İngiliz Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Muhabbet Kuşu özellikleri ve bakımı? İnsanlara hizmet etmesi için yaratılan birçok hayvan vardır. Bu hayvanlardan bazıları da evde beslenen evcil hayvanlardır. Her geçen gün güzel bir gelişme olarak hayvan sahiplenen insanların sayısı artmaktadır. Bu da gelecek için umut verici bir durumdur. Çünkü yapılan araştırmalar göre evcil hayvanların sahiplenildiği evlerdeki çocukların daha merhametli olduğu gözlemlenmiştir.

Evcil hayvanlardan en çok tercih edilen ise kuşlar, kediler, balıklar ve köpeklerdir. Kuşlardan ise papağan türü olan konuşması, hareketleri ile sahibine neşe veren İngiliz muhabbet kuşları daha fazla tercih edilip, sahiplenilmektedir.

İngiliz muhabbet kuşlarının da dahil olduğu genel türün tüm üst kategorilerini tanımak için muhabbet kuşu cinsleri adlı yazımıza da bakabilirsiniz.

İngiliz Muhabbet Kuşu

İngiliz Muhabbet Kuşları

İngiliz muhabbet kuşları, Avustralya kuş türlerinin bir çeşidi olarak 19. ve 20. yüzyılda İngiltere‘de seçici olarak yetiştirme sonucu ortaya çıkan özel bir türdür. Muhabbet kuşları, Avustralya ve Amerikan muhabbet kuşlarına göre daha büyüktür ve aynı zamanda gösterişleri ile dikkat çeken hayvanlardır. Islah çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve papağan neslinin bir türü olan İngiliz muhabbet kuşları bilinenin aksine sarı ve yeşil renklerin yanı sıra farklı renklere de sahiptir. Bazı toplumlarda şov-Hollanda muhabbet kuşu olarak da bilinir.

İngiliz Muhabbet Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

İngiliz muhabbet kuşları gösterişli yapılarına göre 25 cm uzunluğu, 55 gr ağırlığına kadar büyüyebilir. İngiliz muhabbet kuşları evde beslenmenin yanı sıra parlak renkli türleri ve renk seçenekleri ile ticari amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Genel olarak İngiliz muhabbet kuşlarının fiyatı 75-150 TL arasındadır.

Diğer kuş tüylerine göre normalden büyük bir kafa yapısına sahiptirler. Ayrıca boyunlarında da sakal benzeri tüyler vardır. İngiliz muhabbet kuşlarının diğer kuşlara oranla tüyleri daha yumuşaktır. Tüyleri gagasını ve gözlerini kaplayarak daha kilolu görünmelerini sağlar. Tüyleri gözlerini kapladığı için gözleri içeri gömülü olarak görülür. Ayakları, boy ve göğüsleri genel olarak iridir.

İngiliz muhabbet kuşları bir papağan türü olduğu için konuşabilme yeteneğine de sahiptir. Genel olarak İngiliz muhabbet kuşları öğretildiği zaman 12 kelimeye kadar konuşabilir. İngiliz muhabbet kuşlarından erkek olanlar, dişi olanlara oranla daha çok konuşabilir. Bununla birlikte dişi İngiliz muhabbet kuşları da melodi taklit edebilme yeteneğine sahiptir. Genel olarak ilgilenme ile muhabbet kuşları 1-2 aylık bir dönemde konuşmaya başlarlar.

Tekrar edildiği takdirde kısa ve tek heceli kelimeleri çok hızlı bir süreçte öğrenir ve tekrar eder. Çok hareketli olan İngiliz muhabbet kuşları kafesinin içine bırakılan oyuncaklarla öğretilmeden oynayabilir. Oynaması ve hareketleri ile İngiliz muhabbet kuşları sahiplerinin neşeli dakikalar geçirmesini sağlar.

Muhabbet kuşu konuşturma konumuzdan, hem İngiliz hem de diğer türlerin konuşmasını sağlamak, kelimeleri öğretmek v.b. için nasıl bir eğitim vermeniz gerektiği ile ilgili daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İngiliz Muhabbet Kuşu
İngiliz Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Muhabbet Kuşlarının Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Yaklaşık 6 ay olana kadar cinsiyetlerini belirlemek zordur. Öncesinde yavru İngiliz muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirlemek oldukça zordur. 6 Aylık olduğu zaman cinsiyetlerini belirlemek için burun delikleri ve gaganın bir kısmındaki renk değişiminden cinsiyeti tespit edilir. Burun delikleri (birçok yer de buna cere ismi verilmektedir) mavimsi ise bu İngiliz muhabbet kuşu erkektir kanısına varılır. Üreme zamanında kahverengi, sonrasında beyaz ise İngiliz Muhabbet kuşu dişidir kanısına varılır.

İngiliz Muhabbet Kuşları Ne İle Beslenir?

İngiliz muhabbet kuşunun evde beslenilmesi oldukça kolay ve rahattır. İngiliz muhabbet kuşları market ya da petshoplardan temin edilen tohumla beslenir. Ayrıca İngiliz muhabbet kuşları meyve yiyerek de beslenir. Tabii çok fazla meyve verilmesi durumunda rahatsızlık hissedebilir ve yaşamını kaybedebilir, bu nedenle tam olarak ayarında meyve vermeniz kuşunuzu daha sağlıklı bir hâle sokar.

İngiliz Muhabbet Kuşlarının Ömrü Ne Kadardır?

İngiliz muhabbet kuşlarının nesli ıslah çalışmaları sonucu ortaya çıktığı için diğer kuşlara oranla daha kısa ömürlüdür. İngiliz muhabbet kuşları genel olarak 5 ile 7 yıl arasında değişen bir ömre sahiptirler.

Tavsiye Bağlantı: Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Muhabbet Kuşunun Bakımı Nasıl Yapılır?

İngiliz muhabbet kuşları için beslendiği yerin 15-21 derece sıcaklıkta olması gerekir. Banyo yapmayı seven İngiliz muhabbet kuşlarına haftada birkaç kez banyo yaptırılmalıdır. Tırnaklar ve gaga uzadığı zaman kısaltılmalıdır.

İngiliz muhabbet kuşları büyük bir kafese ihtiyaç duymaz. Fakat hareket alanının geniş olması hareketi açısından avantajdır. Ayrıca İngiliz muhabbet kuşlarının kafesinde mineral taşlar ve mürekkep balığı kemiği bulundurulmalıdır.

İngiliz muhabbet kuşlarının tüyleri fazla olduğu için deri hastalıkları daha fazla olmaktadır. Bunun için bakımına dikkat edilmelidir. İngiliz muhabbet kuşlarının gaga ve göz çevresi daha fazla tüyle kaplı olduğu için bu bölgelerde alerji, parazit mantarları görülmeyebilir. İngiliz muhabbet kuşlarında iştahsızlık, kaşıntı ve kabarıklık olduğu zaman tehlikeli olabilir. Böyle bir durumda veterinerinizden mutlaka yardım istemelisiniz.

İngiliz muhabbet kuşlarının hasta olup- olmadığını dışkısına bakarak anlayabiliriz. Eğer dışkısı normalin aksine cıvık ve renkli ise veterinere götürülmelidir.

Tavsiye Bağlantı: Albino Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Muhabbet Kuşlarının Üremesi

İngiliz muhabbet kuşlarının üremesi için herhangi bir mevsime gerek yoktur, her mevsimde üreme özelliğine sahiptirler. Dişi muhabbet kuşları 3-4 yumurta yumurtladıktan sonra kuluçkaya yatarlar. Bu kuluçka dönemi ise yaklaşık 18 gün sürer. Yeni doğan İngiliz muhabbet kuşları kör ve tüysüz olurlar. Bundan dolayı ilk zamanlarda daha fazla bakıma muhtaçtırlar.

İngiliz muhabbet kuşları çiftleşmeye daha yatkın olan yerli muhabbet kuşları ile çiftleşirler ve ortaya kırma bir tür olan İngiliz muhabbet kuşu çıkar. Muhabbet kuşu çiftleşmesi konulu yazımızdan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Yeni sahiplediğiniz İngiliz muhabbet kuşuna isim arıyorsanız, muhabbet kuşu isimleri adlı konumuz içerisinden hem dişi hem de erkek muhabbet kuşu isimleri fikirlerine ulaşabilir, forum sayfamıza hemen kayıt olup siz de fikrinizi paylaşabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları ile ilgili bir sorunuz mu var?

Muhabbet kuşu forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.