Kedim Su İçmiyor, Ne Yapmalıyım?

Su, kedinizin gelişmesi için gerekli olan altı temel besleyiciden biridir, ancak listede en önemli besin maddesi olabilir. Çünkü su kedinizin vücudunun yaklaşık % 80’ini oluşturur. Kedinizin tükettiği su miktarındaki küçük bir eksiklik bile kedinizin sağlığında büyük bir fark yaratabilir. Kedinizin su tüketimi hakkında hiç düşünmediğiniz birkaç şeye bakalım. Kedim su içmiyor ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız eğer aşağıda yer alan maddeleri sırasıyla okumalısınız. Kedinizin su içmemesini büyük bir problem olarak görüyorsanız eğer veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Kediniz Yeterli Su İçmezse Ne Olur?

Kediniz yeterince su tüketmezse, dehidrasyon da dahil olmak üzere bir dizi farklı sorundan mustarip olabilir. Yetersiz su tüketimi de böbrek hastalığına ve alt idrar yolu hastalığına neden olabilir veya bu rahatsızlıklara katkıda bulunabilir.

Kediler Neden Yeterli Su İçmez?

Kediler, suyu oldukça iyi koruyabilen ve hayatta kalmak için çok fazla suya ihtiyaç duymayan çölde yaşayan canlılardan evrimleşmiştir. Sonuç olarak, bugün kedilerimizin çoğunun susuzluk oranı düşündüğümüz kadar yüksek değildir. Birçok kedi su içmez, çünkü düşünmezler. Ne yazık ki, günümüzdeki kediler idrarlarını hala oldukça iyi konsantre etme yeteneğine sahip olsalar da, yeterince su içmediklerinde birçok problem yaşayabilirler. Aynı derecede rahatsız edici olan şey, günümüzde birlikte yaşadığımız kedilerde yetersiz su tüketiminin nadir bir sorun olmamasıdır. Bununla birlikte, kedilerimizi su alımlarını arttırmaya teşvik etmek için atabileceğimiz bazı adımlar bulunmaktadır.

Konserve Kedi Maması Tercih Edin

Kediniz su içmezse, su tüketimini arttırmanız için bir seçenek bir süreliğine kedinizi konserve kedi maması ile beslemektir. Kuru gıda ile karşılaştırıldığında, konserve kedi maması çok daha yüksek miktarda su içerir. Yüksek nem içeriğine sahip bir kedi maması tüketmek, kedinizin su alımını arttırmanın oldukça doğal bir yoludur. Bazı kediler konserve yiyeceklerin tadını ve dokusunu da kuru mamaya tercih ederler.

Kuru Kedi Mamasına Su Eklemeyi Deneyin

Kedinizin kuru gıdalarına su eklemek de kedinizin aldığı su miktarını arttırmanın iyi bir yolu olabilir. Bu, konserve yerine kuru yiyecekleri tercih eden kediler için özellikle yararlıdır. Bununla birlikte, yavaşça başlamanız gerekebilir – ilk önce sadece az miktarda su ekleyerek kediniz değişime alıştıkça giderek miktarı artırabilirsiniz. Kedinizi asla diyetteki herhangi bir değişikliği kabul etmeye zorlamayın. Herhangi bir nedenle yemek yemeyi reddeden bir kedi, yağlı karaciğer hastalığı olarak bilinen ciddi bir karaciğer komplikasyonu geliştirebilir.

Kedim Su İçmiyor, Ne Yapmalıyım?
Kedim Su İçmiyor, Ne Yapmalıyım?

Konserve ve Kuru Kedi Maması Kombinasyonunu Deneyin

Ayrıca konserve ve kuru kedi maması kombinasyonu ile de kedinizi besleyebilirsiniz. Bazen, biraz konserve yiyeceklerin kuru yiyeceklere karıştırılması, titiz bir kediyi konserve yiyecekleri daha kolay kabul etmeye ikna edebilir. Kediniz değişime alıştıkça ve konserve yiyecekleri daha kolay kabul etmeye başladığında, sunulan konserve gıda yüzdesini artırabilir veya hatta sadece konserve kedi mamasından oluşan bir beslenme biçimine geçebilirsiniz.

Su Çeşmesi Kullanmayı Düşünün

Bir kedi su çeşmesi, kedinizi daha fazla su içmeye teşvik edebilecek başka bir seçenektir. Su çeşmeleri çeşitli farklı konfigürasyonlarda ve tarzlarda mevcuttur. Birçoğunda bir şelale ve kedinizin içebileceği bir kase alanı vardır. Birçok kedi için, bu çeşmeler çok caziptir ve bir kediyi daha büyük miktarlarda su içmeye teşvik etmede oldukça başarılı olabilirler.

Damlayan su birçok kedi için caziptir. Bu, bir musluğun damlamasına ve kedinizin musluğa erişmesine izin verilerek yapılabilir. Bu elbette sizin için daha yüksek bir su faturası anlamına gelecektir. Kedinizi sağlıklı tutmak, her türlü fatura artışını telafi edebilir ve hatta daha düşük veteriner maliyetlerine neden olabilir, böylece uzun vadede para tasarrufu sağlar.

Yöntemler Başarısız Olduğunda Veteriner Hekiminize Randevu Alın

Kedinizin yeterli miktarda su içip içmediğinden endişeleniyorsanız veya kedinizin susuz kalabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinize danışın. Dikkat edilmesi gereken şey, kedilerde dehidrasyon belirtileri ve deride elastikiyet eksikliğidir. Kedinizin cildini hafifçe sıkıştırıp yavaşça yukarı çektiğinizde, cilt hızla normal pozisyonuna dönmelidir. Susuz olan bir kedide, cilt normal konumuna gerektiği kadar hızlı dönmesi için yeterli esnekliği korumaz ve birkaç saniye veya daha uzun süre çektiğiniz şekilde kalır. İzlenmesi gereken diğer belirtiler arasında ağız kuruluğu, batık gözler, depresyon, iştahsızlık, nefes nefese kalma ve / veya artmış kalp hızı sayılabilir.

Kedilerde Dehidrasyon

Dehidrasyon, kedinin vücudunda aşırı sıvı kaybı olduğunda ortaya çıkar. Kaybedilen sadece su değil, aynı zamanda normal vücut fonksiyonu için önemli olan sodyum, potasyum ve klorür gibi elektrolitlerdir. Dehidrasyon genellikle başka bir hastalığın belirtisidir – hastalığı daha da kötüleştirir. Rehidrasyon (su ve elektrolitlerin değiştirilmesi) birçok tedavi planının önemli bir parçası haline gelir. Dikkat çekebilecek diğer işaretler şunları içerir:

Kuru, yapışkan diş etleri
İlgisizlik
Mama yemeyi reddetme
Altta yatan sağlık sorunu ile ilgili belirtiler

Yetersiz su alımı veya aşırı su kaybı dehidrasyona neden olur. Kusma, ishal, ateş, travma, sıcak çarpması, diyabet ve diğer hastalıkların hepsi dehidrasyona neden olabilir.

Tavsiye Bağlantı: Kedilerde Pati Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedi Susuz Kaldığında Anında Bakım

Dehidrasyon vakalarının çoğu başka bir sorunun sonucu olduğundan, bu konu doğrudan ele alınmalıdır. Kedi içebiliyorsa, onu taze soğuk suyla serin ve sessiz bir yere koyun. Kediler için bir su çeşmesi kullanarak, suya konserve ton balığı veya somon suyu ekleyerek kedi su içmeye teşvik edilebilir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Kedim Su İçmiyor, Ne Yapmalıyım?” üzerine bir yorum

 1. hepsini okudum babama gösterdim babamın cevabı:
  Ben Yumak’a hergün su koyuyorum
  ben:
  .,.
  babam:
  Yaaaa tabi ne sandın7_7

  ama olsun arkımın kedisi su içmiyordu,onunla paylaşırım bu siteyi belki işe yarar( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Yanıtla

Yorum yapın