Kedilere Eğitim Nasıl Verilir? Kediler Eğitilir Mi?

Genelde köpekler ile kediler arasındaki en büyük fark eğitilebilir olmaları olarak görülür. Köpekler talimatlara daha çok uyup daha kolay bir şekilde öğrenebilirler. Oysa bir kediyi de komutlara uyması, tuvaleti kullanması ve daha fazlası için eğitebilirsiniz. Ve kedilere eğitim vermek aslında düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Sadece köpekler ve kedileri aynı şekilde eğitemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Hazırsanız başlayalım. Kedilere Eğitim Nasıl Verilir? Kediler Eğitilir Mi? Sorularınızın tüm cevabı aşağıda maddeler hâlinde sergilenmektedir. Aklınıza eğitim hakkında herhangi bir soru işareti takılıyor ise lütfen yazı altında yorum olarak veya sitemizin forum alanına konu açarak aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

Kedilerinizi Asla Cezalandırmayın

Kediler, bazı sahiplerinin neyi “disiplin” olarak değerlendireceğini öğrenmezler. Daha da kötüsü, kedinizin “cezalandırılması” stres yaratabilir. Bu da davranış ve sağlık sorunları gibi yan etkilere yol açabilir. Bu sonuç kedi eğitiminde uğraşmak istediğiniz bir şey değildir. Bir kediyi nasıl eğiteceğinizi öğreniyorsanız sabır ve olumlu pekiştirmenin gerekli olduğunu unutmayın. Kedinizin davranışlarını öğrenmek istiyorsanız öncelikle ne demek ve ne yapmak istediğini anlamaya çalışmalısınız.

Yaygın olarak çoğu hayvanı eğitmek için kullanılan seslerden yararlanabilirsiniz. Tıkırtı, tıklatma, çıtırtı gibi ses çeşitlerini kullanmak kedinizin birçok davranışı kolayca öğrenmesini sağlayabilir. Ayrıca öğretmeye çalıştığınız şeyi yaptıktan sonra her defasında kedinizi ödül maması ile ödüllendirmelisiniz. Böylece kedi eğitimi daha kalıcı olacaktır. Bu yöntem, tablet formundaki ek gıdaların ya da ilaçların verilmesi için de kullanılır.

Kedilere Eğitim Nasıl ve Ne Şekilde Verilir?

Kediler seslere karşı son derece duyarlıdırlar. Seslerden yararlanarak işaretlerinize cevap vermeyi ve yollarını bulmayı öğrenebilirler. Kedinizi eğitmek için evcil hayvanınızın bir sesi pozitif bir şeyle ( yiyecek olabilir) ilişkilendirmeyi öğrenmesini sağlayın. Böylece bu sesi duyduğunda ödülü kapmak için öğretmek istediğiniz hareketi tekrarlayacaktır. Ardından, bu davranışı normal beslenme süreleri dışında teşvik edin. Kısa mesafelerle başlayın. Ses çıkarın, kediniz geldiğinde sesi tekrar kullanın ve beklediğiniz hareketi yaptığında evcil hayvanınızı bir mama ile ödüllendirin. Sonra yavaş yavaş süreyi ya da mesafeyi artırın. Kedi eğitmenleri bir kediyi eğitmek için hareketlerin günde en az iki oturum halinde tekrarlanmasını önerirler. Ayrıca kalıcı olmasını istediğiniz bir davranışını en az 20 kez tekrar etmeniz gerekir.

Kedilere Eğitim Nasıl Verilir? Kediler Eğitilir Mi?
Kedilere Eğitim Nasıl Verilir? Kediler Eğitilir Mi?

Tuvalet Kullanımı İçin Kediyi Eğitmek

Bir kediyi tuvaleti kullanmak için eğitmek kesinlikle biraz efor gerektirir, ancak faydalarını düşünün: Kedi kumundan tasarruf edersiniz ve daha temiz bir evin tadını çıkarırsınız. İlk olarak, tuvalete bitişik bir kum kabı yerleştirin. Sonra yavaş yavaş kum kabını klozetin üst kısmına yaklaştırın. Kedinin işlemi klozetin üzerinde yapabilmesini kolaylaştırmak için bir tabure gerekebilir. Evcil hayvanınız tuvaletin üstünde bir kum kabı kullanmaya alıştığında, klozetin içine uyan özel bir tuvalet aparatı geçirin. (Yıkanabilir ürünlerden birini satın alabilirsiniz.) Kedinizin kumsuz bir şekilde tuvaletini yapmaya alışması için yavaş yavaş daha az kum kullanın ve ardından kumu tamamen çıkarın.

Kedilere El Sıkışmayı Öğretmek

Bu tarz bir kedi eğitimi beklediğinizden daha basit olacaktır: Öncelikle kedinizi ödüllendirmek için mamanızı hazır bulundurun. Kedinizle aynı hizada durun ve elinizi ona doğru uzatıp patisiyle elinize dokunmasını bekleyin. Bu sırada bu hareketi bilinçaltına yerleştirmesi için seçtiğiniz sesi kullanın. Bu, bir kelime de olabilir. ‘’Hadi el sıkışalım’’ ya da ‘’çak bakalım’’ diyebilirsiniz. Kediniz patisini elinize dokundurduğunda ise hareketi göstererek onu ödüllendirmelisiniz. Böylece ses- hareket ve ödül arasında bir bağlantı kurarak hızlıca öğrenecektir.

Zamanlama ve Ödüllendirme

Kedinizin istenen eylemi gerçekleştirdiği anda ödüllendirilmesi önemlidir. Ancak birçok insanın ödüllerini tam olarak kedilerinin davranışlarıyla zamanlaması zor olabilir. Bir tıkırtı, kediye biraz önce yaptığı şeyin iyi olduğunu söyleyen bir ses, zamanlamaya yardımcı olabilir. Kedinize sesin ne anlama geldiğini öğretmek için, herhangi bir işlem yapmadan önce o işleme uygun bir ses geliştirin. Birkaç seferin sonunda kediniz, sesin iyi şeyler anlamına geldiğini ve sonunda ödül olabileceğini öğrenecektir.

Yeni Eğitimler Vermek

Kediniz ilk numarasına tam olarak hakim olduktan sonra başka eğitimlere geçin. Ödülleri ve sesleri kullanarak yeni numaralar öğretebilirsiniz. Ancak yaratıcı olmaktan çekinmeyin. Ayrıca, kedinize tasma ile nasıl yürüyeceği gibi pratik davranışlar öğretmeyi de düşünebilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Kedi Oyun Parkı (Oyun Alanı) Nasıl Yapılır?

Kediyi Tasma İle Yürütmek

Köpek tasmalarının aksine, boyna değil, kedinin sırtına takılan bir tasma satın almalısınız. Hayvan tasmaya alışık olmadığı için bir anda kendisine böyle bir şeyin takılmasından rahatsızlık duyabilir. Bu yüzden öncelikle evin içinde en çok dolaşmayı sevdiği alanlara ya da mama tabağının yanına tasmayı koymalısınız. Böylece tasmanın görüntüsüne ve varlığına alışacaktır. Daha sonra tasmanın yalnızca gövdeye takılan kısmının kediye giydirilmesi gerekir. Bu şekilde vücudundaki bu yeni öğeyi kabullenir ve alışmaya başlar. En azından bir gün boyunca tasma ile dolaşmasına izin vermelisiniz.

Tasmanın gövde kısmına alıştığına ikna olduktan sonra sapını da geçirerek serbestçe dolaşmasını sağlayın. Tasma ile dengeli bir şekilde yürüme de olmak üzere kedinizin bu yeniliğe alışması için biraz sabırlı olmanız gerekir. Bu süre birkaç gün alabilir. Açık havaya çıkmadan önce evde tasma ile yürüme pratiği yaptığınızdan emin olun. Böylece siz de kedinizin yürüme hızını anlayarak ona daha kolay ayak uydurabilirsiniz. İkiniz de hazır olduğunuzda güvenli bir park veya bahçeye gidebilirsiniz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın