Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

Kanarya doğası gereği sosyal değildir. Üreme mevsimi dışında çiftler her zaman ayrı tutulmalıdır. Erkek kanaryalar bazen ölümcül davranabilecek şekilde birbirleriyle savaşırlar. Eğer üremeye hazır değilse dişiyi de öldürebilir. Birkaç kanarya, ayrı kafeslerde, aynı odada tutulabilir. Bu tür bir düzenleme erkekleri şarkı söylemeye teşvik edecektir, ancak kuş sağlığı veya refahı için gerekli değildir. Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır? Püf Noktaları, yazmızın devamı aşağıda sizlere maddeler hâlinde sunulmuştur.

Kanarya Üreme Mevsimi

Kanarya üreme mevsimi, kuşların yaşadığı gün ışığı saatleriyle kontrol edilir. Dişi kanarya, kafesteki mevcut kağıt, tüy veya bitki materyallerini öfkeyle parçalayarak niyetlerini bilmenizi sağlayacaktır. Bu davranışları fark ettiğinizde herhangi bir petshoptan temin edilebilen bir plastik veya tel kanarya yuvası sağlanmalıdır.

Anne kuş genelde yuvayı kendisi örecektir. Ancak örmemesi durumunda özel yuva astarlarını yuvalığa dikerek ya da yapıştırarak kendiniz bu ortamı sağlayabilirsiniz. Hasır ispinoz yuvası kullanmaya çalışmamalısınız. Kanarya muhtemelen ispinoz yuvasını görmezden gelecektir. Çaresizlik içinde, sepet türünde bir yuva kullanırsanız, yumurtaları veya bebekleri inceleyemezsiniz. Bir plastik veya metal yuva temizlenebilir ve sterilize edilebilir; hasır ise bu özelliklere sahip değildir.

Erkek Kanarya Kur Yapma Alışkanlığı

Erkek şarkı söyler ve dişi yuva yapar. Yaz ve güz başlarında, o yıl yumurtadan çıkan bir kuşun cinsiyetini tespit etmek için bilgili bir kanarya meraklısı gerekir. Kanarya yavruları genellikle yaz ortasından sonbaharın başlarına kadar tedarik edilebilir. Yavruları büyüten kanarya meraklıları yıl sonunda fazla sayıdaki kuşları satarlar. Yılın diğer zamanlarında yavru bulmak kolay değildir. Öncelikle ilk fırsatta dişi satın almayı düşünmelisiniz. Bu, kuşa yeni evine uyum sağlama şansı verecektir. Çok nadiren damızlık kanaryalar üreme mevsiminde satılmaktadır.

Kanarya Yetiştirme Kafesi

Düzenli bir kanarya yetiştirme kafesi iki bölücü ile donatılmıştır: katı ve sağlam kısım ile tel kısım. Dişini yuvasını inşa etmeye başladığını görene kadar her ikisini de yerinde tutabilirsiniz. Ardından, katı bölümü çıkarın, ancak teli yerinde bırakın. Sonrasında kuşları çubukların arasından birbirlerini öperken görene kadar bekleyin. Bu noktada iki bölme birleşmelidir. Tel bölümünü çıkarın. Herhangi bir kavga veya sataşma durumuna dikkat edin. Birbirlerini ne olursa olsun dövmelerine izin vermeyin. Böyle bir durumda kuşları hemen ayırın. Kuşlarınız normal kuş kafeslerinde ise, kafesleri yan yana tutun. Sürecin kalanı yukarıdaki ile aynıdır.

Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır?
Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır?

Kanarya Yumurtlama Dönemi

Dişi sekiz küçük mavi yumurta bırakır. Beş ortalama sayıdır. Sonuncusu da çıkıncaya kadar çoğu zaman yumurtaların üstüne oturmaz. Oturmaya başladıktan iki veya üç gün sonra, yumurtalar dikkatlice çıkarılabilir ve bir ışığa tutulabilir. Embriyonun ana hatlarını ve onu besleyen damarlar ağını ışıkta görebilirsiniz. Her yumurtayı tam olarak görebiliyorsanız, onları yuvaya geri koymalı ve ışıkla tekrar kontrol etmeden önce beş gün beklemelisiniz. Yumurtalar embriyo belirtisi göstermezse atabilirsiniz. Bu, kuşlara ikinci bir deneme için yuva yapma şansı verir. Yumurtalara dokunmadan önce ellerinizi yıkayın. Mikroplar, yağlar ve ellerinizdeki kimyasallar yumurta kabuğundan geçebilir. Bu, gelişmekte olan civcivleri öldürebilir.

Kanarya yumurtaları 14 günde yumurtadan çıkar. Bu süre, dişinin yumurtladığı günden değil, yumurtanın üzerine oturmaya başladığı günden itibaren sayılır. Kanarya yavruları sizden veya ebeveynlerinden yardım almadan yumurtadan çıkabilir. Küçük civciv yumurtadan çıktığında tüysüz ve gözleri kapalıdır. Ebeveynler yavrularına gerekli her türlü bakımı sağlar.

Kanaryalarda Beslenme

Üremeye hazırlanan kanaryaların mükemmel bir beslenme düzenleri olmalıdır. Her zaman vitamin bakımından zengin bir tohuma ihtiyaç duyarlar. Ara sıra yumurta takviyesi gereklidir. Bu ekstra protein sağlar. Ayrıca, günlük olarak kuşlara kendiniz yediğiniz sağlıklı meyve veya sebzelerden birkaç parça verebilirsiniz. Ayrıca yumurta için kalsiyum kaynağı olarak kum ve mürekkep kemiğine ihtiyaç duyarlar. Dengeli bir beslenme sağlamak için birçok iyi vitamin preparatı satılmaktadır. Pelet ve diğer işlenmiş yem preparatları tam beslenme biçimleri için formüle edilmiştir. Bunlar da kullanılabilir, ancak doğallıktan yanaysanız az miktarda meyve ve sebze sağlamanızı öneririz.

Beslenme yeterliyse, dişi çoğu zaman yumurtaları sorunsuz bir şekilde bırakır. Bazen, özellikle ihtiyaç duydukları tüm vitamin ve mineraller birlikte verilmezse, dişi yumurtlamakta zorlanır. Dişi hareket edemiyor gibi görünüyorsa, hızlıca veteriner hekiminize danışın. Yumurtalar açıldığında, kafese sınırsız sayıda kuru yiyecek yerleştirin. Yavruların hızlı büyümelerini sağlamak için büyük miktarlarda yem vermeniz gerekir. Ayrıca rendelenmiş yumurta ve havuç yem ile karıştırılabilir. Bu karışım her iki saatte bir değiştirilmelidir, çünkü hızla bozulur. Pelet kullanıyorsanız, hiçbir takviye gerekmez.

Tavsiye Bağlantı: Kanarya Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Yavrulama Sonrası Bakım

Yavruların kendi başlarına beslenebildiklerin eminseniz, onları ayrı bir kafese alabilirsiniz. Genç kuşları ayırdığınız ilk gün davranışlarını çok dikkatli bir şekilde izleyin. Bazı bebekler yemek yiyor olabilir, ancak yine de ebeveynlerin beslemesine ihtiyaç duyarlar. Yavrular alındıktan sonra, çift tekrar kendi bölümlerine geçmelidir. İki yuva her zaman için daha güvenlidir. Düzenli kanarya yetiştirme kafesi için bölücüler tekrar konulmalıdır. Yetiştirme bittikten sonra kuşlarınızın toparlanmasını bekleyin. Yüksek proteinli yiyeceklerle beslemeye devam edin, böylece güzel yeni tüyleri yeniden çıkabilirler. Gelecek baharın üreme mevsimine kadar kuşların dinlenmesine izin verin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır? Püf Noktaları” üzerine bir yorum

  1. Muhabbet kuşum 2 gün evde yanlız kaldı geldiğim zaman sürekli ayaklarına bakıyordu eskisi gibi konuşmuyor neden olabilir

    Yanıtla

Yorum yapın