Hangi Köpekler Bahçe Korur? (Bahçe Köpekleri)

Sıcakkanlı bir arkadaş ve sadık bir dost olmasının yanı sıra, bahçe köpeği olarak bilinen ve alan koruma iç güdüsü yüksek bir köpek arıyorsanız, bu yazımız tam olarak sizin için.

Bahçede beslenebilecek  koruyucu köpek ırkları ortalama bir köpeğe kıyasla önemli bir egzersiz ihtiyacına sahip ve daha geniş alanlar gerektiren türlerden olduğundan, bahçe köpekleri, genelde ev içinde beslemeye, özellikle de apartman dairelerine uygun değildir. Hem vücut yapıları hem karakter özellikleri ile bahçede bakılabilmeye uygun türlerdir.

Bu köpek kategorisinin ailelerini korumak için gerçek bir sezgisi ve ihtiyacı olanlara yardım etmek için içsel bir yeteneği vardır. Birçoğu için, bu nitelikler diğerlerini aşmaktadır.

Hangi köpekler bahçe korur diye merak ediyorsanız, aşağıdaki bu 10 köpek ırkını düşünebilirsiniz. Bahçeyi bu köpekler daha iyi korur diyebileceğiniz köpek ırkı/cinsi var ise yazımızın en alt kısmında yorumlar yer almaktadır oraya kendi bildiğiniz koruyucu köpek türlerini ifade edebilirsiniz.

Bahçede beslenebilecek köpek cinslerine hep birlikte bir göz atalım;

Bullmastiff

Hem naif huylu hem de koruyucu bir köpek istiyorsanız, Bullmastiff sizin için uygun bir seçim olacaktır. Bu büyük köpeklerin sevdiklerine karşı öfkesiz bir yanları vardır, ancak bir tehlike ortaya çıktığında değer verdikleri şeyleri savunmak için harekete geçeceklerdir. Bununla birlikte, Bullmastiff’in olumsuz bir özelliğinin, uygun şekilde eğitilmemişlerse agresif ve inatçı olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Durum her zaman böyle olmasa da, Bullmastiff’ler aile bireyleri ile yakın olma ve diğer köpeklere karşı agresif olma eğilimindedir. Sevecen bir sahip ve etkili bir erken sosyalleşme ile Bullmastiff’iniz gelecek yıllar boyunca sevgi dolu ve iyi kalpli bir arkadaş olabilir. Bunun yanında bahçenizin de korunduğundan emin olursunuz.

Hangi Köpekler Bahçe Korur
Bullmastiff

Rottweiler

İlk bakışta, Rottweiler’ın agresif ve göz korkutucu olduğu hemen kabul edilebilir. Bununla birlikte, bu yanlış anlamadan sonra, Rottweiler herhangi bir aile için en sevgi dolu, sadık ve koruyucu köpeklerden biri olarak ilk akla gelen seçeneklerdendir. Rottweiler de komut alma konusunda mükemmeldir. Örneğin, bu cins çobanlar, servis köpekleri, terapi köpekleri ve polis köpekleri olarak mükemmeldir. Pek çok sevimli özelliği ile Rottweiler’ın neden koruyucu bir evcil hayvan olarak mükemmel bir seçim olduğunu görmek kolaydır.

Hangi Köpekler Bahçe Korur
Rottweiler

Puli Köpekleri

Tüylü kürkü ve uzun diliyle karakterize edilen Puli, bulabileceğiniz en koruyucu ırklardan biridir. Puliler, gençliklerinin çoğunda eğlenceli ve enerjik olurlar. Ancak yaş aldıkça benzersiz bekçi köpeklerine ve etkileyici sporculara dönüşürler. Aptalca görünümlerine rağmen, aslında tüm Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en akıllı köpek ırklarından biridir. Zekalarının çoğu, kapsamlı meraklarının, koruma arzusunun ve saf özgüvenlerinin doğrudan bir yansımasıdır. Bununla birlikte, bu kendine güvenen köpeklerin sahipleri için evcil hayvanlarına genç yaştan itibaren sıkı bir eğitim vermeleri önemlidir.

Hangi Köpekler Bahçe Korur
Puli Köpekleri

Dev Schnauzer

Hizmet sektöründe ağırlıklı olarak tercih edilen bir başka köpek türü ise Dev Schnauzer’dir. Koruyucu nitelikleri nedeniyle, Dev Schnauzer cinsini polis gücüne ve diğer hizmet kuruluşlarına yardımcı olurken bulabilirsiniz. Ne yazık ki, bu cins genç yaşta düzgün bir şekilde eğitilmediğinde aşırı koruyucu olabilir. Dev Schnauzer’ınızı erkenden sosyalleştirin, böylece ev ortamında saygın bir şekilde davranacaklardır.

Hangi Köpekler Bahçe Korur
Dev Schnauzer

Büyük Danua Köpekler

Büyük Danimarkalı köpek, dev türler arasında gibi görünse de, aslında uysal ve sevgi dolu bir cins olduğu biliniyor. Büyük Danimarkalılar aileleriyle kucaklaşmayı severler ve genellikle büyük boyutlarını unuturlar. Danua’yı bu listeye dahil eden şey, tehlikeyi algılarken son derece bölgesel ve koruyucu olabilmeleridir.

Hangi Köpekler Bahçe Korur
Büyük Danua Köpekler

Doberman Pinscher

Doberman Pinscher türleri genellikle agresif bir cins olarak düşünülse de, koruyucu ve itaatkar nitelikleri nedeniyle en popüler evcil hayvanlardan biridir. “Dobies” takma adıyla üretilen bu köpekler, en yakın aile üyelerine doğal koruyucu olarak hizmet eder. Ayrıca, tehlikenin ilk belirtisinde ortaya çıkan kıvrılmış kulaklarla doğası gereği son derece uyanıktırlar.

Hangi Köpekler Bahçe Korur
Doberman Pinscher

Büyük İsviçre Dağ Köpeği

Büyük İsviçre Dağ Köpeği (Bernese Dağ Köpeği), başarılı bir bekçi köpeği olmak için birçok olumlu özelliğe sahiptir. Kas gücü ve etkileyici çevikliği nedeniyle, gözle görülür bir şekilde göz korkutur, ancak yine de şefkatli niteliklere sahiptir. Bu eşsiz yeteneklere ek olarak, Büyük İsviçre Dağ köpeği bahçe koruyucudur, bu da onları ideal bekçi köpeği yapar. Bir davetsiz misafiri fark ettiklerinde sahiplerini uyarabilen kendine özgü, derin bir yetenekleri vardır.

Hangi Köpekler Bahçe Korur
Büyük İsviçre Dağ Köpeği

Anadolu Çoban Köpeği

Anadolu Çoban Köpeği, harika bir arkadaşlık ortaya koyan bir dizi niteliğe sahiptir. Enerjik kişilikleri ve önemli boyutları nedeniyle, bu cins günlük olarak çok fazla fiziksel egzersiz gerektirir. Ayrıca, bağımsız karakterlerini idare edebilecek iddialı ve deneyimli bir sahibe ihtiyaçları vardır. Ancak, günün sonunda Anadolu Çoban Köpeği ailelerine ve sevdiklerine karşı son derece sadık ve koruyucudur.

Hangi Köpekler Bahçe Korur
Anadolu Çoban Köpeği

Tavsiye Bağlantı: En Vahşi Köpek Türleri Hangileridir (Liste İçerik)

Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier’in yapısı oldukça korkutucu olsa da, aslında bir evcil hayvanda bulabileceğiniz en sevgi dolu ve eşit huylu ırklardan biridir. Bu köpek doğası gereği koruyucudur ve ailelerini tehlike anında korumak için ellerinden geleni yapacaktır. Staffordshire Bull Terrier erken yaşlarda eğitildiği sürece, herhangi bir bahçe için olağanüstü bir bekçi köpeği olabilirler.

Hangi Köpekler Bahçe Korur
Staffordshire Bull Terrier

Komondor Köpekler

Komondor ırkı, beyaz, lifli tüyleri ve etkileyici büyüklükleri ile bir kalabalığın içinde kolayca öne çıkabilir. Tanınabilir görünümlerinin yanı sıra, Komondor köpekler de doğal olarak koruyucu ve sadık özellikleri ile tanınır. Komondor köpeğiniz iyice eğitildiği sürece, herhangi bir hane halkı için harika bir evcil hayvan olabilir. Hangi köpekler bahçe korur diye düşünüyorsanız yukarıdaki köpeklerden birini hiç düşünmeden sahiplenebilirsiniz.

Hangi Köpekler Bahçe Korur
Komondor Köpekler
Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı