Kaya Güvercini Özellikleri Nelerdir?

Kaya güvercini, Columbidae kuş ailesinin bir üyesidir. Bu kuş, yaygın olarak kaya güvercini adıyla bilinir. Kaya güvercini özellikleri vahşi doğada yaşadığından dolayı merak edilen konulardan birisidir. Türü, süslü güvercin dahil olmak üzere birçok evcil güvercini içermektedir. Daha önce kaçan güvercinler, dünya çapında yabani güvercinlerin artış sağlamasına sebep olmuştur. Avrupa’da tahmini olarak 28 milyondan fazla yabani güvercin bulunmaktadır. Bu dünyanın en bol yabani kuş nüfusuna sahip türdür.

Kaya güvercini, oldukça eski bir türdür ve ilk olarak 1789 yolunda Gmelin tarafından tanımlanmıştır. Fosil kalıntıları, kaya güvercinlerinin güney Asya’dan göç ettiğini ve üç yüz bin yıldır var olduklarını gösterir.

Kaya Güvercini Özellikleri

Kaya Güvercini Özellikleri

Kaya güvercini, güzel bir görünüme sahip ve ortalama büyüklüğe sahip bir kuştur. Yabani ve evcil güvercinler renk ve desen bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Vahşi kaya güvercinleri genelde her kanatta iki siyah çubuk bulundurur.

Erkekler ve dişiler kolayca ayırt edilir ve aralarındaki farklılıklar kolayca anlaşılır. Bu kuşların koyu mavimsi gri bir başı, boyun ve göğüsleri bulunur. Boyun ve göğüslerindeki kanat tüyleri parlak sarımsı, kırmızımsı ve yeşilimsi arasında değişir. Göze çarpan kirli beyaz bir cere ile irisleri kırmızı ya da altın renginde olur. Göz ve çevresi mavi ve gri tonlarındadır. Ayakları genelde morumsu ve kırmızımsı bir renktedir.

Kaya güvercinlerinin kanat açıklığı ortalama olarak 62 ila 72 cm arasındadır. Yabani kaya güvercinlerinin ortalama vücut ağırlığı 238 ila 380 gram arasında değişiklik gösterir.

Kaya güvercini oldukça dayanıklı ve aktif bir kuştur. Güçlü bir uçucudur ve daha çok tahıl veya yeşil gıda bulunduran tarlalarda görünürler.

Türleri genel olarak tek eşlidir ve kuluçka başına iki yavru verirler. Hem erkekler hem de dişiler bir süre çocukları ve gençleri önemser. Bu vahşi kuşların yaşam alanları, çeşitli açık ve yarı açık ortamları içermektedir. Kaya çıkıntıları ve uçurumlar, onlar için üreme ve tüneme için kullanılmaktadır. Genelde tüm dünyada, özellikle Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da bulunurlar. Bazı bölgelerde ise haşere olarak tanımlanırlar.

Bir kaya güvercini ömrü, vahşi doğada 3-5 yıl, esaret alında ise 15 yıldır, ancak daha uzun yaşayanlar gözlemlenebilmektedir.

Güvercinlere merakınız varsa güvercin cinsleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın