Muhabbet Kuşu Konuşturma Nasıl Yapılır?

Babacık, cici kuş, aşkım!! Muhabbet kuşlarına en fazla söyletilen bu kelimeler size de tanıdık geliyor mu?

Muhabbet kuşlarının çok zeki ve akıllı olmaları onları mükemmel arkadaşlar haline getirir. Muhabbet kuşları çok yetenekli konuşmacılar olabilir. Kanatlı arkadaşınıza konuşmayı öğretmek biraz zaman alacak olsa da, ona bu beceriyi öğretmek onunla derin ve eğlenceli bir ilişki geliştirmenizi sağlayacaktır. Muhabbet Kuşu Konuşturma Nasıl Yapılır? Sorunuzun cevabını aşağıda maddeler hâlinde siz değerli muhabbet kuşu besleyenlere sunmaktayız.

Muhabbet kuşları teknik olarak bir papağan alt türü olduğundan, uygun yöntemler ve teknikler kullanıldığında konuşmanın öğretilebildiği bir cinstir. Konuşan papağan türleri yazımızda da çeşitli genel tekniklere ve türler hakkında bilgiler verdiğimiz yazımıza da göz atmadan önce, muhabbet kuşu türüne özel konuşturma teknikleri hakkında bilgiler verelim

Muhabbet Kuşu ile Aktif Etkileşim Konuşturmada Çok Etkili

Muhabbet kuşunun kafesini insanların mümkün olduğunca yakınına yerleştirin. Muhabbet kuşları konuşmayı, duydukları kelimelerin tonlamalarını taklit ederek öğrenirler. Evinizin, oturma odanız veya aile odanız gibi, muhabbet kuşunuzun insan seslerini duyabileceği bir alanını seçin. Mutfağınız muhtemelen bir başka konuşma merkezidir. Ancak cihazlardan çıkan dumanlar kuşlar için son derece zehirlidir. Muhabbet kuşunun kafesini mutfağa koymayın. Sürünün dilini öğrenen vahşi muhabbet kuşlarına benzer şekilde, muhabbet kuşunuz insan sürüsünün dilini öğrenmek isteyecektir. Onu muhabbet kuşu konuşturma sesi yöntemi ile sesinizi konuşarak eğitebilirsiniz. Sesleri olabildiğince kullanmak insanların dilini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Muhabbet Kuşu İle Bağ Kurun

Muhabbet kuşu ile bir bağ geliştirmek ona nasıl konuşacağını öğretmek için şarttır. Muhabbet kuşunuz size ne kadar bağlı olursa, sizinle nasıl konuşacağını ve iletişim kuracağını öğrenmek için daha fazla çaba harcayacaktır. Muhabbet kuşu ile aynı odada (örneğin, okumak, televizyon izlemek) sessiz zaman geçirmek, bağ kurma sürecini başlatmak için iyi bir yoldur. Bu, ayrıca etrafınızda daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır. Yabani bir kuşu evcilleştirmek ve ona adım adım konuşmayı öğretmek muhabbet kuşu ile bağ kurarak daha kolaydır. Buna ek olarak, evcilleştirilmiş bir muhabbet kuşunun nasıl konuşulacağını öğrenmesi evcilleşmemiş bir muhabbet kuşundan daha olasıdır. Her gün muhabbet kuşu ile bağ kurarak birlikte zaman harcayın.

Muhabbet Kuşlarınızı Ayırın

Bir kafeste birden fazla muhabbet kuşunuz varsa, muhtemelen sizinle değil birbirleriyle etkileşime girmeyi tercih ederler. Bunların herhangi birine veya tümüne konuşmayı öğretmek istiyorsanız, kafes arkadaşlarından uzakta, onlarla bireysel olarak çalışmanız gerekecektir. Bununla birlikte, birbirleriyle ne kadar çok etkileşime girerlerse ve muhabbet kuşu sesleri çıkarırlarsa, onlara muhabbet kuşu konuşturma fıstık babacık gibi kelimeleri öğretmenin daha zor olacağını unutmayın. Konuşturmak için bir muhabbet kuşu istiyorsanız evde sadece bir kuş olması idealdir.

Muhabbet Kuşunuza Konuşmayı Öğretin

Arkadaşınızla nasıl konuşacağınızı öğrenin. Arkadaşınıza konuşmayı öğretirken, kendisi sadece söylediklerinizle değil, nasıl söylediğinizle de ilgilidir. Daha da önemlisi, muhabbet kuşunuzla coşkuyla konuşmalısınız. Onunla konuştuğunuzda ne kadar heyecanlı olursanız, sizinle konuşmak için o kadar heyecanlı ve motive olur. Mümkünse, onunla konuşurken yüzünüzü muhabbet kuşunuza yakın tutun. Muhabbet kuşunuz konuşurken muhtemelen ağzınıza dikkatle bakacaktır. Öğrencileriniz ağzınıza odaklandığında öğrenme modunda olduklarını anlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Konuşturma Nasıl Yapılır?
Muhabbet Kuşu Konuşturma Nasıl Yapılır?

Kuşunuza Bireysel Kelimeler Söyleyin

Muhabbet kuşunuzla konuşurken evinizdeki farklı eşyaların adını (ör. sandalye, masa, kanepe) tekrarlayın. Ayrıca evinizdeki diğer insanları ve diğer evcil hayvanları adlandırabilirsiniz. Kuşunuzu ‘merhaba’ diyerek selamlayın ve odadan çıktığınızda ona “elveda” deyin. Her selamladığınızda ya da terk ettiğinizde bu kelimeleri tekrarlamak, bu kelimeleri ve neyle ilişkilendirildiklerini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Muhabbet Kuşlarınıza Kısa İfadeler Kullanın

Tekil kelimelere ek olarak, kuşunuza kısa cümleleri tekrarlayarak da konuşmayı öğretebilirsiniz. Örneğin, parmağınıza dokunduğunda ‘iyi kuş’ diyebilirsiniz. Ayrıca oyuncaklarıyla oynarken ‘eğlenceli mi?’ Ya da ‘eğleniyor musunuz?’ gibi bir soru sorabilirsiniz. Yemeğini ve suyunu değiştirdiğinizde onunla konuşmak da yardımcı olur. Beslerken ‘işte yemeğin’ veya ‘biraz yemek ister misin?’ gibi ifadelerden yararlanabilirsiniz. Muhabbet kuşunuz belirli kelimeleri (veya kelime kümelerini) belirli eylemlerle ne kadar iyi ilişkilendirirse, nasıl konuşacağını o kadar iyi öğrenir.

Kuşunuz Konuşmaya Çalıştığında Yanıt Vererek Cesaretlendirin

Muhabbet kuşu ilk başta kelimeler söylemeye çalıştığında, onu anlayamayabilirsiniz. Sözlerini mırıldayabilir. Sözlerinin anlaşılabilir olup olmadığına bakılmaksızın, ona övgü dolu ifadeler sarf etmeli ve size söylediği her şeyi tekrarlamaya çalışmalısınız. Bir şey istemek için konuşma davranışını kullanıyorsa ona da olumlu cevap vermelisiniz. Örneğin, tuvalete gitmek zorundaymış gibi hareketler yapıyorsa, ‘tuvalete gitmen gerekiyor’ gibi bir şey söyleyebilirsiniz. Beden diline karşılık gelen kelimeler ve eylemlerle ona yanıt vermek de konuşmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Muhabbet Kuşu Cinsleri Nelerdir?

Muhabbet Kuşu Konuşturma İpuçları

  • Muhabbet kuşları sabahları ve akşamları daha çok geveze olma eğilimindedir. Muhabbet kuşunuza günün her saatinde egzersiz seansı başına 10 ila 15 dakika ayırarak konuşmayı öğretmek idealdir.
  • Muhabbet kuşu ile konuşurken diğer tüm ses kaynaklarını (televizyon, radyo) kapatın.
  • Muhabbet Kuşunuz konuşmayı öğrenmezse cesaretiniz kırılmasın. Bu onun zekasının bir yansıması değildir. Aksine, tercihi konuşmak olmayabilir.
  • Genç muhabbet kuşları, özellikle insanların çevresinde daha çok zaman geçirenler, konuşmayı diğer muhabbet kuşlarından daha kolay öğrenebilirler.
  • Muhabbet kuşu çok fazla kelime ve kelime öbeği öğrenebilse de, kelime haznesini geliştirmesi zaman alacaktır.
  • Erkek muhabbet kuşları konuşma konusunda dişi muhabbet kuşlarından daha iyi olma eğilimindedir. Çünkü erkeklerin çiftleşme mevsiminde dişi muhabbet kuşlarının dikkatini çekmek için sesleri kullanmaları gerekir.
  • Kuşunuzun daha fazla kelime kazanmasına yardımcı olmak için radyoyu açık bırakabilirsiniz.
  • Tüm çabalarınıza rağmen muhabbet kuşu konuşturma girişimleri başarıyla sonuçlanmayabilir. Tüm muhabbet kuşları farklıdır ve muhabbet kuşunun öğrenmesi ve kendine güvenmesi için biraz zamana ihtiyacı olabilir.

Yakın zamanda bir muhabbet kuşu sahibi olduysanız, muhtemelen kendinize şu soruyu sormuşsunuzdur: Muhabbet Kuşu Konuşturma Eğitimi Nasıl Verilir?

Muhabbet kuşları elbette konuşabilir, ancak bunun onlara öğretilmesi gerekmektedir. Kuşun mutlu ya da üzgün hissettiğini anlayacağınız birçok ötüşü vardır, ancak evcil kuşunuza belirli kelimeleri öğretmek istiyorsanız, bunun için bir rutin oluşturmanız gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Konuşturma Eğitimi Nasıl Verilir?

Yukarıda bahsettiğimiz teknikleri bir arada toplayarak tekrardan üstünden geçecek olursak, muhabbet kuşu konuşturma eğitimi verirken sık sorulanların de üstünden geçmek istedik;

Muhabbet Kuşu Konuşabilir mi?

Evet, muhabbet kuşları konuşur ama çoğunlukla birbirleriyle konuşmaktadırlar. Muhabbet kuşunuzu bir yaşından küçükken almadıysanız, ona konuşmayı, yani insan kelimelerini öğretemeyebilirsiniz.

Bunun nedeni, muhabbet kuşu yaşlandıkça ortaya çıkan bir damgalama sürecine sahiptir. Dişi muhabbet kuşlarının erkeklere kıyasla öğrenme olasılığı daha düşüktür ve erkek, dişiden daha sesli olur.

Birbirleriyle ve insanlarla ne kadar iletişim kurduklarına gelince, muhabbet kuşları çok konuşkanlardır ve sosyal bir yapıya sahiptirler.

Muhabbet kuşları, çeşitli kuş sesleri çıkarır ve bunların her biri farklı bir anlama gelmektedir. Çok sesli oldukları bilinmektedir ve çift olarak sahipseniz, evinizde sürekli olarak cıvıltılarını duyabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşur?

Muhabbet kuşlarının konuşma sesleri insan sesleri ile aynı değildir. Aslında, bir muhabbet kuşu anatomisi, onun kelimeleri bizim yaptığımız gibi telaffuz etmesini imkansız hale getirir. Ses tellerine sahip olmadıkları için insanlar gibi gırtlaklarını kullanarak ses çıkaramazlar.

Bunun yerine, muhabbet kuşunun gagası ve hava yolları sesleri üretmekten sorumludur. hem onlara öğretmeye çalıştığımız sesleri ve kelimeleri taklit ederken hem de çiftleri veya diğer kuşlarla iletişim kurarken yaparlar.

Muhabbet kuşlarının kelimeleri kolayca seçebilmeleri nedeniyle zeki olduklarına dair bir efsane olsa da, gerçek şu ki sadece insan seslerini taklit edebilirler. Sözcüklerin anlamlarını bilemezler.

Muhabbet Kuşu Konuşturma Eğitimi

 

Konuşma eğitimine başlanmadan önce muhabbet kuşunun sağlıklı ve mutlu olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Muhabbet kuşu kafesi yeterince büyük değil, yeterince beslenmiyorsa veya sağlığını etkileyen bir sorun varsa, yeni bir şey öğrenmek için istekli olmayacaktır.

Mutlu bir muhabbet kuşunun işaretleri, bol enerjiden sürekli seslendirmelere kadar değişir. Evcil kuş ebeveynlerinin arada bir muhabbet kuşu ötüşü duyması alışıldık bir durumdur. Çift yaşayan muhabbet kuşları, genellikle tek başına sahiplenen veya edinilen muhabbet kuşlarından daha mutlu olurlar.

Muhabbet kuşunuzun uyuşuk olduğunu fark ederseniz, kimseyle iletişim kurmak istemiyor gibi görünüyorsa ve tüyleri kötü görünmeye başlarsa, konuşmayı öğrenmenin değil, veterinere götürmenin zamanı gelmiştir. Sağlıksız muhabbet kuşu öğrenme sürecine asla odaklanmayacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Eğitimde Gün Saatleri

Konuşulan kuşlar, sabah erkenden eğitildiklerinde yeni kelimeleri çok daha iyi ve etkili bir şekilde öğrenebilirler. Bunun nedeni, gece uyuduktan sonra beyinlerinin iyi dinlenmesi ve bu nedenle daha kolay ezberlemesidir.

Muhabbet kuşlarının sabahları çok fazla enerjiye sahip oldukları ve uyanık oldukları bilinmektedir. Muhabbet kuşuyla gün boyu sosyalleşmek sizin için çok önemli olsa da, özellikle bir çiftli bulunmuyorsa, bunun sabah yapılması daha sorunsuz bir öğrenme süresi sağlayacaktır.

Basit Kelimeleri Tekrarlayın

Kuşların çıkardığı seslerden bazıları insan konuşmalarını taklit eder, ancak herhangi bir öğrenme sürecinin sınırları vardır. Ses tellerinin eksikliği nedeniyle, bazı kuşlar karmaşık kelimeleri nasıl telaffuz edeceklerini öğrenmezler.

Bu yüzden muhabbet kuşlarıyla çocukmuş gibi konuşmamalısınız. Muhabbet kuşunuzun yaşadığı ortamdaki şeyleri net bir şekilde adlandırın. Ayrıca her gelişinizde muhabbet kuşunuza “Merhaba” demeyi unutmayın.

Evcil muhabbet kuşunuzun adını öğrenmesini istiyorsanız basit ve ahenkli bir muhabbet kuşu ismi seçmeniz gerekir.

Her Seferinde Bir Kelime

Muhabbet kuşu, ne yazık ki cümleler şeklinde konuşamaz. Bu nedenle, muhabbet kuşunuzun önce öğrenmesini istediğiniz önemli bir kelimeye odaklanılması ve ancak daha sonra öğrenme sürecine birkaç tane daha eklemek en iyisidir.

Genel bir kural olarak muhabbet kuşları, d, k , p, t veya b gibi ünsüzleri öğrenme konusunda çok daha iyidir. Çok sayıda sesli harf içeren cümle, kuşun öğrenmesini daha zor bir hale getirebilmektedir.

Muhabbet kuşunuzla konuşurken anlayacağı bir dille konuşun. Öğretmek istediğiniz kelimeleri İnsanlar ve diğer hayvanlar gibi, onlara aynı anda fazla kelime veya öbeği öğretmeye çalışılırsa, kafaları biraz karışabilmektedir.

Yedi ila sekiz haftalık süre boyunca evcil muhabbet kuşunuza basit bir kelime öğretmeyi hedeflemelisiniz. Kuş onu ezberlemiş gibi göründüğünde, diğerine odaklanabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

İkramlar Kullanın

Muhabbet kuşlarının iyi oldukları için ödül aldıklarında çeşitli seslere aşina olmuşsunuzdur. Muhabbet kuşunuza nasıl konuşacağını öğretmede ikramlar önemli bir rol oynar.

Evcil kuşunuz önemli bir ilerleme kaydettiğinde, onu genellikle parça meyve veya yeni bir oyuncakla ödüllendirebilirsiniz. Bu mekanizma, muhabbet kuşunuzun davranışını güçlendirme yeteneğine sahiptir. İyi bir iş çıkarırlarsa ve kelimeyi söylerlerse iti bir muamelenin yapılmasını gerektiğini söyler.

Yazar
Oktay Bozacı

Muhabbet Kuşları ile ilgili bir sorunuz mu var?

Muhabbet kuşu forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

“Muhabbet Kuşu Konuşturma Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın