Muhabbet Kuşu Hastalıkları Nelerdir?

Muhabbet kuşları evde beslenebilen uysal canlılardır ancak kolayca hastalanabilirler. Evinde evcil hayvan isteyen ancak kedi veya köpek gibi hayvanları dost edinemeyecek kişiler muhabbet kuşu beslemeyi düşünebilirler. Muhabbet kuşlarının bakımı temel olarak oldukça kolaydır. Ancak bazen muhabbet kuşları da tıpkı insanlar gibi hasta olabilirler.

Bu hastalıkların sebepleri bozuk ya da bayat yemler, yer değişikliği, ısı değişikliği, yem değişikliği, stres gibi sebepler olabilir. Muhabbet kuşları farklı hastalıklara göre farklı belirtiler gösterebilir. Muhabbet kuşunuzda iştah kaybı, tüy yolma, kabarma, kusma, kuyruk düşmesi, dengesizlik, solunum problemleri, akıntı, kamburlaşma, vücudunda şişlikler gibi normal olmayan durumlarla karşılaştığınızda bu konuyla ilgilenmeniz gerekmektedir.

Uygun şekilde tedavi edilmezse kuşunuzun ölümüne bile sebep olabilir. Böyle durumlarda kuş beslemiş kişilerden ya da kuş satıcılarından yardım alınabilir. Ya da kuşlar hakkında uzmanlaşmış veterinerlere danışılabilinir. Peki muhabbet kuşlarında görülen hastalıklar nelerdir sorusuna gelecek olursak, muhabbet kuşlarında en sık görülen hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

Muhabbet Kuşu Mantar Hastalığı

Mantar hastalığı muhabbet kuşlarında stres sonucunda ortaya çıkabilir. Mantar hastalığından muzdarip muhabbet kuşlarında tüylerde dökülme, deride pullanma, kızarma, kuruma gibi belirtilere sebep olabilir. Muhabbet kuşlarında mantar hastalığı bulaşıcıdır. Eğer aynı kafeste bir kaç kuş besliyorsanız ve bir kuşunuzda mantar hastalığı olduğundan şüphelendiyseniz onu diğer kuşlardan ayırmalısınız. Mantar hastalığı olan kuşunuzun yemini ve suyunu iyi temizlemeniz gerekmektedir. Bir veterinere danışarak kuşunuzun mantar hastalığı için damla benzeri ilaçları da suyuna katabilirsiniz. Mantar hastalığı ilerlediğinde kuşunuzda kellik, tüylerin aşırı dökülmesi ya da gaga düşmesi gibi olumsuzluklara sebep olabilir.

Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı

Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı; aksırma, titreme, burunda ve gözlerde akıntı belirtileriyle ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığı ilerlediğinde muhabbet kuşunuzun solunum yolları tıkanarak nefes alması güçleşebilir. Ayrıca soğuk algınlığı aynı kafes içerisinde bir kuştan diğerine kolaylıkla geçebilir. Bu nedenle soğuk algınlığı belirtileri gösteren muhabbet kuşunun kafesini ayırmak diğer kuşlara hastalık bulaşmaması adına daha doğru olacaktır. Kafesini ayırdığınız hasta kuşunuzu hastalık geçene kadar sıcak bir yerde tutmalısınız. Hastalık geçtikten sonra ise kuşunuzun kafesini, su ve yem kabını iyice dezenfekte etmelisiniz.

Muhabbet Kuşu İshal Hastalığı

Bayat,küflü, mikroplu yemler ya da ani yem değişiklileri muhabbet kuşunuzda ishale sebep olabilir. Muhabbet kuşu ishal olduğunda çok fazla su kaybeder. Kaybettiği suyu geri kazanması için kuşunuzun kafesine marul, salatalık gibi su oranı yüksek besinler takabilirsiniz. Ayrıca haşlanmış patates de kuşunuzun ishaline iyi gelebilir. Yemlerin sebep olduğu ishal dışında iç parazitlerin sebep olduğu ishalle de karşılaşabilirsiniz. Bu ishaller iltihaplı şekilde olabilir. Böyle durumlarda bir veterinere danışmanız kuşunuz için yararlı olacakır. Yanlış ve kulaktan dolma bilgilerde ilaç kullanımı kuşunuza daha fazla zarar verebilir.

Tavsiye Bağlantı: Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi Hakkında

Muhabbet Kuşlarında Çiçek Hastalığı

Muahbbet kuşlarında çiçek hastalığı oldukça tehlikelidir. Çiçek hastalığı kuşunuzun ani ölümüne dahi sebep olabilir. Ayrıca çok bulaşıcı bir hastalıktır. Çiçek hastalığı kapmış kuşunuz aynı kafesteki kuşlara da bulaştırıp onların ölümüne de sebep olabilir. Çiçek hastalığı kuşunuzun gaga çeveresinde, göz çevresinde ve ayaklarında belirtiler gösterir. Çüçek hastalığı başka kuşlara çok çabuk bulaştığı gibi çok çabuk ilerler de. Çiçek hastalığının kuşunuzun ölümüne sebep olmaması için hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Kuşunuzda çiçek hastalığından şüphelendiğiniz anda veterinere baş vurmanız gereklidir.

Muhabbet Kuşu Hastalıkları Nelerdir
Muhabbet Kuşu Hastalıkları Nelerdir

Muhabbet Kuşu Bronşit

Eğer muhabbet kuşunuz nefes almakta zorlanıyor, hırıltılı nefes alıyorsa kuşunuzda bronşit olabilir. Bir solunum yolu rahatsızlığı olan bronşit yüksek ateşle de seyredebilir. Bu yüksek ateş ve nefes sorunları kuşunuzun ölümüne yol açabilir. Muhabbet kuşunuzda nefes sorunları fark ettiğinizde geç olmadan önlem almalısınız. Muhabbet kuşlarında solunum yolu hastalıkları, en sık ani muhabbet kuşu ölümü nedenleri arasındadır.

Muhabbet Kuşu Astım Hastalığı

Astım da bronşit gibi hırıltılı ve güç nefes alma belirtileri ile kendini kendini gösterir. Astım hastası olan muhbbet kuşlarının ötüş kaliteleri düşer. Isteksiz ötmeye başlarlar. Bronşit uzun sürdüğü zaman astıma dönüşebilir. Aynı şekilde uzun süren nezle de astıma sebep olabilir. Havadaki toz, sigara dumanı yemdeki toz, ortam kirliliği gibi sebepler kuşunuzun astım olmasına yol açabilir. Astım kronik ve iyileştirilmesi zor bir hastalık haline gelebilir.

Muhabbet Kuşu Romatizma

Muhabbet kuşunuzu nem oranı yüksek, rutubetli, serin yerlerde tutuyorsanız kuşunuzda romatizma görülebilir. Ayrıca yıkanıp kurutulmayan kuşlarda da romatizma belirtileri oluşabilir. Romatizma olan muhabbet kuşları yürümekte zorlanır. Ayrıca tünerken de zorlanırlar ve düştüklerinde kalkamazlar.

Muhabbet Kuşu Sindirim Sistemi Bozuklukları

Kuşunuzu yememesi gereken yanlış bir besinle beslediyseniz kuşunuzun sindirim sisteminde bozukluklar meydana gelebilir. Yanlış ve bozuk yemler de bu tarz sorunlara sebep olabilir. Kusunuzun sindirim sisteminde bir sorun varsa karnının alt kısmındaki damarlar yeşerebilir ya da o kısım kararabilir. Kuşunuzun sindirim siteminde bir bozukluk olduğunda kuşunuz huzursuzlaşır ve dışkılamasında problemler görülebilir.

Muhabbet Kuşu Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir

Muhabbet kuşunuzun solunum sisteminde bir sorun varsa kuşunuz hırıltılı nefes alabilir ya da nefes alırken gagasını açabilir. Ve nefes alırken kuyruğu yukarı aşağı doğru sallanır. Kuşunuzun solunum yollarındaki rahatsızlıklar kuşunuzun huzurunu bozar. Muhabbet kuşlarında solunum yolu hastalıkları oldukça tehlikelidir, en büyük ölüm sebeplerinden birisidir ve fazlasıyla dikkat edilmelidir.

Yazar
Oktay Bozacı

Muhabbet Kuşları ile ilgili bir sorunuz mu var?

Muhabbet kuşu forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

“Muhabbet Kuşu Hastalıkları Nelerdir?” üzerine 3 yorum

 1. merhabalar, 7 yaşında erkek bir muhabbet kuşum var. normalde hep çok neşeli hareketli bir kuştur ama şu aralar bulduğu her yerde uyuklamaya başlıyor. uyuma şekli de oldukça garip tamamen yere yatıyor. kuyruğu havada kafası yerde yani. sürekli kaşınıp tüy döküyor. gerçekten endişeleniyorum.

  Yanıtla
  • Buse hanım öncelikle çok geçmiş olsun, muhabbet kuşlarında yaş ilerledikçe hastalıkları artmaya başlıyor maalesef. Normal zamanda muhabbet kuşunuza düzenli olarak mama ve vitamin takviyesinde bulunuyor musunuz? Sizden ricamız internet sitemizin forum alanına girip ücretsiz bir şekilde kayıt olarak, Muhabbet Kuşları kategorisine kuşunuzun ve kafesinin genel olarak fotoğraflarını yükleyip sorununuzu anlatabilir misiniz?

   Bu şekilde muhabbet kuşu hastalıkları ile ilgili ekibimiz ve üyelerimiz sizlere anında yardımcı olacaktır.

   Yanıtla

Yorum yapın