Süs Köpeği Irkları (Türleri) Nelerdir

Süs köpekleri boyutlarının küçük olması ve apartman dairesinde daha kolay bakılması sebebiyle en çok tercih edilen köpek ırkları arasındadır. Küçük boyutları sevimliliklerini de aynı oranda arttırmıştır. Karakter olarak her ırk birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Küçük olması ve süs köpeği şeklinde isimlendirilmesi onların koruma hissine sahip olmadığı anlamına gelmez. Aksine bazı süs köpekleri sahibine çok bağlıdır, çok kıskanır ve yanına başka bir insanın bile yaklaşmasına müsaade etmez. Süs köpekleri ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru işareti var ve bu sorunun cevabını bu yazımızda bulamazsanız sitemizin forum kısmına girerek köpekler kategorisinde uygun başlığa konu açabilir anında cevap alabilirsiniz.

Affenpinscher Süs Köpeği

Sadık, Meraklı ve Ünlü

Affenpinscher Süs Köpeği
Affenpinscher Süs Köpeği

• Ağırlık: 3 -5 kilo
• Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Affenpinscher adlı süs köpeği, boyutuyla orantılı olarak oldukça korkusuzdur. Tüm büyük köpeklerde olduğu gibi, sahiplerini daha çok eğlendiren bir özellikle Affenpinscher’ın belirgin özelliği de ciddiyetidir.

Affenpinscher Genel Özellikleri

Ağırlığı 3 kilo ile 5 kilo arasında değişiklik gösteren bu köpekler Terrier cinsine benzerliği ile bilinir. Maymun köpeği olarak da adlandırılan Affenpinscher süs köpeği çok cesurdur. Ciddi bir karaktere sahiptir, sahibini ve kendini korumayı kendine görev edinir. Sahiplerine çok bağlanır ve duygusal bir yapısı vardır. Ciddi olmasının yanı sıra etrafında tehlike hissetmediğinde oldukça eğlencelidir.

Çevresini çok iyi gözlemleyen Affenpinscher süs köpeği komutlarınızı eğitim almadan öğrenebilir. Bu özelliği onun çok zeki ve çok iyi bir gözlemci olduğunun en büyük kanıtıdır.

Brüksel Griffonu

Sadık, Akıllı ve Meraklı

Brüksel Griffonu Süs Köpeği
Brüksel Griffonu Süs Köpeği

• Ağırlık: 4 – 5 kilo
• Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Ağırlıkları 6 kilonun aşağısında olan, bu karmaşık karakterli insan benzeri süs köpekleri, sıradan bir köpeğin aksine çok daha farklıdır. Yetişkinler için iyi bir arkadaş olan Brussels Griffon akıllı, özverili ve komik olarak önemli bir türdür.

Brüksel Griffonu Genel Özellikleri

Ortalama 5 kilo olan Brüksel Griffonu yüz bölgesinde bulunan sarkık tüyler sebebiyle sakallı köpek lakabını kazanmıştır. Oldukça sevecen bir karaktere sahiptir. Yabancılara karşı agresif davransa da bir kişiye 2-3 kez gördüğünde tamamen alışır ve bir sonraki ziyaretinde onu sevgi ile karşılar. Ev içerisinde beslenmeye uygundur. Çocuklar ile çok iyi anlaşır. Sosyal ve aktif köpekler olması sebebiyle yalnız kalmak onlar için üzücüdür. Vaktinin çoğunu yalnız geçiren Brüksel Griffonu depresyona girebilir.

Meraklı bakışları ile etrafını inceler ve çok kolay öğrenir. Eğitilmesi zorlayıcı olmayan köpek cinsleri arasındadır.

Cavalier King Charles Spaniel

Sevgi Dolu, Nazik ve Zarif

• Ağırlık: 6 -9 kilo
• Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Cavalier King Charles süs köpeğinin çocuklarla arası iyidir. Havlama huyu fazla yoktur. Aksine oldukça sıcakkanlıdır. Diğer insanlarla ve köpeklerle kısa süre içerisinde arkadaş olabilir.

Cavalier King Charles Spaniel Genel Özellikleri

Bu köpekler küçük boyutlara sahip diğer süs köpekleri gibi hassas, narin ve duygusal olmasının yanı sıra atletik bir fiziğe sahiptir. Hareket halinde olmayı çok sever. Büyük gözleri ve anlamlı bakışları ona çok kolay ısınmanızı sağlar. Duygularını bakışları ile anlatabilir.

Tüyleri cinsinden kaynaklı çok yumuşak ve bakımlıdır. Dengeli ve düzenli bir beslenme düzeni bu yumuşaklığı korumasını sağlar.

Chihuahua Süs Köpeği

Büyüleyici, Zarif ve Şımarık

Chihuahua Süs Köpeği
Chihuahua Süs Köpeği

• Ağırlık: 3 kilo ve altında
• Yaşam Süresi: 14-16 yıl

Kulaklarının büyüklüğü ile bilinen Chihuahua süs köpekleri eğitim almaya uygun bir karaktere sahiptir. Apartman dairesinde yaşamaya ve şehir hayatındaki yaşantıya uygundur. Soğuk havalardan çabuk etkilenir.

Chihuahua Genel Özellikleri

Chihuahua süs köpeği en eski tarihlere dayanan süs köpeğidir diyebiliriz. Boyut olarak diğer süs köpeklerinden biraz daha küçüktür. Ağırlık olarak da daha azdır. Bir Chihuahua köpeği yetişkinlik döneminde 3 kilo civarındadır.

Tüysüz Çin Köpeği

Sevgi Dolu, Uyanık ve Canlı

Tüysüz Çin Köpeği
Tüysüz Çin Köpeği

• Ağırlık: 4 – 6 kilo
• Yaşam Süresi: 13-18 yıl

Tüysüz Çin Köğeği benekli pembe tenleri, dikenli tepeli saç modeli, tüylü bacakları ve kuyruğu ile tatlı bir cins ile kolay kolay karışmaz. Bu çılgın süs köpeğimiz oldukça çılgın, refakat etmeyi seven, çok fazla sevecen ve özel bir ırk olarak adlandırabiliriz.

Tüysüz Çin Köpeği Genel Özellikleri

İyi bir ev arkadaşı olma özelliğine sahip olan Tüysüz Çin Köpeği’nin baş kısmında saça benzeyen şekilde tüyleri bulunur. Bu özelliği onu diğer süs köpeklerinden ayıran en büyük özelliğidir. Tüylerinin olmayışı her köpeğin sahip olduğu köpek kokusuna sahip olmamasını sağlar. Sevecen, sıcakkanlı, havlama huyu olmayan, uyumlu köpeklerdir.

Havanese Süs Köpeği

Akıllı, Sıcakkanlı ve Komik

Havanese Süs Köpeği
Havanese Süs Köpeği

• Ağırlık: 3 – 6 kilo
• Yaşam Süresi: 14-16 yıl

Tam anlamıyla Küba’yı temsil ediyor diyebileceğimiz Havanese Süs Köpeği, Havanese köpeğimiz son derece sosyal, arkadaş canlısı bir köpek türümüzdür.

Havanese Genel Özellikleri

Tüyleri ve kıvrık kuyruğu Havanese köpeğinin bu kadar sevimli olmasını sağlayan özelliklerindendir. Dış görünüşü haricinde karakteri ile de bu süs köpekleri çok eğlencelidir. Etrafındaki kişilerin kendisine güldüğünü çok çabuk algılayan ve hangi harekete gülündüğünü öğrenen Havanese köpekleri, çevresindekileri eğlendirmek için bu hareketi tekrarlayabilir.

Havanese, ilgiyi çok sever, sıcakkanlı ve uyumludur. Tüylerinin düzenli olarak tıraş ettirilmesi ve taranması gerekir. Eğitim verirken biraz zorlanabilirsiniz çünkü Havanese köpekleri her şeyi oyun olarak algılar. Ona kızsanız bile bunu oyun olarak algılayacak ve sizi kızdıracak hareketi tekrarlayacaktır.

Minyatür Pinscher

Korkusuz, Eğlenceli ve Gururlu

Minyatür Pinscher
Minyatür Pinscher

• Ağırlık: 4 – 5 kilo
• Yaşam Süresi: 12-16 yıl

Uzun bacaklı Minyatür Pinscher hayranları tarafından süs köpeklerinin kralı olarak bilinir. Parlak tüyleri ve kama şeklindeki vücutları ile bu gururlu, korkusuz, eğlenceli süs köpeği cinsi iddialı yürüyüşü ile bilinen bir köpektir.

Minyatür Pinscher Genel Özellikleri

Minyatür Pinscher köpekleri süs köpekleri arasında en cesur köpektir. Sahibi yanında olduğunda cesareti artar ve kendinden kat be kat büyük köpeklere bile kafa tutabilir. Yürüyüşünün farklı olması onun tipik özelliğidir. Çevresinde kendisini tehdit edecek bir şey olmadığına oldukça eğlenceli ve sıcakkanlıdır. Ev ortamında beslenmeye uygundur. Çok kolay eğitilebilir. Evini ve sahibini benimser, değişiklikten çok hoşlanmaz.

Manchester Terrier

Çevik, Ruhlu ve Akıllı

Manchester Terrier
Manchester Terrier

• Ağırlık: 6 kilonun altında
• Yaşam Süresi: 15-17 yıl

Birçok süs köpeğinde olduğu gibi bu köpeğimizde adını İngiltere’nin bir şehrinden almıştır ismini, Manchester Terrier cinsi köpeklerimizin görünümü sanki yavru bir tazı gibidir.

Tavsiye Bağlantı: Küçük Köpek Irkları ve Özellikleri Nelerdir

Manchester Terrier Genel Özellikleri

Manchester Terrier’i av köpeği ruhuna sahip olan bir süs köpeğidir. 2 tür Manchester Terrier köpeği bulunur. Biri 6 kilo civarında, daha küçük boyuta sahipken diğeri 10 kiloya çıkabilir ve biraz daha büyüktür. Ancak karakterleri tamamen aynıdır. Bu ırk köpekler atletik yapıya sahiptir ve hareket etmeyi sever. Günlük olarak mutlaka egzersiz yaptırılmalıdır.

Kısa tüylere sahip Manchester Terrier cinsi köpekler soğuğa dayanıklı değildir. Kışın onları soğuktan koruyacak ikinci kat kışlık tüyler Manchester Terrier’inde bulunmaz. Bu sebeple ev ortamında beslenmesi daha uygundur.

Malta Köpeği

Nazik, Eğlenceli ve Büyüleyici

• Ağırlık: 4 kilonun altında
• Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Küçük Malta köpekleri upuzun tüyleri ile ünlü, eğlenceli, çekici ve uyumlu can dostlarıdır.

Malta Köpeği Genel Özellikleri

4 kilodan daha az kiloya sahip olan küçük boyutlara sahip Malta Terrier köpeği sevecen ve sıcakkanlı bir mizaca sahiptir. Kendini sevdiremeyeceği bir insan yoktur diyebiliriz. Evinde ve evinde yaşayan insanları benimser, onlarla çok sıkı bağ kurar. Yabancı birini gördüğünde veya yaşan alanına girdiğinde tepki gösterse de birkaç gün içerisinde hemen alışır.

Tüylerinin güzelliği ile bilinen Malta Terrier köpeği her hayvan gibi dengeli beslenmeye ihtiyaç duyar. Dengeli beslenmediğinde tüyleri birbirine dolanır ve matlaşır. Düzenli yıkama ve tarama da tüy bakımı için çok önemlidir. Yılda bir ke tıraş ettirilerek daha sağlıklı tüylere sahip olması sağlanabilir.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın