Hamster Türleri (Cinsleri) Nelerdir

Hamster türleri ve hamster cinsleri nelerdir? Hamsterlar kemirgen türünde yer alan canlılardır. Bu hayvanlar insanlar tarafından fareye benzetilse de farklı bir aileden gelmektedirler. Hamsterların bulundukları familyanın adına Cricetidae familyası denilmektedir.

Hamsterların Kökeni Nedir?

Hamster adıyla anılan kemirgen canlılar ilk olarak 1930’lu yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. 1930 yıllarında Hebrew Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Suriye sınırları içerisinde bu canlılara rastlanmıştır. Daha sonrada Avrupa ülkelerine yayılmışlardır. Bu kemirgen canlılar daha çok çöl hayvanı olarak bilinen hayvanlardır.

Hamster Türleri

Hamster adı verilen hayvanların çeşitli türleri bulunmaktadır.
Bu türlerden bazıları şunlardır;

Bu hamster türleri yetiştirildikleri yerlere ve türlerine göre farklı özelliklerde bulunan kemirgen hayvanlardır. Bu hayvanların birçok türü kolay bakım özelliklerinden dolayı insanlar tarafından evcil hayvan olarak beslenmektedir.

Roborovski Hamsterı Özellikleri

Roborovski hamsterları evcil hayvan olarak beslenmektedirler ve türleri arasında evcil hayvan olarak beslenen en küçük hamsterlardır. Bu türlerin kökeninin Moğolistan, Çin ve Kazakistan ülkeleri olduğu bilinmektedir. Bu türlere çöl hamsterı ve robo hamster adları da verilmektedir. Boyları 5 cm’dir ve oldukça hareketli hayvanlardır.

3 yıl yaşayan hayvanlardır ve çeşitli renklerde bulunabilmektedirler. Bakımları oldukça kolay olduğu için hayvan severler tarafından tercih edilmektedirler. Ancak bu türler ele gelmekten hoşlanmadıkları için sıkıntı yaratabilmektedirler.

Türkiye’de bu türlere pek rastlanmamaktadır. Ancak diğer ülkelerde en fazla tercih edilen hamster türüdür. Genel olarak beslenmesini hazır mamalarla sağlasa da meyve ve sebze tohumlarını da yemektedirler. Oyun oynamayı seven hayvanlardır.

Gonzales Hamster Özellikleri

Gonzales hamsterlar çok hızlı olan türleridir. Bu hayvanların boyları 10 cm kadardır. Temizliklerini kendilerini yalayarak yaptıkları için temizlenmeye ihtiyaç duymazlar. Bu hayvanları da elde durmayı sevmezler. Gonzales hamsterlarının ömrü 2,5 yıldır. Geniş alanlarda bakılmalı ve hareketleri kısıtlanmamalıdır. Bu hayvanlar bakım için çok tercih edilmektedirler.

Hamster Türleri
Hamster Türleri Cinsleri Nelerdir

Avrupa Hamsterı Özellikleri

Hamster türlerinin en büyükleri arasında Avrupa hamsterları bulunmaktadır. Bu türlerin boyları 30 CM’e kadar olabilmektedir. Hayvanları geceleri uyumayıp gezen hayvanlardır ve ev içinde beslenmeye pek elverişli değildirler. Geniş alanlarda beslenmeleri gerekmektedir. Avrupa hamsterları renk özelliklerinden dolayı diğer hamster türleri arasında türü seçilebilen hayvanlardır. Çünkü bu hayvanların karınları siyah, yan tarafları beyaz renkte, yüzleri ve sırtları ise kahverengi renkte olmaktadırlar. Tarım alanlarına verdikleri zararlarla dikkatleri üzerine çeken hayvanlardır.

Çin Hamsterı Özellikleri

Çin hamsterı yalnız yaşamayı seven türdür. Boyları 7-8 cm kadar olmaktadır. Kendi temizliğini kendi yapan bir hayvandır. Bu hayvanlar oldukça hareketli ve sessiz olmaları ile tanınmaktadırlar. 3,5 yıl kadar yaşayabilmektedirler.

Winter White Hamster Özellikleri

Winter white hamsterlar kış beyazı ve Sibirya hamsterı olarak da bilinen türlerdir. Az bulunan hamster türleridir. İri çıkık gözleri vardır. Burunları da oldukça kemerlidir. 10 cm kadar olabilirler. Elde tutulmayı sevmezler. Bu hamsterlar çocukların beslemesi için uygun olmayan hayvanlardır. Bu hayvanların görme duyuları oldukça zayıftır.

Suriye Hamsterı Özellikleri

Suriye hamsterları altın hamster adıyla da anılmaktadırlar. Kuyrukları oldukça kısadır. Bu hayvanların boyları ise 10-15 cm olabilmektedir. Suriye hamsterları yanaklarında bulunan yemek keseleri sayesinde dikkatleri üzerlerine çekmektedirler. Bakımı oldukça kolay olduğu için türleri arasında en fazla tercih edilen cinslerdir. Oyun oynamayı ve özellikle çarkla oynamayı çok sevmektedirler. Elde tutulabilen sakin hayvanlardır. Suriye hamsterları çeşitli renklerde bulunmaktadırlar. Bunlardan bazıları şunlardır; açık gri, gümüş gri, tarçın rengi, pas rengi ve altın rengidir.

Tavsiye Bağlantı: Hamster Özellikleri ve Bakımı

Cüce Rus Hamsterı Özellikleri

Cüce Rus hamsterlar oldukça hareketli hayvanlar oldukları için elde tutulmayı sevmezler. Boyları küçük olduğu için bu isimle ün kazanmışlardır. Bu hayvanlara dwarf hamsterlar da denilmektedir. Kıvırcık tüylü olan türleri bulunmaktadır. 2 yıl yaşayan hayvanlardır ve çarkla oynamayı çok sevmektedirler.

Campbell Hamster Özellikleri

Campbell hamster ismi verilen hayvanlar cüce hamster türlerindendir. Süslü olarak da anılmaktadırlar. Bu hayvanların sırtlarında tüylerinin geneli aksine koyu renkli çizgi halinde tüyler bulunur. Çok hızlı hareket eden hayvanlardır.

Hamster Türlerinin Beslenmesi

Hamster türleri çeşitli ürünlerle beslenmektedirler.

Bu ürünlerden bazıları şunlardır;
Ay çekirdeği, kabak çekirdeği, ceviz, fındık ve fıstık gibi kuru yemişleri çok sevmektedirler.
Kestane, susam ve mısır bu hayvanların sevdiği besinler arasındadır.
Hamster türleri taze meyve ve sebze de yemektedirler.
Havuç, ıspanak, salatalık, lahana, armut, muz ve elma gibi ürünleri yemektedirler. Ancak bu hayvanlar yediklerini biriktirdikleri için meyve ve sebzeler haftada bir kere az miktarda verilmelidir.

Bu ürünler dışında hazır yemlerde hamsterların yiyebildiği ürünler arasında bulunmaktadır. Hazır hamster yemleri alındığında önerilen miktarda hayvanlara yedirilmesi onların sağlığı çok önemlidir.

Hamster Türlerinin Yememesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Bazı yiyecekler hamster türleri için oldukça zararlı olabilmektedir. Bu yüzden hamster beslerken bu yiyecekleri tüketmemeleri gerekmektedir.

Hamsterların yememesi gereken ürünlerden bazıları ise şunlardır;
Bu hayvanların işlenmiş kuru yemişleri yememesi gerekmektedir.
Taze sebzelerin çok verilmesi zararlı olacağından sebzeler haşlanarak verilmelidir.
Soğan, patates, sarımsak, karpuz ve portakal gibi meyve ve sebzeler hamsterlar için çok tehlikeli olan besinlerdir. Kesinlikle bu ürünleri tüketmemeleri gerekmektedir.
Haşlanmış sebzelerde kesinlikle baharat kullanılmamalıdır.
Çikolata, cips gibi yiyecekler hamsterlar için zararlı olan yiyeceklerdir.
Hamsterlara meyve verilecekse çekirdekleri çıkarıldıktan sonra verilmesine dikkat edilmelidir.

Evlerde beslenen hamster türlerinin sağlıklı olması ve daha uzun yaşaması için yediklerine dikkat edilmeli ve onlara zarar verecek gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca bu hayvanlar yediklerini yanaklarındaki keselerde biriktirdikleri için çok fazla yemek verilmemelidir.

Hamster Bakımı Nasıl Yapılır?

Kişiler evlerinde hamster türlerinden bakmak isterlerse öncelikle onların kalacağı geniş bir kafesi satın almalıdırlar. Ayrıca hamster türlerinin bakımı için gerekli olan tarak, makas ve fırça gibi ürünlere sahip olmalıdırlar.

Hamsterların rahat etmesi için onlara özel yem kabı, kafes, tuvalet, kemirme ürünleri ve çarklar gibi ürünler alınmalıdır. Ayrıca kafeslerinin temizliği sıkça yapılarak onların rahat etmeleri sağlanmalıdır.

Hamsterlar kendi vücut temizliklerini kendileri yaptıkları için ekstra bir temizlik gerekmemektedir. Ancak kendi bakımlarını yapmıyorlarsa veterinere götürülerek bir sorun olup olmadığının da araştırılması gerekmektedir.

Yazar
Oktay Bozacı