Kedi Çorbası Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kediler oldukça zor yemek beğenen canlılardır. Kedi çorbası bu noktada devreye girer ve evcil hayvan sahiplerine yardımcı olur. Küçücük bir peynir parçasını bile saatler koklayan kediler, sevmediği şeylere burun kıvırır ve uzaklaşır.

Oldukça hassas bir su metabolizması bulunan kediler, az miktarlarda su tükettiklerinde idrar yolu problemleri ortaya çıkar. Çok az miktarlarda tükettiklerinde ise dolaşım sistemi problemleri ortaya çıkar ve onların hayatına mal olabilir.

Kediler Ne Yemelidir?

Kediler etobur hayvanlardır ve her ne şartta olursa olsun bazı gıda maddelerine ihtiyacı bulunmaktadır. Bu gıda maddeleri aşağıda listelenmiştir.

  • Vitamin
  • Mineral
  • Su
  • Yağ asidi

Bu malzemelerin kullanılması sonucunda, kedilerin her ihtiyacını karşılayabilen kedi çorbası ortaya çıkar. Kedi çorbası, tıpkı yaş mamalar gibi kedileri ödüllendirmek için kullanılmaktadır. Sağlıklı ve koruyu olan bu gıda, kedinizin su kabını dakikalar boyunca yalamasına sebep olacaktır. Çorba, en iyi kedi mamaları içerisinde yer almakla beraber yavru kediler içinde oldukça basit ve harika bir seçenektir. Kedilerin sıvı ihtiyacını karşılayan bu gıda, konserve kedi mamalarında çok daha fazla su barındırmaktadır.

Dış sorunları bulunan yaşlı kediler, çorbaları kullanmalıdır. Bu sayede dişleri ve diş etleri ağrımayacak ve çorbalar onlar için hayat kurtarıcı olacaktır. Çorba, idrar yolunu ve böbrekleri sağlıklı tutabilmek için harika seçimdir.

Kedi Çorbası

Kedi Çorbası Faydaları

Kedi çorbasının içerisinde et suyu ve kemik suyu bulunduğundan dolayı kedinize birçok faydası bulunmaktadır. Sadece birkaç tanesi aşağıda yer almaktadır.

Karaciğer detoksifiye olur

Sığır ve tavuk suyu yapı bakımıyla karaciğerlerde depolanması olan toksinlerin atılmasına yardımcı olan glisin adında bir madde içermektedir. Ayrıca, aminoasit bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Eklemleri destekler

Kemik suyu, kedilerin kıkırdağını, kemiklerini ve eklemlerini korumaya yardımcı olan bir protein türü olan kolajen yüksek miktarda içerir. Kondoritin ve glukozamin açısından da oldukça zengindir.

Sindirime yardım eder

Kolajen, sindirimi olmayan gıdalardan gelen bakterilerin kana karışmasını önler ve bağırsak sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini geliştirir

Kemik suyu, kedilerin hücrelerine oksijen taşınmasında rol oynayan ve hastalıklara karşı direncini artıran Kemik iliği içermektedir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın