Bergamasco Çoban Köpeği Köken ve Özellikleri

Genellikle çocuklardan ve diğer hayvanlardan memnun olan az bakım gerektiren, sağlam ve sağlıklı Bergamasco Çoban Köpeği, gösterişli bir saç modelinden çok daha fazlasıdır. Halinden memnun, istekli ve inatla çalışmaya adanmış bu köpekler sabırlı ama aynı zamanda koruyucudur. Koruyucu olmasının sonucunda Bergamasco, Çoban Köpeği olarak ismini almıştır. Bergamasco Çoban Köpeği konusunda siz değerli okuyucularımıza köken ve özellikleri hakkındaki detaylı bilgileri okumaya devam ederek sürdürebilirsiniz. Bergamasco hakkında vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda kafanıza takılan herhangi bir soru olur ise, yazımızın en altında yorum olarak belirtebilirsiniz.

Mizaç: Bağımsız, Girişken, Akıllı
Tür Popülerliği: 187. sırada
Yaşam Süresi: 13-15 yıl

Bergamasco Çoban Köpeği Hakkında

Eşi benzeri olmayan kürkünün altında, eski soyağacının büyük, kaslı bir çoban köpeği bulunur. Ancak, tüyler cinsin ayırt edici özelliği olduğundan, yakından bakalım. Bergamasco shepherd, doğal olarak oluşan gevşek paspas şeklindeki tüyleri veya gövdeleri ve bacakları kaplayan tüyler ile üç farklı dokuya sahip kürküyle ünlüdür. Sürüler, ırkın atalarının anavatanı olan İtalyan Alpleri’nin şiddetli soğuk ve vahşi yırtıcılarına karşı korunacak şekilde evrilmiştir. Bergamasco köpekleri parlak, sadık, sevgi dolu ve eğitilebilir. Sevdiklerini sakin bir uyanıklıkla izlemeye bayılırlar.

Bergamasco Çoban Köpeği Kökeni

Bergamasco Çoban Köpekleri (İtalyan çoğul: Bergamaschi), yüzyıllar boyunca Milano yakınlarındaki Alp kasabası Bergamo ile ilişkilendirilmiştir. Bu ernesto bergamasco türleri, Roma öncesi antik dünyanın denizcilik tüccarları olan Fenikeliler tarafından uzak geçmişte Akdeniz havzası etrafında takas edilen birkaç Orta Doğu ırkı arasındadır. Fransız yetkililer Bergamasco’nun eski bir Galya çobanı olan Briard’dan geldiğini iddia etmektedir. Ancak vatansever İtalyanlar, Bergamasco’nun önce geldiğini ve Briard’ın ve diğer Avrupa sürü köpek ırklarının genetik yapısına katkıda bulunduğunu belirtmektedir.

Bergamasco Çoban Köpeği Bakımı

Bergamasco Çoban Köpeği, ticari olarak üretilmiş veya evde hazırlanmış veteriner hekiminizin gözetimi ve onayı ile yüksek kaliteli bir köpek maması ile beslenmelidir. Herhangi bir diyet köpeğin yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) uygun olmalıdır. Bazı köpekler aşırı kilo almaya eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimini ve ağırlık seviyesini izleyin. Davranışlar eğitimde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla vermek obeziteye yol açacaktır. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli ve hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili herhangi bir endişeniz varsa veterinerinize danışın. Mamanın yanında her zaman temiz su bulundurulmalıdır.

Güçlü, dengeli ve dayanıklı Bergamasco, İtalyan Alpleri‘nin kayalık yamaçlarında koyunları taşımak ve korumak için idealdir. Bu cinsi dünyanın en tüylü köpeği olarak tanımlamak abartılı olmaz. Köpeği kaplayan bol ve belirgin tüyler onu yüksek irtifaların acı soğuklarından korur ve koyun sürülerini korumak için keskin dişli, ustura pençeli yırtıcılarla savaşırken zırh görevi görür. Bergamasco’nun sayıları II. Dünya Savaşı‘ndan sonraki yıllarda İtalya’da azalmıştır. Ancak cinsin farklı türevleri Dünya üzerinde farklı türler ise soylarını sürdürmektedir.

Bergamasco Çoban Köpeği
Bergamasco Çoban Köpeği Köken ve Özellikleri

Bergamasco Genel Görünümü

Bergamasco Çoban Köpeği, büyük bir kafası ve ucu hafifçe yukarı doğru kıvrılan kalın bir kuyruğu olan kaslı, ağır kemikli bir sürü köpeğidir. Paspas görünümüne sahip bol bir kürkle kaplıdır. Bergamasco’nun karakteristik özelliği, üç tip tüyden oluşan eşsiz kürküdür. Palto, köpeğin vücudunu ve bacaklarını kaplayan ve köpeği hava ve yırtıcılardan koruyan gevşek paspaslar gibidir. Kafadaki saçlar tipik olarak uzundur ve gözlerin üzerine dökülür.

Bergamascoların Baş Kısımları

Kafaları uzun Bergamascoların, kafatası ve ağız uzunluğu eşit, kafaya paralel olan köpeğin büyüklüğü ile orantılıdır ve belirgin bir şekilde birleşmiştir. Kafadaki cilt kırışıklık olmadan sıkıdır. Gözler büyük, oval ve hafifçe eğiktir. Göz rengi kahverengidir ve rengin koyuluğu kürkün rengine göre değişir. İfade özenli ve sakindir. Kulaklar yumuşak ve incedir. Kulak uzunluğu baş uzunluğunun yarısını geçmez ve daha kısadır. Kulağın üst üçte ikisi, hafif yuvarlak uçlu üçgen şeklindedir. Köpek uyanık olduğunda, kulaklar dikilir ve üst üçte ikisi sarkar. Yandan bakıldığında, kulaklar boynun arkasının eğrisinin bir uzantısı gibi görünmektedir. Kulaklar yumuşak, hafif dalgalı tüylerle kaplıdır ve uçta saçaklar oluşturur.

Tavsiye Bağlantı: Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Boyun Ve Gövde

Boyun güçlü, hafif kemerli ve ense ile omuzların ön kenarına kadar ölçülen, başın uzunluğundan yaklaşık yüzde 20 daha kısadır. Boyundaki tüyler kalın bir ense oluşturur. Sırtın çizgisi, önde gelen omuzlardan güçlü, geniş ve arkaya doğru hafifçe eğimlidir. Bel kaslı ve geniştir. Kaburgalar iyi yayılmıştır ve dirseklere doğru genişler. Göğüs kafesinin derinliği, köpeğin omuz yüksekliğinin yarısına eşittir.

Omuzlar büyük ve güçlüdür. Omuz kemiği, yataydan yaklaşık 60 derece orta derecede geriye doğru kıvrılır. Üst kol, omuz kemiğinden biraz daha uzundur. Omuz kemiğinin oluşturduğu açı yaklaşık 115 derecedir. Dikey ön kol, üst kolla yaklaşık aynı uzunluktadır ve dirseğin noktası, omuz kemiğinin üst kısımlarından başarısız olan dikey bir çizgi üzerinde olacak şekilde yerleşmiştir. Dirsekler vücuda veya dışarıya yakın değildir. Bilek, önkolun dikey çizgisini takip eder ve çok hareketlidir.

Bergamascoların Kalça Özellikleri

Pelvis yataydan 35 derecede eğimlidir. Üst kalça uzun, geniş ve iyi kaslıdır. Üst uyluk, pelvisten 95 derecelik bir açıyla aşağı ve ileri eğim yapar. Alt kalça, güçlü kemik ve yağsız kaslar ile üst kısım kadar uzundur. Aşağı ve arkaya doğru eğimli olarak, gövdede yaklaşık 105 ila 110 derecelik bir açı oluşturur. Tendon ile tırnağın üstündeki kemik arasında iyi tanımlanmış bir kısım vardır. Kanca noktasından yere olan mesafe, Bergamasco Çoban Köpeği omuzlarındaki yüksekliğin yüzde 25’inden az değildir.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Bergamasco Çoban Köpeği Köken ve Özellikleri” üzerine bir yorum

  1. Ben bu köpeği gördüğüm zaman hayatta diyemem çoban köpeği diye bildiğin süs köpeği bu köpek aşırı hoşuma gitti ama neden popülerlik sırası bu kadar geride o kafama takıldı🤔

    Yanıtla

Yorum yapın