Munchkin Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Munchkin kedisi, yüksek oranda enerjiye sahip orta boy kedi cinsleri içerisinde yer almaktadır. Bacak yapılarının kısalığı ile diğer kedi çeşitlerinden basitçe ayrılabilen Munchkin kedisinin süratli ve oyuncu olmasına herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Tabiatla uyumlu yapısının beri yanında evcil ortamda da büyük oranda mutlu olan Munchkin kedisi her zaman sahibi ve etrafı tarafından ilgi görmek, sevilmek ve kucağa alınmak isteyecektir.

Munchkin Kedi Irkının Tarihçesi

İlk kez Dr. William Jones tarafından gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde 1944 senesinde rastlanan bu ırk, ikinci dünya savaşının akabinde uzun bir süre zarfında ortalıklarda görülmemiştir. Daha sonra 1980’li yıllarda İngiltere’de bulunan kısa bacaklı kedi türleri ile çiftleştirilmesi neticesinde bu tür dünyaya gelmiştir. Ayriyeten yapılan bazı araştırmalarda Munchkin kedisinin kalıtımsal olan kısa bacaklı yapısı köpek ırklarında bulunan kalıtımsal özellik ile aynı olduğu belirlenmiştir. Dünya çapında az rastlanan bir ırka mensup olan bu kediler aynı zamanda en yüksek maliyetli kedi ırklarından birisi olarak kabul edilmektedir. Ancak bütün bu özellikleri sebebiyle Munchkin kedisi ayrı bir tür olarak kabul edilmemektedir.

Munchkin Kedisinin Kişiliği Nasıldır?

Başka kedi ırklarında olduğu gibi Munchkin kedileri de alışılagelen bir hayat tarzından hoşlanmaktadır. Bilhassa günün belli saatlerinde mama verilmesinden ve oyunlarla oyalanmaktan büyük keyif almaktadır. Son derece süratli ve atik hareketleri ile tanınan bu tür evde mobilyaların çevresinde, altında ya da üstünde bulunmaktan zevk almaktadır. Bu birdenbire gelişen atik hareketleri onların sahipleri tarafından seyredilmesinin oldukça zevkli olduğu belirtilmektedir. Munchkin kedileri sahipleri ile de son derece sağlam bağlar kurabilmelerinin yanı sıra istemci kişiliğiyle de bilinmektedir. Bu husus kedinizle sürekli içli dışlı olmanızı gerekli kılacağı gibi yoğun bir ilgi ve hassasiyet sağlamanız anlamına da gelmektedir. Yalnız kalmaktan haz etmedikleri için yoğun iş temposunda çalışan bireyler ve aileler için pek uygun bir ırk olmayacaktır.

Munchkin Kedisi
Munchkin Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Munchkin Kedisi Nasıl Görünür?

Son derece kısa bacak yapısı ile diğer kedi cinslerinden kolaylıkla ayırt edilebilen Munchkin kedisi spontal otozomal dominant mutasyonun bir neticesidir. Kısa bacak yapısının dışında uzun tüy yapısı ve yuvarlak hatlı kafa biçimi bedeni ile büyük oranda eşit bir görünüme sahiptir. Erkek Munchkin kedileri dişisine nazaran daha iri ve bir nebze daha büyük görünen cüsseye sahip olmaktadır. Munchkin kedileri orta boyutlar sınıfına dâhil olan kedi ırkları arasında yer almaktadır. Ön ve arka bacak boyunun eşit uzunluklarda olduğu bu kedi türünde son derece ufak ve yuvarlak biçimli ayak yapısına sahiptir. Kuyruğu ve ayakları beden yapısı ile orantılı olmakla birlikte bütünüyle tüy ile kaplı bir görünüşe sahiptir. Tüy yapısı bir hayli yumuşak ve parlak yapıda olan Munchkin kedisi neredeyse her renk ve desende olabilmektedir.

Munchkin Kedisi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Munchkin kedisi de her kedi türünde olduğu gibi hassas bir bakım rutinine gereksinim duymaktadır. Devamlı olarak düzenli beslenme ve sıhhî mekân şartlarının sağlanması bu kediler için büyük bir önem arz etmektedir.

Bakım rutini uygulamalarında öncelikli olarak tüy yapısının muhafaza edilmesi için düzenli tarama işlemleri bu türe mensup kedinizin ölü tüylerden pratik bir şekilde kurtulmasına yardımcı olacaktır.
Ayriyeten ılık bir duş ile kedinizin huzurlu olmasına katkıda bulunabilirsiniz.
3.Tüylerinin bakımı kadar tırnaklarının bakımı da bir hayli önemli olduğu için Munchkin kedinizin tırnaklarına veteriner kliniğinde kesim işlemi yaptırmanız gerekmektedir.
Bununla beraber eviniz için edineceğiniz kedi tırmığı vasıtasıyla tırnaklarındaki ölü katmanların kendi yöntemi ile basit bir şekilde kırılmasına imkân sağlayabilirsiniz.
Aktif ve hızlı kişiliği dolayısıyla Munchkin kedinizin kulaklarında biriken toz kalıntılarını düzenli bir şekilde nemli bir bez aracılığıyla silmeniz de kâfi olacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Munchkin Kedisi Sağlık Durumu

Munchkin kedisi son derece sıhhatli kedi türleri arasında kabul edilmesi, beraberinde düzenli beslenme ve uygun yaşam koşullarının sağlanması hususunda ortalama yaşam süresi değişiklik gösterebilmektedir. Fakat yapılan bazı araştırmalarda Munchkin kedisinde omurilik rahatsızlıkları görülebildiği saptanmaktadır. Rahatsızlık sürecinde tanının konulması ve tedavinin başlatılması için kedinizi düzenli olarak veteriner muayenesine götürmeniz gerekli olmaktadır.

Diğer pek çok kedi ırkında olduğu gibi Munchkin kedi ırkında da nitelikli ve sıhhatli bir yaşantı sürebilmesi için her daim ağız tadına uygun en iyi kedi maması ile beslenmesi gerektiği kaçınılmazdır. Ayriyeten yavru çağında yavru kedi maması, yetişkinlik çağında ise yetişkin kedi maması kullanımı mühim bir nokta olmaktadır. Sağlık problemlerinin önüne geçmenizdeki bir diğer önemli nokta ise kedinizi belirli zaman aralıklarıyla muayeneye ve aşı uygulamalarına götürmeniz olacaktır.

Munchkin Kedisinin Çocuklarla İletişimi Nasıldır?

İnce ve kibar kişiliğinden ötürü neredeyse herkes ile oldukça sağlam bağlar kurabilen Munchkin kedisi çocuklu ebeveynler için muhteşem bir seçim olacaktır. Çocuklar ile oyunlar oynamaktan ve onların yanı başında durmaktan çok büyük mutluluk duyarlar.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın