Köpeklere Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Köpeğinizi hayati tehlikesi bulunan bir durumda görmek, özellikle köpeğin tepkisiz olması durumunda korkutucu ve stresli bir deneyim olabilir. Köpeğinizin durumunu etkili bir şekilde tanımak ve harekete geçmek için bilgi sahibi olmak, soğukkanlılığınızı koruyabilir ve köpeğinizin hayatta kalma şansını büyük ölçüde artırabilir. Bilmeniz gereken iki hayat kurtaran prosedür, köpekler için kalp masajı ve suni solunumdur. Bu makale, köpeğinizin suni teneffüs veya kalp masajına ihtiyacı olup olmadığına ve bu prosedürlerin nasıl gerçekleştirileceğine değinecektir. Bir şey yapmadan önce köpeğinizin durumunu değerlendirmelisiniz, böylece nasıl hareket edeceğinizi bilebilirsiniz. Köpeklere kalp masajı nasıl yapılır? Sorusunun tam olarak cevaplarını aşağıda maddeler olarak siz değerli hayvan severlere sunmaktayız.

Köpeğiniz Nefes Alıyor mu?

Elinizi veya yanağınızı köpeğinizin burnuna kadar tutun ve havayı hissedin. Ayrıca, göğsünün yükselişini ve düşüşünü izleyin. Nefes almıyorsa, hava yollarında tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Dili mümkün olduğunca öne doğru çekin ve boğazdaki veya ağızdaki nesneleri veya sıvıları çıkarın.

Köpeğinizin Nabzı Var mı?

İç uylukta bulunan kan damarı, köpeğinizin nabzını bulmak için en kolay yerdir. Neredeyse bacağın vücutla birleştiği noktaya gelinceye kadar elinizi arka bacağın içinden geçirin. Orada kan damarının cilde en yakın olduğu yerde hafif bir düşüş hissetmelisiniz. Parmaklarınızı (baş parmağınız hariç) hafifçe bastırın ve nabzını hissedin. Damarda nabzı hissedemiyorsanız, köpeğinizin ön pençesindeki büyük, orta pedin hemen üzerinde veya doğrudan kalbin üstünde kalp masajı deneyin.

Köpeğinizin kalbi göğsünün sol tarafında bulunur. Bulmak için köpeğinizi sağ tarafına yatırın ve sol ön bacağını bükün, böylece dirsek göğse temas eder. Dirseğin göğse temas ettiği nokta kalbin yeridir. Köpeğinizin nabzı varsa ancak nefes almıyorsa, suni solunum yapabilirsiniz. Köpeğinizin nabzı yoksa, suni solunum ve kalp masajını birlikte yapmanız gerekecektir.

Bir Köpeğe Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Not: Sağlıklı bir köpeğe kalp masajı UYGULAMAYIN! Kalp masajı, gereksiz yere yapılırsa köpeklere ciddi fiziksel zarar verebilir. Köpeğiniz uygulamanıza karşı herhangi bir direnç belirtisi gösteriyorsa, buna ihtiyacınız olmayabilir.

Kalp Masajı İçin Köpeğinizi Konumlandırın

Köpeğinizi sağ tarafı aşağı bakacak şekilde sabit ve düz bir yüzeye koyun. Havayolu için doğrudan bir geçit oluşturmak adına başını ve boynunu mümkün olduğunca düzeltin. Dili dişlerinin arkasına dayanacak şekilde öne doğru çekin ve ağzını kapatın. Kendinizi köpeğinizin arkasında konumlandırın.

Köpeklere Kalp Masajı Nasıl Yapılır?
Köpeklere Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Kalbi Bulun Ve Masaja Hazırlanın

Her iki avucunuzu, biri diğerinin üzerine gelecek şekilde, göğüs kafesinin en geniş kısmının üstüne, kalbin yakınına yerleştirin. Ancak doğrudan kalbin üzerine yerleştirmekten kaçının. 14 kg veya daha küçük olan küçük köpekler için, ellerinizi köpeğin göğüs kafesinin etrafına koyun, parmaklarınızı göğsün bir tarafına ve başparmağınızı diğer tarafa yerleştirin.

Masaja Başlayın

Her iki dirseği düz tutarak, sıkı, hızlı hareketlerle göğüs kafesini aşağı doğru bastırın. Göğüs genişliğinin sadece 1/4 ila 1 / 3’ünü sıkıştırın. Kalp masajı hareketini 10 saniyede 15 oranında hızlı bir şekilde tekrarlayın.

*Küçük köpekler için, başparmağınızı ve parmaklarınızı kullanarak göğsü genişliğinin yaklaşık 1 / 4’ü veya 1 / 3’ü kadar sıkın. Bunu 10 saniye içinde 17 sıkıştırmayı hedefleyecek şekilde büyük köpeklere kıyasla biraz daha yüksek bir hızda tekrarlayın.

Suni Solunuma Başlayın

Yalnız kalp masajı yapıyorsanız, her 15 sıkıştırma setinden sonra köpeğinize suni solunum yapın. Köpeğin dudaklarını mühürleyerek başlayın. Elinizi köpeğin ağzına koyun ve ağzın tamamen kapalı olduğundan emin olun. Ardından, ağzınızı köpeğin burun deliklerinin üzerine yerleştirin ve nazikçe üfleyin. Göğsün kalkmasını ve genişlemesini izleyin. Göğüs yükselmezse, burun deliklerine daha sert üfleyin ve ağzın düzgün bir şekilde kapatıldığını kontrol edin. Hava sirkülasyonuna izin vermek için ağzınızı nefesler arasında geri çekin. Her 15 sıkıştırma için bir nefes verin. Kalp masajı sırasında iki kişi varsa, bir kişinin masaj, diğer kişinin ise her beş sıkıştırmadan sonra suni solunum yapmasını sağlayın. Sadece suni solunum yapıyorsanız, köpeğinizin ağzını kapatmak için yukarıdaki prosedürün aynısını uygulayın ve dakikada iki ila 30 nefes hızında, her iki ila üç saniyede bir nefes verin.

Karın Sıkıştırmasını Uygulayın

Sol elinizi köpeğinizin karnının altına, sağ elinizi de üstüne yerleştirin. Karnı sıkmak ve geri kan dolaşımına yardımcı olmak için karnı aşağı itin. Her 15 kalp masajından ve bir nefesten sonra bir karın sıkıştırması uygulayın.

Masaj Yapmayı Tekrarlayın

Köpek kendi kendine nefes almaya başlayana ve sabit bir nabza kavuşana kadar kalp masajına veya suni teneffüse devam edin. Köpek 20 dakika sonra hala nefes almıyorsa, tedaviyi bırakmayı düşünmenin zamanı gelmiştir, çünkü bu noktadan sonra başarılı olmanız muhtemel değildir.

Tavsiye Bağlantı: Köpeklerde Pati Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kalp Masajı Sırasında Alınacak Önlemler

Kalp masajı, uygulandığında köpeğinize ek yaralanmaya neden olabilecek fiziksel olarak yoğun bir prosedürdür. Bu yaralanmalar kırık kaburgalar, daralmış akciğer ve köpeğinizin vücudunda genel stres içerebilir. Bununla birlikte, bu yaralanmalar bir veteriner tarafından tedavi edilebilir. Bu nedenle evcil hayvanınıza daha fazla zarar vermekten kaçınmak adına kalp masajını durdurmak gerekebilir. Bir kaburgayı kırdığınızdan veya köpeğinizi başka bir şekilde yaraladığınızdan şüpheleniyorsanız, daha yumuşak hareketle işleme devam edin. Yine, suni solunum da sağlıklı bir köpek üzerinde uygulanmamalıdır. Köpeğinizin hayatını tehdit eden durumlardan biriyle karşılaşması halinde bunları nasıl gerçekleştireceğinizi bilmeniz için prosedürlerin temellerini öğrenmeniz önerilir.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Köpeklere Kalp Masajı Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

  1. Çok teşekkürler yalnız şurda ne demek istediğinizi anlayamadım

    “dakikada iki ila 30 nefes hızında”

    Yanıtla

Yorum yapın