Kediler Ağlar mı? Kedi Ağlaması Nedenleri

Tüm canlıların kendine has iletişim yolları vardır. Köpekler havlar, kuşlar cıvıldar, insanlar konuşur ve kediler miyavlar. İlk kez kediyle yaşıyorsanız, kediler ağlar mı sorusu mutlaka aklınızdan geçmiştir. Kedilerin amacını anlatmak için miyavlaması ve hırıldaması sizi şaşırtabilir. Bu yazımızda kediler neden ağlar sorusuna da değineceğiz.

Kediler Dikkat Çekmek İçin Ağlar mı?

Kedilerin gözleri, üzgün hissettiklerinde tam anlamıyla gözyaşı dökmese de tıpkı diğer canlılar gibi duygulara sahiptirler. Ek olarak, kedinizin çok fazla ağladığını fark ederseniz veteriner kontrolüne gitmeniz daha uygun olacaktır. Kedilerin kanalları gözyaşı oluşturabilse de bunu üzgün olduğu için değil tıbbi nedenlerden gerçekleştirirler. Ağlayan kediler gözlerinde bir çizik veya diğer göz sorunları olabilir.

Uzun süre yalnız kalmak, herhangi bir apartman hayvanının sıkılmasına ve yalnız olduğunu hissetmesine neden olabilmektedir. Bu, özellikle henüz genç ve yavru kediler için geçerlidir. Yalnızlık, kesinlikle bir kedinin dikkat çekmek için ses çıkarmasına veya sahiplerinin yanına sıkça gitmesine neden olabilir.

Siz yokken kedinizin çok gürültü yaptığını veya evden çalışırken yüksek sesler çıkardığını fark ederseniz, her gün oyun için belirli bir zaman oluşturun. Bu, kedinizi zihinsel olarak yoracak ve onun yorulmasına yardımcı olacaktır.

Kediler Ağlar Mı

Kediler Acıkınca Ağlar mı?

Bazı kediler, çok fazla aç olduğuna ikna etmek için bitmek bilmeyen bir çaba gösterir. Kediniz, kedi maması kasesini doldurmanız umuduyla ağlıyorsa, bu sinir bozucu alışkanlığı yok edebilmeniz ona sevgi göstermeniz gerekecektir.

Herkes kediniz her miyavladığında besliyorsa, buna son verilmesi gerekmektedir. Kedilerin sadece günün belirli saatlerinde beslenmesi gerekmektedir. Mama saati siz evde olmadığınızda geliyorsa, bunun için otomatik mama kapları satın alabilirsiniz. Sonunda, kediniz belirli bir zaman içerisinde yemeye alışacak ve evdeki herkesi sesli olarak rahatsız etmeyi bırakacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Kediler Neden Gece Miyavlar?

Mesaj mı Göndermeye Çalışıyor?

Bir kedi size önemli bir şey söylemeye çalışıyorsa ağlaması gayet normaldir. Kediniz bir dolaba kapatıldığında veya sıkıcı bir odaya kapatıldığında ağlar. Su kabı boşsa, en sevdiği kedi oyuncağı kanepenin altına sıkıştıysa ya da bir böcek görürse ağlar. İşten eve geldiğinizde sizi hoş karşılar, miyavlayarak bacağınızı ovuşturabilirler. Ev kediniz varsa, dışarı çıkmak veya içeri girmek istediğinde size haber vermek için de ağlayabilir.

Kediler de stresli olduklarında sık sık ses çıkarırlar. Bunun nedeni yeni bir ortama taşınmaları, araba sürülmesi veya veteriner kliniğine gelmek olabilmektedir. Kediler ayrıca eve yeni bir kedi ya da köpek getirildiğinde miyavlama, hırlama ve tıslamaları ile ünlüdür.

Kedim Ağlıyor Ne Yapmalıyım?

Normalde sessiz olan bir kedi anında miyavlamaya ve ağlamaya başladıysa, nedeninin belirlenmesi gerekmektedir. Bunun nedeni, alışılmadık derece aşı seslendirmenin kedilerde çok sayıda hastalığa neden olabilmesidir.

Kedilerde miyavlama artışı, özellikle yaşlı kedilerde bilinçsel işlev bozukluğunun belirtisi olabilmektedir. Tıpkı yaşlanan insanlar gibi, yaşlı bir kedi de yolu nasıl bulacağını şaşırabilir ve görme yetisini yavaş yavaş kaybedebilir.

Kedi ağlaması, böbrek hastalığı gibi hastalıkların işaretçisi olabilmektedir. Bilişsel işlev bozukluğu gibi, böbrek hastalığı da yaşlı kedilerde çok yaygındır.

Kediler neden ağlar tüm zamanların en çok sorulan evcil hayvan sorularından birisidir. Tüylü arkadaşınız birçok nedenden dolayı ağlasa da varsayımlarda bulunmadan altta yatan sağlık sorunlarını çözmek için uzman bir veteriner hekime görünmesi tavsiye edilmektedir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın