Kedilerde Pati Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedinizin patileri onun için ellerinizin ve ayaklarınızın sizin için olduğu kadar önemlidir. Bir kedi ebeveyni olarak, kedinizin sağlıklı patilerini korumasına yardımcı olmak önemlidir. Kedi pati bakımı için bu hızlı rehber, ailenizdeki tüm kedilerin patilerini sağlıklı ve temiz tutmanıza yardımcı olacaktır. Kedilerde pati bakımı nasıl yapılır düşüncesi sürekli aklınızda ise aşağıda madde halinde vermiş olduğumuz yazıları sonuna kadar okumanızı öneririz. Aksi hâlde profesyonel yardımda alabilirsiniz kedilerin pati bakımları hakkında, ayrıca yazımızın en alt kısmında yorum olarak belirtebilir veya forum alanımızdan destek konusu açabilirsiniz.

Kedilerde Pati Bakımı Neden Önemlidir?

Kedilerin patilerin nasıl kullandıkları hakkında bir an düşünün. Kirli yüzeylerde (tuvalet kabı dahil) yürürler ve sert temizlik kimyasallarına temas edebilirler. Bir tasma ile dışarıda olmalarına izin verilirse, sert ve kayalık bir zeminde yürüyebilir, dikenlere ve diğer keskin öğelere basabilir ve hava durumuna bağlı olarak sıcak veya soğuk yüzeylerde uzanabilirler. Kışın dışarıda vakit geçirmesine izin verilen kediler de sert tuzlar ve patilere zararlı olabilecek diğer buz çözücü maddelere temas etmeye yatkındır.

Günün bir noktasında, kediniz, küçük ayaklarının almış olabileceği zararlı maddeleri ağzına götürdüğünde, kendi patilerini yalayarak temizlemeye çalışacaktır. Muayeneleri ve temizliği içeren düzenli kedi pati bakımı, kedinizin patilerini yalama için temiz ve güvenli tutmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kuru ve çatlak pençeleri, kesikleri ve diğer yaralanmaları enfekte olmadan önce yönetmenize izin verecektir.

Kedilerde Pati Bakımına Nasıl Başlanır?

Kedinizin patilerini düzenli olarak incelemek, onları sağlıklı tutmanızı sağlamak için iyi olsa da, patileriyle ilgili bir sorun olabileceğine dair işaretler de arayabilirsiniz. Belli bir pati üzerinde topalladığını veya üstüne basamadığını fark ederseniz, iç kısımda bir şey sıkışmış olabilir veya pençesini bir şekilde yaralamış olabilir. Kedilerin acılarını gizlemede iyi olduğunu unutmayın, bu yüzden yakından incelemeniz gerekebilir. Ek olarak, bir kedi yaralandığında onları incelemeniz için daha az duyarlıdır, bu yüzden onları incelerken onu rahat ve sakin tutmak için elinizden geleni yapın.

Kediniz patilerine dokunmanıza alışkın değilse, onu bu fikre alıştırmanız gerekebilir. Kedinizi tuttuğunuzda veya evcilleştirdiğinizde patilerine masaj yapma alışkanlığı kazandırmak faydalı olabilir. Bu sadece pençelerinin dokunmasına ve ele alınmasına alışmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda ayak parmakları ve pençe pedleri arasında sıkışabilecek kalıntıları tespit etmenize de yarayacaktır.

Patilerin Denetimi

Kediniz patilerini tutmanıza tahammül ettikten sonra, özellikle dışarıdan geldiğinizde patilerini incelemeyi düzenli bir alışkanlık haline getirmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle patilerinde çizikler, yaralar ve yabancı cisimler olup olmadığına bakın. Kedinin pençesine gömülü bir şey bulursanız, mümkünse, hafifçe çıkarmak için bir çift cımbız kullanın veya çok derinden gömülmüşse veterinerinize başvurun.

Patileri Temizleme

Muayeneden önce veya sonra, tüm küçük kedi pati pedlerini, pedlerin etrafını ve ayak parmaklarını silmek için yumuşak bir bez kullanın. Bu, ayak parmaklarındaki tüm kir, kum tozu, kimyasallar veya yabancı nesneleri temizleyecektir.

Kedilerde Tırnak Kesme

Özellikle kediler için kedi tırnaklarını kesmek için yapılmış bir tırnak makası kullanın. Tırnağın hassas sinirler ve damarlar içeren kısmına zarar vermekten kaçınmaya dikkat ederek sadece uçları düzelttiğinizden emin olun. Yanlışlıkla hızlıca keserseniz, kanamayı durdurmak için biraz baskı uygulayın.

Kedilerde Pati Bakımı Nasıl Yapılır?
Kedilerde Pati Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Kedi Patilerinin Tedavisi

Kedinizin patilerindeki yumuşak kısımlar kuru, tahriş olmuş veya çatlamışsa, veterinerinize başvurun; onları zeytin veya hindistancevizi yağıyla nemlendirmeyi deneyebilirsiniz. Yağın evdeki diğer eşyalar tarafından emilmesini önlemek için emilene kadar kedinizi banyoya hapsetmek isteyebilirsiniz. Daha ağır bir nemlendiriciye ihtiyacı varsa, veterinerinizden kediler için iyi bir nemlendirici tavsiye etmesini isteyin. Yutulması halinde zararlı olabilecek petrol türevi kimyasallardan veya insanlar için yapılmış losyonlardan kaçının.

Pati Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tabii ki, kedinizin patileri için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, onları sakatlamasının veya aşırı sıcak veya soğuk yüzeylerle; tehlikeli kimyasallarla karşılaşmasının daha az olası olduğu kapalı yerlerde tutmaktır. Kuru kış mevsimi kedinizin patilerini kurutabilir. Bu nedenle soğuk aylarda nemlendirici kullanmayı düşünün. Bir tırmalama direği, tırnaklarını iyi durumda tutmaya yardımcı olabilir. Dahası bu, halı ve mobilyalarınızı pençelerden korumak için de yardımcı olacaktır.

Kedi bakımıyla ilgili konularda, pati bakımını göz ardı etmek kolaydır. Günlük olarak patilerini kontrol etme ve temizleme alışkanlığı kazanmak, onları iyi durumda tutmayı kolaylaştıracaktır. Kediler, ünlü akrobatik inişlerini gerçekleştirmek, çizmek, tırmanmak ve bir şeyleri tutmak için sağlıklı ayaklara ihtiyaç duyar. Bu nedenle, kedinizin patilerini düzenli olarak incelemek ve temizlemek ve yarasız olduklarından emin olmak önemlidir.

İlk önce kedinizin ayakları daima temiz tutulmalıdır. Hiçbir kir, çöp veya ev kimyasalları pençelerinde birikmemeleridir. Her gün bir kez, kedinizin patilerini nemli bir bezle hafifçe silin. Ayak parmakları arasını ve pati yastıklarının etrafını kontrol ettiğinizden emin olun. Zeminlerinizi ve diğer yüzeylerinizi kir ve ev kimyasallarından arındırmak, kedinizin ayaklarını (ve mobilyalarınızı) temiz tutmaya yardımcı olurken fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Tüylü Pati Bakımı

Uzun tüylü kedicikler, ayak parmakları arasında filizlenen tüylere sahip olabilir. Bu kedinizi tahriş ederse (tüyleri saplantılı bir şekilde yalıyor mu bilirsiniz), pati aralarındaki tüyleri nasıl keseceğinizle ilgili ipuçları için bir veterinerle konuşun.

Tavsiye Bağlantı: Kedilerde Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutlu Kedi Ayakları

Yara ve enfeksiyon olmadığından emin olmak için kedinizin patilerini düzenli olarak kontrol edin. Kıymık veya kalıntıları cımbızla yavaşça çıkarın ve küçük kesikleri temizleyin. Herhangi bir kan, irin veya olağandışı bir koku fark ederseniz, enfeksiyonu kontrol etmek için lütfen kedinizi veterinere götürün.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın