Küçük Köpek Irkları ve Özellikleri Nelerdir

Her hayvanın hatta her köpeğin kendi kişiliği olmakla birlikte ırklar genetik olarak benzerlik gösterdiği için kişilik, dış görünüş, beslenme alışkanlıkları ve diğer özelliklerde benzerlik gösterir. Bu benzerliklerin yani küçük köpek ırkları özelliklerinin bilinmesi küçük ırk bir köpek sahiplenen kişiler için sevimli dostunun hayatını daha konforlu bir hale getirmesi, genetik yapısına uygun şekilde alışkanlıklarını düzenlemesine yardımcı olacaktır. Bu yazımızda sizler için küçük köpek ırkları ve özellikleri nelerdir detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız.

Daksund (Dachshund) Küçük Köpek Irkı

Daksund (Dachshund) Küçük Köpek Irkı
Daksund (Dachshund) Küçük Köpek Irkı

Mizaç özellikleri

Cesaretleri ile bilinen Daksund ırkı köpekler, sahiplerine çok bağlı, aynı zamanda oldukça zeki köpeklerdir. Etrafta oluşabilecek tehlikeleri hemen fark eder ve cesaretleri sayesinde bu tehlikenin üstüne gider. Boyut olarak küçük olsa da büyük köpeklerden korkmaz ve hatta onlarla arkadaşlık kurmaya çalışır. Çocukları çok seven Daksund ırkı köpekler, sevdikleri kişilerle oyun oynamayı çok sever.

Bakım Uygulamaları

Bu ırka ait köpekler genellikle kıs tüylere sahiptir. Kısa tüylü küçük ırk köpekler, onları soğuktan koruyacak 2. bir tüy katmanına sahip olmadıkları için çok kolay üşüyebilir. Bu sebeple soğuk havalarda korunacağı bir alan olması çok önemlidir.

Tüy bakımı için en önemli iki etken kaliteli mama ile beslenme ve düzenli taramadır. Kaliteli mama köpeğinizin az dökülen, parlak ve canlı tüyleri olmasını sağlar.

Beslenme İhtiyaçları

Küçük ırk köpekler diğer köpeklere göre daha küçük porsiyonlar ile beslenir. Ayrıca bacaklarının kısa olması ve fazla kilo alımında vücudu taşıyamayacak olması sebebiyle kesinlikle çok beslenmeden ve kilo alımından kaçınılmalıdır. Günlük düzenli oyun ve aktivite ile kilo standardı korunur.

Yaygın Sağlık Sorunları

Küçük köpek ırkları ve özellikleri konusunda yaygın hastalıklardan da bahsedilir çünkü genlerin benzer olması sebebiyle hastalıklar da soydan soya aktarılmaktadır. Bu ırka ait köpeklerin genlerden gelen yaygın hastalığı sırt ve eklem hastalıklarıdır. Bacaklarının kısa olması sebebiyle yüksek yerlerden atlamamalıdır. Evinizdeki kanepe bile onlar için yüksektir bu sebeple daha rahat inmeleri için basamak oluşturulabilir.

Batı İskoç Beyaz Teriyeri (Westie)

Batı İskoç Beyaz Teriyeri (Westie)
Batı İskoç Beyaz Teriyeri (Westie)

Mizaç Özellikleri

Terrier cinsi köpekler çok sevgi dolu, sahibini herkesten kıskanacak derecede çok sevebilen köpeklerdir. Sevgi duydukları kişiler ile oyun oynamaya bayılırlar ve çok eğlenceli bir yapıya sahiptirler. Koruma iç güdüleri çok gelişmiştir bu sebeple onları sürekli yabancılara karşı havlarken görebilirsiniz. Ailesi olarak gördüğü kişilerin yanına bir yabancının yaklaşmasına asla tahammülleri yoktur.

Bakım Uygulamaları

Her köpek için tüy bakımında tarama çok önemlidir ancak terrier ırkı köpekler için çok daha önemli bir konudur. Tüyleri düzenli olarak taranmadığında birbirine girer, kötü ve bakımsız bir hal alır. Bunun yaşanmaması için günlük tarama yapılmalı ve düzenli banyo yaptırılmalıdır.

Beslenme İhtiyaçları

Terrier cinsi köpeklerin tüylerinin güzel, canlı ve parlak olması için kaliteli mama kullanması zorunludur. Seçici bir damak zevkine sahip bu ırka ait köpeklerin kuru mamaya alışması biraz zor olsa da ilk aşamada yaş mamayla karıştırarak kuru mamaya alışmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Yaygın Sağlık Sorunları

Bağırsak problemleri terrier cinsi köpeklerde en sık rastlanan problemdir. Ekstra probiyotik alımı ile bağırsaktaki yararlı bakterilerim sayısının arttırılması bu problemin önüne geçecektir.

Chihuahua Küçük Köpek Irkı

Chihuahua Küçük Köpek Irkı
Chihuahua Küçük Köpek Irkı

Mizaç Özellikleri

Sevilmekten ve ilgiden çok hoşlanan Chihuahua cinsi köpekler, küçük ırka ait bir köpek olsa da ağırbaşlı bir kişiliğe sahiptir. Sahibinden başka insanlara çok fazla ilgi göstermez ve kendi alanına yabancı insanları yaklaştırmamaya çalışır. Ancak sahiplerine karşı kesinlikle böyle olmayan Chihuahua’lar, her anlarını sahipleri ile geçirmekten büyük keyif alır.

Bakım Uygulamaları

Genellikle kısa tüylere sahip olsalar da uzun tüylere sahip olan Chihuahua ırkı köpekler de bulunur. Kısa tüylü köpekler çok fazla yıkanmaya ve taranmaya ihtiyaç duymaz. Kaliteli mama ile beslendiğinde tüyleri oldukça sağlıklı olacaktır. Soğuk havalarda soğuktan korunacak bir alanı olması önemlidir. Uzun tüyleri olmadığı için soğuktan çabuk etkilenir.

Uzun tüylüler için düzenli tarama yapma ve banyo yaptırma gerekir.

Beslenme İhtiyaçları

Her köpekte olduğu gibi bu ırka ait köpeklerde de kaliteli mama çok önemlidir. Dişlerinin büyük ırk köpeklere göre küçük olması sebebiyle küçük taneleri kuru mama alınması kolay yemesi için faydalı olacaktır.

Yaygın Sağlık Sorunları

Chihuahua ırk köpekler kalp hastalıklarına çok yatkındır. Veteriner kontrollerinin düzenli yapılması, kalp için gereken tetkiklerin senede 2 kere yaptırılması hayati önem taşır.

Pomeranya Köpeği ( Pomeranian / Pom)

Pomeranya Köpeği ( Pomeranian / Pom)
Pomeranya Köpeği ( Pomeranian / Pom)

Mizaç Özellikleri

Pomeranian cinsi köpekler tüylerinin güzellikleri, sevimlilikleri ve fazla havlamaları ile bilinir. Hem çok korumacı bir yapıya sahip olması hem de biraz korkak olması sebebiyle bir tehlike sezdiklerinde direkt olarak havlamaya geçerler. Kişilik olarak biraz şımarıktırlar ve sevgi delisi olabilirler. Çok hareketli, yüksek enerjili ve sahibine bağlı bir ırktır.

Bakım Uygulamaları

Bu ırka ait köpeklerin 2. katman tüyleri diğer köpeklere göre çok kabarıktır. Aynı canlılık ve güzellikte kalabilmesi için beslenmesinin dengeli ve düzenli olması ve her gün mutlaka taranması gerekir. Ayrıca ekstra tüy bakım ürünlerine de ihtiyaç duyabilir.

Beslenme İhtiyaçları

Pomeranian ırkı dahil diğer küçük ırk köpekler ve özellikleri arasında alerjik reaksiyonlara yatkınlık bulunur. Bu sebeple mamalarının özenle seçilmesi, yeni bir mama alındığında bu mamaya karşı kusma, döküntü, tüy dökülmesi, ciltte yaralar gözlemlenirse hemen veterinere gidilmeli ve mama değiştirilmelidir.

Tavsiye Bağlantı: Köpeklere Kemik Verilmeli Mi? Kemik Faydalı Mı?

Yaygın Sağlık Sorunları

Genetik olarak soluk borusu çökme riski bu ırka ait köpeklerde çok yaygındır. Veteriner kontrolleri düzenli olarak yaptırılmalı ve hassas olan boyun kısmını zorlamamak için boyundan tasma kullanılmamalıdır. Göğüs tasması Pomeranian ırkı köpekler için çok daha uygundur.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın