Kediler Neden Gece Miyavlar

Çok istisna durumlar hariç kediler sebepsiz yere miyavlayan canlılar değildir. Kediniz geceleri miyavlayarak sizi uyandırıyorsa mutlaka bir sebebi vardır. Bu durumu çözmek ve uyandırılmadan uyuduğunuz gecelere geri dönmek için kedinizin miyavlama sebebini bulmalı ve sorunu çözmelisiniz. Sorun ve çözüm bulunmadığında sizin uyku düzeniniz bozulurken kedinizin de psikolojisi bozulabilir. Peki kediler neden gece miyavlar? İşte kediler neden geceleri miyavlar sorusunun cevapları.

Kedilerin Gece Miyavlamasının Sebepleri

1-Mama veya Suyunun Bitmesi

Kediler geceleri uyumayan canlılar olarak bilinse de aslında onların da bir uyku düzenş vardır ve bu uyku düzeni aslında onların içgüdülerinden gelir. Kediler güneş doğmaya yakın ve doğduktan sonra uyanık olmaya bayılır. Kahvaltısını yapar, evde onu huzursuz edecek bir şey olup olmadığını kontrol eder ve camdan dışarıyı seyretmek veya oyun oynamak gibi onu mutlu eden aktiviteler yapar.

Eğer kediniz bu uyanıp kahvaltı yapma aşamasında mama veya su kabının boş olduğunu görürse, sizin ona mama koyacağını öğrendiği için miyavlayarak sizi uyandırıp mama veya su koymanızı isteyebilir. Ve gerçekten bu isteklerinde çok ısrarcı olabilirler. Sizi uyandırana ve yataktan kaldırama kadar miyavlamaya devam etmeleri mümkündür.

Ancak uyanıp mamasını ve suyunu koyduğunuz halde miyavlamaya devam ediyorsa miyavlama sebebinin bunlarla ilgisi yoktur.

2-Yavru Kediler

Yavru kediler yani 2 aylıktan küçük kediler annelerinden ayrılmaya hazır olmadıkları için anneleri yanlarında değilken miyavlayarak annesini arayabilir. Öncelikle eğer annes yaşıyorsa 2 aylıktan daha küçük bir kedi annesinden ayrılarak sahiplenilmemelidir. Ama annesi ölen veya artık bakmayan 2 aylıktan küçük bir kediyi sahiplendiyseniz miyavlama süreci bitene, annesinin olmayışına alışana kadar bir süre beklemelisiniz.

Yetişkin kediler günde 2-3 öğün ile hayatlarını devam ettirebilirken yavru kedilerin daha sık beslenmesi gerekir. Özellikle hala süt emme çağında olan kedilerin 2-3 saatte bir beslenmesi gerekir. Yani eğer 2 aylıktan küçük bir kedi sahiplendiyseniz ve geceleri miyavlıyorsa;

Yavru kediniz acıkmış olabilir, süt tozu denilen anne sütüne benzeyen karışım ile 2-3 saatte bir beslenmelidir.

1 aylıktan küçük kediler tuvaletlerini kendi başlarına yapamaz, anneleri yaptırır. Eğer annesi yoksa sahiplenen kişinin bir pamuğu çok az ıslatıp tuvalet yapma organlarına masaj yapması, bu şekilde tuvaletini yaptırması gerekir. Her beslemeden önce yapılmalıdır.

1 aylıktan küçük ve annesinden ayrı kediler çok çabuk üşür. Anne sıcaklığının sağlanabilmesi için tüylerinin kesinlikle ıslak kalmaması, bir battaniyenin içerisine konması ve gerekirse bir ısıtıcı ile ortamın ısıtılması gerekir.

Yemek, tuvalet ve ısınma bakımları yapıldığı halde miyavlıyorsa muhtemelen annesini arıyordur. Annesinin kokusunu duymamaya alışana kadar sabretmek gerekir.

3- Yeni Sahiplenilen Kediler

2 aylıktan küçük kedilerin geceleri miyavlama sebepleri ile ilgili yukarıda bilgi vermeye çalıştık. 2 aylıktan büyük ve yeni sahiplenilen kedilerin yemek ve su kapları doldurulduğu halde miyavlamaya devam ediyorsa;

Tuvaleti gelmiş ve nereye yapacağını bilmiyor olabilir. Kum kabına koyulduğu takdirde tuvaletini yapacaktır.

Mekan değişikliği kediler için çok önemli bir konudur. Yeni sahiplenilen kediler mekan değişikliği yaşadığı için geceleri miyavlıyor olabilir. Bir süre sonra bu durun son bulacaktır. Bir hafta içerisinde kediler yeni ortamlarına alışması beklenir.

Kediler Neden Gece Miyavlar
Kediler Neden Gece Miyavlar

Gece Miyavlayan Kediler Aslında Ne Anlatmak İster?

Kediniz gece miyavlayarak sizi uyandırıyorsa bir şey anlatmak istiyor demektir. Ortada hiçbir şey yokken miyavlayan kedi sayısı çok azdır. Bu yüzden kedinizin günlük rutinini düşünerek neyin eksik olduğunu, kedinizin neye ihtiyacı olduğunu bulmalısınız. Bazen sadece girmek istediği bir odanın kapısının açılmasını istediği için bile miyavlayabilir. Kediler geceleri neden miyavlar sorusunun cevapları şunlar olabilir;

 • Yemek, su veya tuvalet gibi başlıca ihtiyaçlarında eksiklik,
 • Bebek kediler için üşüme problemi,
 • Odaya giren bir böcek veya korkacağı bir şey,
 • Girmek istediği bir odanın kapısının açılmasını istiyor olabilir,
 • Dışarı çıkıp gelen kediler dışarıya gitmek istiyor olabilir,
 • Sadece sizin orda olup olmadığınızı teyit ediyor olabilir,
 • Bir hastalığı sebebiyle ağrı veya acı çekmesi
 • Yalnızlıktan sıkılmış olabilir.

Tavsiye Bağlantı: Kedilere Eğitim Nasıl Verilir? Kediler Eğitilir Mi?

Geceleri Nasıl Daha İyi Uyuyabilirsiniz?

İlk adım olarak kedinizin miyavlama sebebini belirmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Bu sebebi belirledikten sonra çözüm için bir şeyler düşünmelisiniz.  Kedinizi bu alışkanlığından vazgeçirmeye çalışmak bir çözüm olmayacaktır çünkü kediler rutinlerini kolay kolay terk etmezler. Bunu yerine kedinizin siz uyurken kendi kendine zaman geçirebilmesini sağlamanız gerekir.

Öncelikle yemek veya su nedeniyle miyavlayan kediler için gece mutlaka mama ve su kapları doldurulmalıdır. Eğer yemek yediği halde bitirip tekrar yemek istiyorsa veterinerinize danışarak mama miktarını yeniden belirleyebilirsiniz.

Kediniz tuvalete gitmek için miyavlıyorsa kedinizin kumunu gece yatmadan temizlemeli, kendi başına tuvalete gidebilecek şekilde kapıları açık bırakmalısınız.

Gece yatmadan kedinize oyun oynatıp yorarak daha rahat ve uzun süre uyumasını sağlayabilirsiniz. Gece yatmada oyun oynatmanız kedinize yetmiyorsa ve kendi kendine oyun oynamayı sevmiyorsa bir kedi daha sahiplenerek evde kendi cinsinden oyun oynayabileceği bir arkadaşı olmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak eğer bir kedi ile birlikte yaşıyorsanız ve kediniz yalnızlıktan çok sıkılıyorsa uzun saatler siz uyurken sessizce sizi beklemesi ne yazık ki mümkün değildir. Eğer her gün uyanma saatiniz belliyse kedinizin uyanma saatinizi öğrendiğini ve sizi uyandırmak için geldiğini fark edeceksiniz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Kediler Neden Gece Miyavlar” üzerine 3 yorum

 1. Geceleri neden miyavladığını o kadar merak ediyordum fakat oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş, ben veteriner hekimime götürdüğümde zeytinimi bana hastalığından dolayı miyavladığını söylemişti. Açıkçası benim de sadece aklımda kediler rahatsızlık duyduğundan dolayı miyavlar kalmış, yeniden diyorum çok bilgilendirici bir yazı olmuş.

  Yanıtla
 2. Merhaba ;yeni eşe attığım iki kuşum var 10 gün kadar oldu eşe atalı fakat devamlı kafes tabanında ikiside yürüyerek bir sağa bir sola voltalıyorlar ve bunu yaparken tüylerini kabartıyorlar bu neden olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla

Yorum yapın