Kedi Oyun Parkı (Oyun Alanı) Nasıl Yapılır?

Kedilerinizin fazlasıyla eğlenmesi hem kedinizi hem de sizi mutlu edecektir. Tabii kediler ortamdaki her türlü eşya ve objeyle oynamayı başarırlar. Yine de kendilerine ait bir kedi oyun parkı bulunması ayrıca zevklidir. Bu tarz ürünleri hazır olarak almak istediğinizde maliyeti son derece yüksek olabilir. Oysaki hem evdeki kedileriniz hem de sokaktaki canlar için kolay kedi oyun alanı tasarlayabilirsiniz. Maliyeti ise hazır ürünlerinin yanında hiçbir şeydir. Dilerseniz adım adım nasıl yapacağınızdan bahsedelim.

Kedi Oyun Parkı İçin Gerekli Malzemeler

Öncelikle bu oyun alanını kaç kedinin kullanacağını saptamanız gerekir. Eğer sadece birkaç kedi yararlanacaksa ortalama büyüklükte bir oyun parkı yeterlidir. Ancak özellikle de sokak için tasarlayacağınız oyuncakların daha büyük ve fonksiyonel olmasını isteyebilirsiniz. Malzeme miktarını ve türünü belirlerken bu hususa dikkat etmenizi öneriyoruz. Basit oyun alanı tasarımı için ihtiyacınız olacak malzemeler şu şekildedir:

• En 5 milimetrelik maket kartonu

Bu kartonlar genelde 70x 100 cm ölçülerinde, büyük kırtasiyelerde satılmaktadır. Farklı renk seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Saman rengi olanın maliyeti daha düşük olacaktır. Ayrıca beyaz ve siyah renk seçenekleri de mevcuttur. Kedi oyun parkını tamamladıktan sonra boyamakla uğraşmak istemezseniz, siyah renk iyi bir seçenektir. Daha kalın bir karton elbette ki daha dayanıklı olabilir, ancak keserken zorlanabileceğinizi de aklınızda bulundurmalısınız.

• Cetvel

Herhangi bir doğrusal cetvel işinizi görecektir. Zorlanmamak adına cetvelin en az 30 cm olması önerilir. Ayrıca kedi oyun parkı içinde yer alacak pencerelerin kolayca açılabilmesi için açıölçer de kullanabilirsiniz. Açıölçeriniz yoksa pencere büyüklüğünde herhangi bir dairesel cisimden yararlanabilirsiniz.

• Kalem

Hem ölçü almanız hem de çeşitli deliklerin çizilebilmesi için yanınızda kalem bulundurmanız gerekir. Oyun alanı üzerinde sonradan iz kalmaması için kurşun kalem kullanmak daha mantıklı olabilir.

• Maket bıçağı

Kalın bir karton tercih ettiğiniz için kartonu keserken kullandığınız maket bıçağının güçlü ve büyük olması gerekir. Daha pürüzsüz kesikler için maket bıçağı yerine kretuar da kullanabilirsiniz. Kretuar bulmakta zorlanırsanız, maket bıçağını da benzer şekilde kullanmanız önerilir. Yani kağıt keser gibi değil de bıçak kısmını dik tutarak kartona geçirirseniz kartondaki tahrişi en aza indirebilirsiniz.

• Yapıştırıcı

Hazırlayacağınız kedi oyun parkı uzun ömürlü ve sağlam olsun istiyorsanız ne ile yapıştırdığınız büyük önem taşımaktadır. Sıcak silikon en dayanıklı montajı sağlar. Ancak silikon tabancanız yoksa ekstra masrafa girmek istemeyebilirsiniz. Bu durumda soğuk silikon kullanarak da benzer dayanıklılıkta yapıştırma işlemi yapabilirsiniz. Oyun alanını uhu, pritt ya da hamur yapıştırıcı ile yapıştırmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu şekilde parçaların birbirlerine asla sağlam bir şekilde monte olmayacaklarını unutmamalısınız.

Kedi Oyun Parkı (Oyun Alanı) Nasıl Yapılır
Kedi Oyun Parkı (Oyun Alanı) Nasıl Yapılır

Kedi Oyun Alanı Yapmaya Başlama

Öncelikle tüm diğer parçaların, odaların ve pencerelerin sabit duracağı bir oyun alanı altlığı hazırlamanız gerekmektedir. Bunun için 70x 100 cm ölçüsündeki kartonlardan birini kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız diğer parçaları bu altlık üzerine kolay bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

İsterseniz birkaç katlı kedi oyun parkı dahi yapabilirsiniz. Bizim önereceğimiz modelde alt kısımda kedilerin kolayca girip çıkabileceği iki göz; üst kısımda da ayrıca iki katlı bir kedi evi ile tırmalama çubukları bulunan açık bir alan bulunuyor. Küp şeklinde hazırlayabileceğiniz cisimlerin tam ortalarına açabileceğiniz pencere şeklindeki ya da yuvarlak alanlarla kedilerinizin kolayca girip çıkabileceği odacıklar oluşturabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Kuş Kafesi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Modüler şekilde hazırlayabileceğiniz birimleri yan yana ve üst üste getirerek farklı şekiller tasarlayabilirsiniz. Farklı katlar arasındaki bağlantıları ve ulaşımı sağlamak için kartondan merdivenler ve rampalar yapabilirsiniz. Kedilerinizin büyüklüğü ve kiloları rampaları ve merdivenleri oluştururken referansınız olmalıdır. Yavru kedilerin çok büyük yükseklikleri çıkamayacağını ya da atlayamayacağını unutmamalısınız. Öte yandan, kartondan yapacağınız merdivenler yetişkin kedilerinizi taşıyamayacağı için ek destek gerekebilir.

Kat yüksekliklerini ayarlarken de kedilerinizin özelliklerini dikkate almanız gerekir. Yavru kedileriniz için bir metre yüksekliğinde modüller oluşturmanıza gerek olmadığı gibi, yetişkin kedileriniz alçak alanlardan geçmekte zorlanacaklardır. Dolayısıyla kedi oyun parkı tasarlarken referansınızın daima kediniz ya da kullanacak diğer kediler olması gerekir.

https://youtu.be/1fjPy4bKQFs

Kedi Oyun Parkını Süsleme

Hayalinize ve zevkinize göre bir oyun parkı oluşturduktan sonra onu daha da neşeli ve sevimli bir hale getirebilirsiniz. Fırça ile tüm kartonları boyamak zor olacaktır. Bunun yerine sprey boya ile renklendirmek daha verimli bir çözümdür. Elbette kullandığınız boyanın kanserojen olmaması, sağlığa zararlı maddeler içermemesi gerekir. Bu, özellikle de yavru ya da hasta kediler için bir risk taşımaktadır.

Kartonları tamamen renklendirmek yerine kartonların üzerine yapabileceğiniz pati ya da kedi desenleri oldukça hoş görünecektir. Ayrıca kedi oyun parkı içindeki farklı alanlara ponponlar ekleyerek kedilerinizin daha da eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Ponponları yün iplerden kolayca yapabilirsiniz. Yünlerin zamanla ortalığa saçılmasından endişe ediyorsanız kumaştan da ponpon üretebilirsiniz. Ponponları çeşitli iplerle uzunlu kısalı bir şekilde tutturabilirsiniz. Yünden ponpon yapmak son derece kolaydır. Kumaştan ponpon tasarımı ise biraz daha fazla vaktinizi alabilir. Ekleyeceğiniz kuş, kelebek ve balık motifleri de kedilerinizin oyun alanı içerisinde daha fazla eğlenmesini sağlayabilir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın