En Vahşi Köpek Türleri Hangileridir (Liste İçerik)

Hayvanlar bizim küçük kardeşlerimiz olarak kabul edilir. Köpekler kesinlikle bu listenin başında yer almaktadır. Ayrıca, bir köpek gibi zeki ve nazik bir evcil hayvanın birinin uzuvlarını ısırabileceğine inanmak genellikle zordur. Mesele şu ki, tüm köpekler neşeyle havlamak için doğmazlar. Bu nedenle, size en vahşi köpek türleri hangileridir listesini sunmak istiyoruz. Bu liste içerikte yer alan köpekleri gördüğünüzde, aklıma gelebilecek en son saldırgan köpek türü bu köpek diyebileceğiniz özenli bir liste hazırladık. Vahşi köpekler ile ilgili bizim de kaçırdığımız herhangi bir yer var ise sizlerde yorum olarak belirtebilirsiniz.

Amerikan PitBull Terrier

Neredeyse tüm düşmanları öldürebilen savaşçı bir cinstir. Bu köpeğin yanlış yetiştirilmesi hem yoldan geçen kişiler hem de sahiplerinin kendileri için intihardır. Amerikan PitBull Terrier (veya sadece Pit Bull Terrier) Amerika’da popüler bir cinsdir, ancak yasak köpek ırkları listesine konulduğu diğer Avrupa ülkelerinde çok nadiren bulunabilir.

Pit Bull Terrier, İngiliz ve Amerikan Staffordshire Terrier’leriyle birlikte, uluslararası standardı insan saldırganlığını diskalifiye edici bir özellik olarak gören cinslerden biridir. Başka bir deyişle, diğer hayvanlardan ziyade insanlara saldırganlık gösteren bu ırkların örnekleri üremeden hariç tutulur ve köpek şovlarında ve köpek sporlarında rekabet etmelerine izin verilmez. Avrupa ve ABD’nin endişesi kadar, bu tür köpekler sadece zorunlu ön veya sterilizasyon sonrası evcil hayvanlar olarak satılmaktadır.

En Vahşi Köpek Türleri
Amerikan PitBull Terrier

Rottweiler

Rottweiler en tehlikeli ırklardan biri olarak kabul edilir. Büyük bir köpek olarak sahibine sadık ve itaatkârdır. Bir Rottweiler tarafından saldırıya uğradığında hayatta kalmanın tek şansı pasif olmaktır. Bu köpek aile içindeki çocuklara çok sadık ve nazik tutum bakımından gerçekten dikkat çekicidir. Ancak şaka yapamaz ve yabancıları sevmez. Normalde Rottweiler aile bireyleri için tehlikeli olmayacak, ancak yabancılar (yabancı çocuklar dahil) için aynı şey geçerli değişdir. Gerçek şu ki, Rottweiler (özellikle erkekler), oyunbaz saldırganlık ve gerçek agresif eylemler arasında ayrım yapmazlar. Böylece ciddi zarar vermek amacıyla olmasa dahi şaka yapmak ve oynamak amacıyla yetişkin veya çocukları ısırırlar.

En Vahşi Köpek Türleri
En Vahşi Köpek Rottweiler

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği akıllı bir cinstir. Bu yüzden suçluları aramak ve yakalamak için eğitilirler. Bir köpek zamanında durmazsa veya bir suçlu direnmeye devam ederse, kanun uygulayıcı olarak bir Alman Çoban acımasız bir katile dönüşecektir. Bu cins hiçbir şekilde varsayılan olarak saldırgan köpek çeşitleri grubuna atfedilemez. Tabii ki Alman Çobanı emniyet güçleri tarafından kullanılıyor ama hizmet etmeye başlamadan önce yavrulara itaat eğitimi alırlar. Daha sonra uzmanlık kazanırlar, böylece gözaltına alınmaya yardımcı olmak üzere eğitilirler (ya da başka türden eğitimlerden geçerler ve örneğin bir koku kullanmayı ya da devriye bölgelerini gezmeyi öğrenirler).

Alman Çoban köpeğinin köpek yavrusu kasıtlı olarak yetiştirilmemişse, o zaman hem evde hem de sokakta hevesle etkileşime girecek olan sakin ve oldukça sosyal bir köpek haline gelecektir. Aynısı yakın kuzenleri Doğu Avrupa Çoban Köpekleri için de geçerlidir. Bununla birlikte, gerçek problemler diğer çobanlarla, daha özel olarak Kafkas Çobanı ve Orta Asya Çoban Köpeği ile ortaya çıkabilir. Her ikisi de başarıyla eğitilebilir, ancak eğitim profesyonel bir köpek uzmanı tarafından gerçekleştirilmelidir. Böylece köpek üzerinde sıkı bir kontrole sahip olunabilir.

Alternatif olarak, böyle bir köpek sahibinin, az nüfuslu bölgelerde yaşaması gerekir. Görevlerini yerine getirmeye başlarlarsa, bu köpeklerin her ikisini de uzaktan komutlarla durdurmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, yüksek performanslarına rağmen, asla polis, ordu vb. tarafından hizmet köpeği olarak kullanılmazlar. Bu tür köpeklerin yardımıyla suçlunun tutuklanması büyük olasılıkla bu kişinin aksine ciddi yaralanmalara hatta ölüme yol açacaktır.

En Vahşi Köpek Türleri
Alman Çoban Köpeği

Dobermann

Bir yandan aslında Doberman dost canlısıdır. Fakat eğer usta bir sorunla karşı karşıya kalırsa, doğal saldırganlıklarını göstermeye başlarlar. Dobermanlar hakkında söylenecek çok şey bulunur. Gerçekten oldukça agresiftirler ve insanlar için tehlikeli olabilirler.

Büyük ve yüksek kaliteli Dobermanlar çeviklikleri ve spesifik saldırı biçimleri nedeniyle ciddi düşmanlardır. Rakiplerine yaklaşır, ısırır ve hemen geri atlarlar. Dobermanların avlarını tutması tuhaftır; asla tekrar tekrar ısırmazlar ve birçok hizmet köpeği gibi vücuda tırmanmazlar. Normalde Dobermanlar polis gücü tarafından iki Doberman’a karşı durmak neredeyse imkansız olduğu için çiftler halinde kullanılmışlardır. Şu anda Dobermanlar çok travmatik ve acımasız olduğu düşünüldüğünde gözaltı için kullanılmamaktadır. Gerçekten de, Dobermanlar kendiliğinden saldırganlık gösterebilen köpek kategorisine girerler.

En Vahşi Köpek Türleri
Dobermann

Tavsiye Bağlantı: Bergamasco Çoban Köpeği Köken ve Özellikleri

Dalmaçyalı En Vahşi Köpek Türleri

Sahiplerine yol açmak için her zaman herkesi ve her şeyi süpürmek isteyen özverili Dalmaçyalı köpekler, genellikle sağır doğarlar. Bu yüzden bir Dalmaçyalı eğitimi kural olarak mümkün değildir. Sonuç olarak, hayvan kontrol edilemez ve doğasına göre büyür. Bu cinsin yavruları beyaz renkte doğarlar ve belirgin renklenme yaşlandıkça ortaya çıkar. Köpeğin tüylerinde lekeler yavaş yavaş belirgin hale gelir ve desen ömrü boyunca değişebilir (bu köpekler sürekli tüy döker). Yine de albinolar hariç doğumda süt beyazı değillerdir.

Sadece bu yavruların tüylerinde asla siyah ve kahverengi lekeler görünmez. Albinizm, hayvanın vücudunda melanotik pigmentin bulunmamasıyla ilişkili bir hastalıktır ve sıklıkla bu kusur genetik olarak sağırlıkla bağlantılıdır. Dalmaçyalı beyaz yavru köpekler normal işitmeye sahip sıradan köpekler olarak doğarlar. Bu köpeklerin eğitimindeki zorluklar, yüksek aktivite düzeyleri ve sosyalliklerinden kaynaklanabilir (utangaçlık ve iletişimsizlik, köpek şovlarında hayvanın diskalifiye edilmesinin nedeni olabilir).

En Vahşi Köpek Türleri
Dalmaçyalı En Vahşi Köpek Türleri
Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“En Vahşi Köpek Türleri Hangileridir (Liste İçerik)” üzerine 5 yorum

  1. Dünyanın en vahşi köpekleri bunlar mı şimdi? Bence en uysal köpekleri demeliyiz bunlar kadar muhteşem köpekler var mı acaba? Yıllardır evimde pitbull beslerim hiçbir saldırgan hareketini görmedim ne çevreme karşı ne bana karşı, bu tamamen yetiştiriciye bağlıdır. Eğer bir çocuğu psikopat yetişmesine izin verirseniz büyüdüğü zaman katil de olabilir ama doğru bir yolda ilerlerseniz güzel bir mesleğe sahip olup en iyi yerlerde olmasına yardımcı olursunuz.

    Yanıtla
  2. Sırf meraktan dolayı arattık ve bulduğumuz sonuç aşırı derece korkutucu oldu. Bu köpek türleri ciddi anlamda aşırı saldırgan duruyorlar ama youtube izlediğimde çok evcil duruyorlardı böyle vahşilikleri yoktu.

    Yanıtla

Yorum yapın