Kanarya Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Dünya genelinde pek çok kuş türü, keşfedilmesinin ardından zamanla evcilleştirilerek evde beslenir hale getirilmiştir. Ülkemizde özellikle papağan türleri; fiziki özellikleri ve konuşabilme yeteneklerinden kaynaklı olarak evlerde en çok rastlanan kuş türüdür.

Kanarya kuşları ise sahip olduğu pek çok özellik ile insanları kendine hayran bırakarak, evcilleştirilen canlı sıralamasında papağanları takip etmektedir. Ülkemizde ve Dünya üzerinde kanarya kuşlarının neden bu kadar popüler olduğuna dair, özellikleri ve bakımları hakkında geniş kapsamlı bir makale yazdık sizlere. Kanaryalar ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru işareti olur ise, sitemizin Forum kısmına girerek Kanaryalar kategorisine konu açabilir, anında cevap alabilirsiniz. Ya da bu yazımızın altında yorum olarak belirtebilirsiniz.

Kanarya Kuşunun Keşfi

Günümüzde hemen hemen her kıtada bulunabilen kanarya kuşları ilk olarak, İspanyollar tarafından Kanarya Adası’nda keşfedilmiştir. Adaya vardıklarında kanarya kuşları ile karşılaşan İspanyollar, deyim yerindeyse bu canlıların seslerine hayran kalmışlardır. Adanın keşfi ardından kanarya kuşlarını toplayarak, Amerika ve Avrupa kıtasına götürmüşlerdir.

Doğal ortamında yabani olan kanarya kuşları, çeşitli ırklarla çiftleştirilerek farklı türlerde üretimleri yapılmıştır. Bu nedenle günümüzde kanarya türüne ait pek çok melez ırk ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle erkek kanarya kuşlarının sahip olduğu güzel ses zamanla pek çok kıtaya yayılmış, uzun bir süre de İspanyollar tarafından bunun ticareti yapılmıştır. Zamanla ticaretin hız kazanması için artan kanarya üretimleri günümüzde bu kuşların; renk, ses ve ırk olarak türlere ayrılmasına neden olmuştur. Bu nedenle kimi insanlar kanarya kuşlarının rengine, kimileri ise seslerine hayran kalmaktadır.

Kanarya Kuşunun Özellikleri

Oldukça narin bir görünüme sahip olan kanarya kuşlarının en belirgin özellikleri güzel sesleridir. Özellikle erkek kanarya kuşları dişi kanarya kuşlarına göre şarkı söyleme özelliği çok daha baskındır. Ancak şarkı söyleyebilmesi için kanarya kuşlarının kendini doğal ortamında ve dolayısıyla mutlu hissetmesi gerekmektedir. Bu nedenle kanarya kuşlarının bakımı özenli bir şekilde yapılmalıdır. Nadir bir kuş türü olduklarında dolayı yaşadıkları konum gürültülü ve korku veren şekilde olmamalıdır. Aksi takdirde strese bürünmeleri kaçınılmaz olacağından; beslenmeleri, uçmaları ve ötüşleri oldukça değişecektir.

Kanarya kuşları yaşam süreleri bakımında ise cinsiyetine göre değişiklik gösterebilmektedir. Erkek kanarya kuşları yaklaşık 10 yıl, dişi kanarya kuşları ise yaklaşık 5-6 yıl kadar yaşayabilmektedir. Kanarya kuşlarının; cinsi, yaşam alanı, bakımı ve beslenme şekli de bu sürenin uzayıp kısalmasında önemli bir etkiye sahiptir. Dış görünüş olarak ise 12-20 cm aralığındaki boylara sahip olan kanarya kuşları, orijinal olarak yeşilin tonlarındaki renklere sahiptir. Zamanla cinslerinin artmasıyla beraber başta sarı renk olmak üzere pek çok renge bürünmüşlerdir.

Kanarya Kuşunun Türleri

Kanarya kuşlarının zamanla artan üretimleri ile birlikte; renk, ırk, ses gibi özellikleriyle dikkat çeken pek çok cinsi ortaya çıkmıştır. Çok çeşitli özelliklere sahip olmasından dolayı ise günümüzde yaygın olarak beslenmektedir. Sahip olduğu sesleri ve güzel şarkı söylemeleri ile insanları mest eden kanarya kuşlarının cinsleri şu şekildedir:

 • Amerikan Singer
 • Alman Harz Roller
 • İspanyol Timbrado
 • Flaman Malinois

Güzel seslerinin haricinde belli ırklardaki kanarya kuşları da saçlı ve fırfırlı olan dış görünüşleri ile dikkat çekmektedir. Kanarya kuşlarının bu dış görünüşüne sahip cinsleri ise şu şekildedir:

 • Border
 • Tepeli
 • Fife fancy
 • Gloster
 • Lizard
 • Norwich

Sahip olduğu renklerle de pek çok insanı hayran bırakan kanarya kuşları, genellikle kırmızı ve sarı tonlarıyla dikkat çekmektedir.

Kanarya Kuşları Nasıl Beslenmelidir?

Kanarya kuşları ile muhabbet kuşlarının benzerlik gösterdiği pek çok alan bulunmaktadır. Bu alanlar içerisinde en belirgin olanı, besin maddesi içerisinde seçilen gıdalardır. Tohum, meyve ve sebze olarak çeşitli seçeneklerdeki gıdaları tüketebilen bu kuş türleri, pek fazla gıda ayırt etmemeleri ile bilinmektedir.

Kanarya kuşlarının beslenmesi için yalnızca yem tercih etmek, yeterli büyüme sağlamayacaktır. Bu nedenle kanarya kuşları yeterli bir şekilde büyüme gösterebilmesi için sebze ve meyve tüketimi sağlanmalıdır. Ancak bu gıdaların taze olmasına ve aşırıya kaçılmadan tüketilmesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde sindirim sistemi rahatsızlıklarının ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Kanarya kuşlarının severek tükettiği sebze ve meyveler ise aşağıdaki şekilde listelenebilir.

Sebzeler:

 • Kereviz
 • Ispanak
 • Brokoli
 • Bezelye
 • Marul
 • Lahana

Meyveler:

 • Kavun
 • Muz
 • Üzüm
 • Portakal
 • Elma

Kanarya kuşlarının yaşam kalitesi için su tüketimi de beslenme kadar büyük bir öneme sahiptir. Kafeslerde yer alan su kaplarında düzenli olarak taze su bulunmasına dikkat edilmelidir. Kanarya kuşları düzenli olarak su tükettiği için, kafes içerisinde en çok su kapları kullanılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir enfeksiyonel rahatsızlığa ortam hazırlamamak için su kapları her zaman hijyenik tutulmalıdır.

Tavsiye Bağlantı: Kanarya Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kanarya Kuşları İçin İdeal Kafes Nasıl Olmalıdır?

Kanarya kuşları bulundukları bir yıl içerisinde 3 farklı dönemden geçmektedir. Bu dönemler; tüy dökme, dinlenme ve üreme olarak adlandırılır. Kanarya kuşlarının bu dönemleri en verimli şekilde atlatabilmeleri için ise kendilerine ait bir kafeste bulunmaları gerekir. Ayrıca eşli kanarya kuşları yalnızca üreme dönemlerinde bir araya getirilmelidir. Bu dönemlerin haricinde kanarya kuşları mümkünse farklı kafeslerde yaşamalıdır. Çünkü bu durum onların doğal ortamlarında hissetmesini sağlayarak, daha mutlu ve daha sağlıklı hale getirecektir.

Kanarya kuşlarının bulunduğu konuma alışması ve kendini mutlu hissetmesi için kafeste tek olması yeterli değildir. Yapıları gereği hareketli bir kuş türü olduklarından, dar bir kafes seçimi onlar için ideal olmayacaktır. Rahat hareket edebilmeleri ve kendilerini doğal ortamlarında hissedebilmeleri için 80×90 boyutlarındaki kafesler onlar için oldukça idealdir. Ayrıca kafesin güneş gören bir konumda olması da, yıl boyunca geçirilecek olan dönemler için önemli bir etkendir.

Yazar
Oktay Bozacı