Yavrular farklı zamanlarda, bazen günler sonra yumurtadan çıktıkları için gelişimleri değişecektir. Dişi kuşunuz yumurtadan çıkan tüm yavrulara bakmakta zorlanabilir. Bu durumda müdahale etmeyin ve yavru bakımını doğal akışına bırakın.

Kuluçkadan 10-15 gün sonra, yavruların tüyleri gelmeye başlayacaktır. Bu noktada, yavruluktaki talaşları değiştirebilir ve uzuv gelişimini kontrol edebilirsiniz. Yavruluğun girişini sakin bir şekilde kapatın, böylece dişi giremez. Yavruları yavaşça yavruluktan çıkarın ve yumuşak bir havlu ile kaplı bir kaseye koyun. Daha sonra her yavruyu ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. Yaklaşık 20 günlük bebek muhabbet kuşları yuvadan çıkmaya başlar. Bu noktada, anne tarafından beslenmeyi kesmeyi teşvik etmek için ekstra yiyecek ve mama kabı eklemelisiniz. Kafese ayrıca başka bir suluk eklemek de en iyisidir. Yavrular altı haftalık olduklarında, başka bir kafese taşınmaları gerekecektir. Bu dönemde tamamen tüylü ve uçmayı öğrenmeye hazır olacaklardır. Onları büyük bir kafese taşımak, bu beceriyi kullanmalarını sağlayacaktır.

Yazar
Oktay Bozacı

Muhabbet Kuşları ile ilgili bir sorunuz mu var?

Muhabbet kuşu forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

“Muhabbet Kuşu Yumurtlama Süreci ve Hazırlık Aşaması” üzerine 3 yorum

    • Hülya hanım benim tavsiyem, kuşunuzun 6 ila 8 aylık olmasını bekleyin veya 1 yıl da olabilir. İlk önce kuşunuzun iyice size alıştığından emin olun ve sonra eş seçimi için araştırma yapın. Neden derseniz ben iki yavru muhabbet kuşu aldım, birbirleriyle büyüsünler mutlu olsunlar diye. Evet onlar mutlu ama ben mutsuzum. Çünkü bana alışmadılar ve ne zaman kafeslerine yaklaşsam kaçacak yer arıyorlar. Buda beni mutsuz ediyor. Sizde böyle olmasını istemiyorsanız, kuşunuzu kendinize iyice alıştırın ve ondan sonra eş seçimi için araştırma yapın.

      Yanıtla
  1. Merhaba. Kuşumuzun eşi bugün öldü. Ve yumurtalar daha yok ama kuş şişkin. Eşi olmadığı için dişi kuşa nasıl bakmalıyız ve beslemeliyiz? Ayrıca strese girmesinden de korkuyoruz ne yapılabilir?

    Yanıtla

Yorum yapın