Muhabbet Kuşu Türleri Nelerdir?

Papağan familyasına ait olan muhabbet kuşu türleri insanlara yakınlığı ve sevimli halleriyle en çok sahiplenilen evcil hayvanlardandır. Asıl anavatanı Avustralya olan muhabbet kuşlarının birçok farklı türleri bulunmaktadır. Açık yeşilden beyaza kadar renkli özelliklere de sahip olabilirler. Aynı papağanlar gibi muhabbet kuşları da eğitim verildiğinde sohbetçi kuşlardır. Bir iki kelimeye kadar öğrenebilirler. Muhabbet kuşları, evcilleştirilmesi kolay olan türlerdendir.

Doğada kendiliğinden karşılaşamayacağınız muhabbet kuşlarını hemen hemen her petshopta görebilirsiniz. Cana yakın tavırlarıyla sahiplenildiğinde kendini evin bir bireyi olarak görüp sizinle iletişim kurmaktadır. Duygusal bağ kurabilen muhabbet kuşları, onunla ilgilenmediğiniz ya da birkaç gün onu görmediğiniz zamanlarda size küsüp sizinle ilgilenmeyebilirler.

Muhabbet Kuşu Türleri

Muhabbet kuşları ince kemikli yapıları ile çok hassas türlerdir. Bu yüzden narin olan muhabbet kuşlarını severken oldukça dikkatli davranmak gereklidir. Çok renkli çeşitleriyle muhabbet kuşlarının sesleri de çok güzeldir. Muhabbet kuşu bakımı da oldukça kolaydır. Kafeslerine yem ve suyunu koyup, üç günde bir kafeslerini temizlemeniz yeterli olacaktır.

En çok merak edilen konulardan biri de muhabbet kuşlarının cinslerinin ne olduğudur. Muhabbet kuşlarının cinsleri doğduktan altı ay sonra ortaya çıkmaktadır. Dişi ya da erkek olduğunu anlamak için muhabbet kuşlarının burun renklerine bakmak yeterlidir. Erkek olan muhabbet kuşlarının burun renkleri mor ve koyu pembedir. Dişi muhabbet kuşlarının burun renkleri beyaz ya da beyaza çok yakındır. Bazı dişi muhabbet kuşlarının burunlarının rengi yavrulama dönemindeyken kahverengiye döner. Bu sevimli türlerin evcil olanlarının ömürleri 5 – 8 yıl arasında değişmektedir. Bakımı düzgün yapılamayan muhabbet kuşlarının belirtilen ömür sürelerinden daha kısa ömür süresi olmaktadır. Muhabbet kuşu türlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Tavsiye Bağlantı: Muhabbet Kuşu Cinsleri Nelerdir?

Açık Yeşil Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu türleri arasında en doğal olan kuştur. Cins isminden de fark edileceği üzere renkleri açık yeşilde olmaktadır. En doğal olan muhabbet kuşu özelliğinden dolayı diğer muhabbet kuşu türleri arasında en kolay sözcük öğrenebilen kuştur.

Boy uzunlukları ortalama olarak 18 cm’ dir. Açık yeşil muhabbet kuşlarının ömrü ortalama olarak 5 – 8 yıl arasında değişmektedir. Yaşam sürelerini stres, bakım ve beslenme özelliklerine göre değişmektedir. Stressiz, yeterli beslenme ve güzel bakım sayesinde 12 – 15 yaşlarına kadar yaşayabilmektedirler. Bağışıklık sistemleri çok güçlü olan açık yeşil muhabbet kuşları diğer türlerine göre daha kolay evcilleştirilebilmektedir. Bu yüzden açık yeşil muhabbet kuşları en çok tercih edilen muhabbet kuşu türlerindendir.

Muhabbet Kuşu Türleri Nelerdir
Muhabbet Kuşu Türleri Nelerdir

Show Jumbo Muhabbet Kuşu

İngiliz veya Hollanda muhabbet kuşu olarak da bilinen muhabbet kuşu türüdür. Normal muhabbet kuşlarından daha iri olmalarından dolayı ismi Jumbo olarak anılmaktadır. Açık yeşil muhabbet kuşlarının vücut uzunluğu ortalama 18 cm iken Jumbo yani Hollanda muhabbet kuşunun vücut uzunluğu ortalama 24 cm’ dir. Diğer muhabbet kuş türlerine göre kafaları daha iri yapıdadır.

Göğüs kısmı da daha büyüktür. Tüylerinin yapısı çok canlı renktedir. Kafasındaki tüyleri çok fazladır. Jumbo muhabbet kuşlarının tüm tüyleri ortaya çıktıktan sonra gagasının üstündeki tüyleri o kadar fazlalaşır ki gözleri nerdeyse içeri doğru gömülür. Bu tüyler ibik olarak bilinmektedir.

Jumbo yani Hollanda muhabbet kuşunun gagasının üzerindeki sert olan burun kısmı eğer soluk renkte ya da açık pembeye yakın bir renk ise cinsi erkektir, mavi ya da kahverengiye daha yakın bir renge sahip ise cinsi dişidir. Jumbo muhabbet kuşlarının tüylerin fazlalığından dolayı diğer muhabbet kuşu türleri arasında en çok deri hastalığına yakalanabilen muhabbet kuşu türüdür.

Bu yüzden Jumbo muhabbet kuşuna sahip olan kişilerin kuşlarını oldukça dikkatli bir şekilde gözlemlemesi gerekmektedir. Göz çevresinde veya kafasında kaşıntı, iştahsızlık ve kabarcıklar var ise mutlaka uzman kişiye gösterilmeli ve tedavisi yapılmalıdır.

Tavsiye Bağlantı: Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Albino (Beyaz) Muhabbet Kuşu

Diğer muhabbet kuşu türlerinden renk olarak fazlasıyla farklı bir muhabbet kuşu türüdür. Adına bakıldığında da anlaşılacağı üzere Albino muhabbet kuşları beyaz renge sahiptirler. Işıkta tüylerinin renkleri açık mavi ya da açık yeşil olarak görülebilirler.

Ayrıca albino muhabbet kuşunun gözlerinin rengi kırmızıdır. Bu fiziksel özelliği ile de diğer muhabbet kuşu türlerinden farklılık gösterirler. Veterinerler arasında albino muhabbet kuşuna tavşan kuş denildiği bilinmektedir. Erkek albino muhabbet kuşu oldukça zor bulunmaktadır. % 90’ı dişi olarak ülkemizde bulunmaktadır. Albino muhabbet kuşları deri hastalıklarına karşı oldukça dayanıksız kuşlardır.

Lutino Muhabbet Kuşu

Lutino muhabbet kuşları geçirdikleri mutasyonlarla beraber tamamıyla sarı renkte olan muhabbet kuşudur. 1800’lü yıllarda ortaya çıkan bu tür, soğuk iklim şartlarına oldukça dayanıklıdır. Gözleri aynı albino muhabbet kuşları gibi kırmızı renktedir. Renkleri tamamıyla sarı olmasına rağmen her sarı muhabbet kuşu Lutino türüne ait olmayabilir.

Rainbow Muhabbet Kuşu

Diğer muhabbet kuşu türleri arasında en renkli olan muhabbet kuşudur. Renkleri gökkuşağını anımsattığı için ismi Rainbow olarak belirlenmiştir. İlk defa İngiltere’ de kuş çiftliğinde üretilen Rainbow muhabbet kuşu en gözde muhabbet kuşu türleri arasındadır. Erkek rainbow muhabbet kuşlarının gaga renkleri mavi, dişi rainbow muhabbet kuşlarının gaga rengi koyu renktedir. Beslenme ve barınma şartları diğer muhabbet kuşları ile aynı özellikleri göstermektedir.

Yazar
Oktay Bozacı

Muhabbet Kuşları ile ilgili bir sorunuz mu var?

Muhabbet kuşu forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yorum yapın