Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Bir muhabbet kuşunun tırnakları zamanla kırpılmazsa, çabucak kontrolden çıkabilir. Çok uzadıklarında aşağı doğru kıvrılmaya ve kuşun ayaklarına doğru büyümeye başlayarak şiddetli ağrı ve rahatsızlığa neden olabilirler. Bu yüzden muhabbet kuşu bakımı son derece çok önemlidir. Bazıları kuşlarını bir profesyonele götürmeyi tercih edebilir, ancak evde de hem hızlı hem de ekonomik bir şekilde kuşunuzun tırnaklarını kesebilirsiniz. Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır? Yazımız maddeler hâlinde siz değerli muhabbet kuşu besleyenlere sunulmaktadır.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi İçin Gerekenler

Bir bez: Bu muhabbet kuşunu tutmanıza yardım etmek için kullanılacaktır. Sizi ısırılmaya karşı koruyacak ve muhabbet kuşunun sakin kalmasına yardımcı olacaktır.

Bir çift makas: Bunlara henüz sahip değilseniz, herhangi bir petshop içinde bulunabilirler. Ancak, internetten de çok daha ucuza alabilirsiniz.

Bir yardımcı: Kesinlikle gerekli olmasa da, tırnaklarını keserken başkasının muhabbet kuşunu tutması çok yardımcı olacaktır. Sonunda, bu işi kendiniz yapmayı öğreneceksiniz, ancak şimdilik biraz yardım almak akıllıca olacaktır.

Adım 1: Muhabbet Kuşunuzu Güvenle Koruyun

Muhabbet kuşunun tırnaklarını kesme işlemine başlamadan önce, onu bir bezle güvenli ve rahat bir şekilde sabitlemeniz gerekir. Bunu yapmak için muhabbet kuşunun üzerine temiz bir bez koyun ve onu elinizle sırt kısmından alın. Kanatlarının yanlarına sıkıştığından emin olun; eğer yayılırlarsa ve onu bu pozisyonda korumaya çalışırsanız, yaralanabilir. Onu sıkmanıza gerek yoktur, sadece çok nazikçe yerinde tutun. Kanatlarını açamadığı sürece hiçbir yere gidemez.

Not: Muhtemelen çok fazla ciyaklayacaktır. Bu, çok zorlamadığınız sürece ona zarar verdiğiniz anlamına gelmez. Bu şekilde sınırlandırılması pek de eğlenceli değil, bu yüzden biraz sıkıntı içinde olacaktır. Genellikle muhabbet kuşuna sevdiğini bildiğiniz şarkıları söylemek onu biraz da olsa sakinleştirir.

Adım 2: Damarı Bulma

Kuşunuzu güvenle sabitlediğinize göre kesme işlemine başlayabilirsiniz. Her bir tırnağı tek tek kesmeden önce, dikkatlice incelemeniz ve damarı bulmanız önemlidir. Muhabbet kuşlarının pençelerinin üst kısmının yaklaşık yarısında akan kan damarları vardır. Bunlar, kırmızı bir çizgi gibi görünür ve açık renkli pençelerden ötürü açıkça fark edilebilirler. Damarı kesmekten kaçınmalısınız. Sadece pençenin ucunu tırnak makasının ortasına yerleştirin ve tutamakları sıkın. Bu muhabbet kuşunuzu biraz korkutabilir, endişelenmeyin, kuşunuzun tırnaklarının kırpılması ona zarar vermez.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?
Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Muhabbet Kuşunuzun Damarını Keserseniz?

Kazara bir damar keserseniz, serbest elinizin avuç içine biraz pudra, mısır nişastası veya biraz un koyun ve kanayan tırnağı içine daldırın. Bu, kanamayı durdurmaya yardımcı olacaktır. Genellikle tırnak yatağı iyileşir ve muhabbet kuşu sağlıkla yaşamaya devam eder. Ancak kanama durmazsa, muhabbet kuşunuzu acilen veterinere götürmeniz gerekir.

3. Adım: Muhabbet Kuşunuzu Serbest Bırakın

Muhabbet kuşunun tüm tırnaklarını kırptıktan sonra işiniz bitti demektir. Basitçe onu serbest bırakabilirsiniz. Kısa bir süre önce yaşamış olabileceği her türlü stresten çok çabuk sıyrılacaktır. Tırnaklarının çok uzadığını her fark edişinizde muhabbet kuşu tırnak kesim işlemini tekrarlamanız gerekecektir.

Muhabbet kuşunun tırnaklarını her iki ayda bir kırpmak yeterli olacaktır. Sadece ne kadar hızlı büyüdüklerine dikkat etmelisiniz. Bu biraz korkutucu görünüyorsa endişelenmeyin. Her denediğinizde sizin için de daha kolay olacaktır. Süreçle daha rahat edeceksiniz ve muhabbet kuşunuza zarar vermeyeceğinizden daha çok emin olacaksınız. Sadece devam edin ve elinizin alışacağına güvenin. Yeni bir kuş sahiplendiyseniz muhabbet kuşunun tırnakları kesilir mi diye düşünmeden yukarıdaki talimatları ayrıntılı bir şekilde inceleyin.

Tavsiye Bağlantı: Muhabbet Kuşu Konuşturma Nasıl Yapılır?

Kuşunuzun Tırnaklarını Kesmenin Yumuşak ve Kolay Yolu

Bir evcil hayvan olarak kuş sahibi olmanın en iyi yanlarından biri, onu elinizde tutmak, omuzlarınızda, başınızda bile takılmasına izin vermek ve kulağınızda cıvıltısını dinlemektir. Kuşlar, insanlar gibi, tırnaklara sahiptirler ve tırnakları çok uzadığında, kırılmaya başlayan küçük tırnakları acı verici olabilir. Neyse ki, bunu düzeltmek nispeten kolaydır, ancak önceden planlamanız ve tırnak kesme işlemi için gerekli tüm araçlara sahip olmanız gerekecektir.

Kesme işlemine hazırlanın: Tımar etmek için kuşunuzu bir havluya sarmanız gerekeceğinden, planlamanın bir kısmı kuşunuzun havlulara alışmasını içerir. Açık renkli bir havlu kullanmak her zaman daha iyidir. Parlak renkli havlular kuşunuzu alarma geçirebilir. Havlunuzu elinize koyun ve kuşun havluya tırmanmasına izin verin.

Araçları edinin: Tırnak kesim günü için, tüm bakım malzemelerinizi toplayın ve bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden yardım isteyin. Yine, kuşun süreç boyunca fazla stres olmasını istemezsiniz. Tırnaklarını keserken hızlıya biraz yakın kesmeniz gerekiyorsa, aşırı kanamayı durduran bir toz kullanın. Diğer önemli araç, kuşlar için özel olarak tasarlanmış tırnak makasıdır. Kesme makinesinin boyutu, küçük veya büyük bir kuş olup olmadığına bağlı olacaktır.

Kontrolü elinize alın: Havluyu kuşunuzun arkasına sürükleyerek başını açık bırakın. Havluyu kuşunuzun vücuduna sararken ve kuşu ellerinize alırken, göğsüne bastırmamaya dikkat ederek onu sıkıca yanlarından tuttuğunuzdan emin olun. Bu önemlidir, çünkü kuşların diyaframı yoktur, bu nedenle göğsüne çok fazla baskı uygulamak onların boğulmasına neden olabilir.

En evcilleştirilmiş kuşlar bile sarmalandıklarında biraz sinirlenebilir. Bu yüzden ısırılmamak için kuşunuzun başının kontrolünü ele almanız gerekir. Vücudu bir elinizle tutarken, diğer elinizi kuşun başını tutmak için kullanın. Başparmağınızı kuşun başının bir tarafına, orta parmağınızı diğerinin üzerine yerleştirin. Kuşun başını serbestçe dönmesini engelleyecek kadar sıkı tutun. Muhabbet kuşu tırnak kesimi sırasında kuşunuzun sakin kalması için nazik sözleri tekrarlayın.

Yazar
Oktay Bozacı

Muhabbet Kuşları ile ilgili bir sorunuz mu var?

Muhabbet kuşu forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.