Kanarya Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?

Hayvanlar alemi İspinozgiller sınıfının meraklı ve hareketli kuşları olarak adlandırılan kanarya ailesi, evcilleştirildiği takdirde beslenen kuş türleri arasında yer almaları gibi özelliklere sahiptirler. Irmak, nehir gibi su kenarlarında yaşayan kanaryalar, Avrupa ve Orta Asya bölgelerinde oldukça yaygındırlar. Genel olarak kanarya beslemek isteyen kişilerin alacakları mevsimleri iyi ayarlamaları gerekmektedir.

Nisan-Eylül günleri aralığında almamaları daha iyi olacaktır. Bunun nedeni ise bu aylarda kanaryaların kıl ve tüylerini üzerlerinden atma evrelerini tamamlamamış olmalarıdır. Aynı zamanda bu dönemde sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmuş oldukları gözlemlenmiştir. Diğer aylar onlar için birleşme ve üremeye geçiş dönemidir.

Etrafında meydana gelen olaylara ve gelişmelere yönelik farkındalıklı ve meraklı bir izlenim veren kanaryalar, kafeslerinde de oldukça hareketli ve ötücü bir faaliyet gösterirler. Genellikle deri renkleri koyu kırmızı, vişne ve mor renklerdedir. Yaş aldıkça ayaklarında kalınlaşmalar ve kaba bir görünüm meydana gelir. Pullanarak eski parlaklıklarını koruyamazlar.

Kanaryaların Beslenmesi

24 saat içinde herhangi bir gıda tüketmedikleri halde yaşamlarını yitiren kanaryalar, öncelikli olarak yemlerin yanı sıra sebze türleri, yeşil besinler, meyveler, kum ve minerallerden beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Kanaryaların beslenmesi, üreme gibi dönemlerinde farklı yönelimler gösterebilmektedir.. Her dönemde aynı gıdaları tüketmemektedirler.

Kanarya Cinsleri Ve Özellikleri
Kanarya Cinsleri ve Özellikleri

Kanarya Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kanaryalarla ilgili bilgi edinilmek istendiğinde merak edilen konulardan biri de kanarya cinsleri ve özellikleridir. Serinus Canaria şeklinde de isimlendirilen kanaryalar, kendi içlerinde ayrılmaktadırlar.

Ötüm Kanaryaları

Ötüş şekilleri farklı bir melodiye sahip olan ötüm kanaryaları;

  • Harz Edel Roller
  • Malinua
  • American Singer olarak üçe ayrılmaktadır.

Harz Edel Roller cinsi kanarya sınıfı, Almanya’nın Harz bölgesinden isimlerini almışlardır. Derin ve yoğun ötüşleri ile bilinmeleriyle birlikte düşük seviyeli ötme hacmine sahiptirler. Ağırlıklı olarak sarı deri rengine sahiplerdir. Kanarya yemleri ve yeşilliklerle beslenmektedirler. Kendine özgü ötüm şekilleriyle oldukça dikkat çeken kanarya cinslerindendirler.

Malinua cinsi kanarya sınıfı, ilk temellerinin atıldığı Belçika oluşumu kanaryalar olarak tanımlanır. Sarımtırak gövde renkleri ile Harz kanaryalarını andırsalar da geniş ötüş yelpazeleri ile kendilerini ön plana çıkartırlar. Soğuktan hoşlanmadıkları gibi 12 derece sıcaklıktan memnun kalırlar. Yemler ve vitaminlerle beslenirler. Tüylerini üzerinden atma dönemlerinde daha sıkı beslenmeleri gerekmektedir. Bunun sebebi ise tüy atma dönemlerinde daha çelimsiz olmalarıdır.

American Singer kanarya sınıfı, Amerikalı şarkıcı olarak adlandırılmakla birlikte Roller ve Border kanaryalarının eşleşmesi ile doğrudan bağlantılıdırlar. Ağırlıklı olarak tüyleri sık olabilmektedir. 14-15 cm arasında değişen boy ölçülerine sahiptirler. Ötüş sesleri derin ve gürdür. Dinlemesi hoş ve nağmeleri oldukça değişik olan kanarya cinslerindendirler.

Renk Kanaryaları

Renk bakımından farklılık arz eden kanarya cinsleri, genlerinde taşıdıkları renge göre değişkenlik göstermektedirler. Kendi içlerinde kahverengi seri, yeşil seri ve isabel seri kanaryalar olarak ayrılırlar.

Kahverengi seri kanarya sınıfı, altuni kahve, kızıl kahve, gümüş kahve, alacalı seri, oranj alaca, şeklinde sıralanmaktadırlar.

Yeşil seri kanarya sınıfı, kızıl bronz, oranj bronz, açık mavi,açık yeşil ve kula yeşil gibi renk ayrımlarına göre sınıflandırılırlar.

İsabel seri kanarya sınıfı, çaprazlama ilişkisi kurularak elde edilmekle birlikte, günümüzde yaygın olarak bulunan kanaryalara verilen isimdir. Kırmızı isabel, altuni isabel, gümüş isabel gibi örneklendirmelere yapılmaktadır.

Form (Şekil) Kanaryaları

Postür olarak da tabir edilen şekil kanaryaları, form, biçim, kıvırcık ve tepeli olarak kategoriilere ayrılmıştır. En bilinenleri 4 adettir. Bunlar

  • Yorkshire
  • Lizard
  • Norwich
  • Parizyen olarak adlandırılmaktadır.

Yorkshire kanarya sınıfı, İngiltere kökenlidir. Oluşumu eski yıllara dayanmakla birlikte melezlenerek üretim süreci oluşturulmaktadır. Uzun ve ince görünümleriyle dikkat çekmekle birlikte düzenli ve kaliteli bir bakımla 10 yıla kadar ömürleri uzatılabilmektedir. Zahmetli üretimlerinin yanı sıra yavru alımları da zordur. Tüy dökümü dozları fazla olması nedeniyle beslenmesi de bakımı kadar özen istemektedir.

Lizard kanarya sınıfı, İngiliz kanaryaları arasında yer almalarının yanı sıra ışıltılı ve gür gövde rengine sahiptirler. Vücutlarının yer alan ve ağırlıklı olarak alt kısımlardaki soft renkler, üst bölgesine doğru koyu bir görünüm almaktadır. Kısa boylu ve hareketli cinslerdendir. Kertenkele derisini andıran tüyleri nedeniyle bu isimle adlandırılmaktadırlar.

Norwich kanarya sınıfı, İngiltere kökenli bir diğer kanarya cinslerindendir. Duruş ve dış görüntüleriyle ön plana çıkan bu kanaryalar kısa ve geniş gövde hatlarına sahiptirler. Dairesel ve hacimli kafa yapılarıyla oldukça güçlü kanarya cinslerinden biri olarak görülmektedirler.

Parizyen kanarya sınıfı, ses ve görüntüleriyle oldukça dikkat çekerler. Farklı tüy renklerine ve yapılarına sahip olmalarıyla birlikte uyum ve ahenk taşırlar. 7-10 yıl arasında bir varlı süresine sahip olmaları nedeniyle tek başına beslenmeleri gerekmektedir. Bunun nedeni ise diğer kanarya tüyleri tarafından tüy yapılarına zarar gelebilme ihtimalinin yüksek olmasıdır.

Tavsiye Bağlantı: Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

Kanaryaların Üremesi Nasıl Olur?

Kanarya cinslerinde erkil olanlar karşı cinse oranla daha önce birleşmeyi bekleyen bir konuma gelmektedirler. Öterek dişilerin ilgisini odağı olmak için çaba göstererek işe başlarlar. Dişi kanaryalar da bu ilgiye olumlu reaksiyon verdiklerinde birleşme ve eşleşme faaliyetleri başlamış olur. Dişilerin ise çiftleşmeye hazır oldukları kağıt parçaları ya da ip püsküllerini alıp dolaşmalarından anlaşılır.

Çiftleşme üzerinden 6-7 gün aralığından sonra dişiler yumurtlarlar. Yumurta sayıları ise 3-7 arasında değişiklik göstermektedir. Yumurta döllendiği takdirde maksimum 14 gün sonra yavru kabuğundan çıkar. İkinci bir çiftleşme ise minimum 10 gün sonra gerçekleştirilmelidir.

Bu dönemde dişinin dinlenmesi büyük önem taşır. Yavrular doğduktan sonra 1-2 gün boyunca gözleri kapalı halde dururlar. Anneleri de bu süreçte 8-10 gün kadar yuvadan ayrılmazlar. 30 günlük sürecin devamında anne, yavrularını serbest bırakır.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın