Kanarya Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Kanaryalar bakımlı tutulması kolay kuşlardır, çünkü işin çoğunu kendileri yaparlar. Banyoları severler, bu yüzden onlara bir banyo tabağı vermek temiz kalmalarını sağlayacaktır. Doğru oyuncaklar ve tünekler tırnaklarını kısa tutmalarına yardımcı olabilir, ancak çok uzarlarsa kanarya bakım ve tırnak kesimi hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Kanarya tırnak kesimi nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz eğer bu durumda uzman bir kişiden yardım alabilir veya sitemizde yer alan forum alanına tıklayarak Kanarya kategorisinde gerekli destek bildirimi oluşturabilirsiniz. Kanarya bakımı birkaç unsurdan oluşmaktadır.

Kanaryayı Yıkamak

Banyo için bir su kabı sağlayın. Kanaryalar kendilerini yıkayacaktır, bu yüzden onları yıkamak için özel bir şey yapmanız gerekmez. Haftada iki veya daha fazla kez, özellikle banyo için suya sahip olmaları için kanarya kafesine bir su kabı yerleştirin. Uygun bir kap seçin. Banyo tabağı sağlam olmalı, böylece kanaryanız yanlışlıkla ters çevirmeyecektir. Kanaryanız yıkanmayı bitirdiğinde kabı çıkarın. Banyo tepsisine yaklaşık 2,5 cm yüksekliğinde su koyun. Suyun sıcak yerine soğuğa yakın ılık olduğundan emin olun. Oda sıcaklığı iyidir, ama daha sıcak olmamalıdır.

Banyo için filtrelenmiş, klorsuz su kullanın. Bazen kanaryalar su kabından su içer. Kanaryanız bunu yaparsa, suyu günde en az iki kez değiştirin. Su kabını, tamamen kuruduğundan emin olarak periyodik olarak sabun ve su ile temizleyin. Bazı insanlar bulaşık makinesi ve dezenfektan da kullanır. Paslanmaz çelik kaplar, kolay temizlendikleri ve çok dayanıklı oldukları için işinize yarayacaktır.

Kuşunuza Islak Yeşillik Banyosu Yaptırın

Banyo tabağına ıslak yeşillikler yerleştirerek kanaryalarınıza banyo yaparken bir terapi sunabilirsiniz. Yeşillikleri banyo kabına koymadan önce yıkayın. Kanaryalarınız banyo yaparken yeşillikleri yiyebilir. Ispanak, marul veya lahana kullanmayı düşünün. Karaciğer hasarına neden olan ve domates, patates, biber ve patlıcan bitkilerinin yapraklarında bulunan böceklere karşı dikkatli olun: bunların hepsi toksiktir.

Kuşunuzun Kendi Kendine Kurutmasına İzin Verin

Kanaryanız oda sıcaklığında doğal olarak kurur. Onları kurutmak için hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Kuş üzerinde asla saç kurutma makinesi kullanmayın, çünkü bazı saç kurutma makineleri mekanizmanın içindeki kuşunuzu öldürebilecek kaplamalardan tehlikeli dumanlar yayar.

Kanarya Tırnak Kesimi
Kanarya Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır

Kanarya Tırnak Bakımı

Tırnakların kesilmesine yardımcı olmak için bol miktarda pürüzlü yüzey sağlayın. Kanaryalar kaba beton veya tüneklerine inerek kendi tırnaklarını takabilirler. Bu eşyaları kafese yerleştirmek, kuşunuzun tırnaklarını doğal olarak daha kısa tutmasına yardımcı olabilir, bu da onları sık sık kesmeniz gerekmeyeceği anlamına gelir.

Tırnaklarını Düzeltmek İçin Kuşunuzu Veterinere Götürün

Kanaryalarınızın tırnaklarını kesmenin en kolay yolu, özellikle onları kendiniz kesmekte zorlanıyorsanız, en iyi yol bir veterinerine götürmektir. Birçok kuş dükkanı da tırnak düzeltme içeren bakım hizmetleri sunmaktadır. Kuşunuzun tırnaklarını nasıl keseceğinizden emin değilseniz, kuşunuzda yaralanmaya neden olabilirsiniz. Onları güvende tutmak için bir profesyonele götürmek daha iyi olabilir. Ayrıca birçok sitede bulabileceğiniz beyaz kanarya tırnak kesimi video seçenekleri sayesinde nasıl kesim yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.Eğer tırnak ayak parmağının yerde düz durmamasına neden olursa, kuşunuzun tırnakları çok uzundur.

Tırnakları Kesmeden Önce Kuşu Düzgün Bir Şekilde Kavrayın

Kanaryalar ele alınmayı sevmezler, bu nedenle tırnakları kesmeye başlamadan önce onları düzgün tutmanız gerekir. Başka bir kişinin kuşu tutmasını sağlayın. Kuş avucunuzun karşısına gelecek şekilde, elinizdeki kuşu alın. Baş, başparmak ve işaret parmağı arasında veya işaret ve orta parmak arasında olmalıdır. Elinizi kuşun göğsünün etrafında kapatmayın veya çok sıkı tutmayın. Kanatlarını çırpmaması ve kuşun kaçmaması için yeterince güvenli tutun.

Kanaryanızın tırnaklarını kesecekseniz, bu işi her zaman başka biriyle yapın. Kırpma yaparken diğer kişinin kuşu tutması gerekir. Tırnakları kesmek için küçük bir tırnak makası kullanın. Çok fazla kesmediğinizden emin olmak için her işlem ile sadece bir parça tırnak kesin.

Tavsiye Bağlantı: Kanarya Yavrusu Kaç Günde Yeme Düşer

Diğer Bakım Kaygılarını Ele Alma

Tüy dökme sırasında kuşunuzu buğulandırın. Kanarya yıl boyunca deri değiştirme dönemlerinden geçecektir. Onların tüyleri dökülürken, sert tüylerden gelen acıyı hafifletmek için günlük olarak buğulandırmalısınız. Bir sprey şişesi kullanın ve üzerlerine yağmur yağması için kuşun kafasına hafifçe bir miktar su püskürtün. Deri değiştirme sırasında kel noktalara dikkat edin. Bunlar normal değildir ve hemen bir veteriner tarafından kontrol edilmelidir.

Kuşunuzu Vitamin Açısından Zengin Bir Diyetle Besleyin

Kanaryalarınız kendilerini tek başlarına bakımlı tutmalıdır. Tüylerini, gagasını ve cildini en iyi durumda tutmaya yardımcı olmak için vitamin ve besin sağlayan çeşitli yiyecekler sunun. Elma, armut, çilek, brokoli, karnabahar, havuç, lahana, ıspanak ve su teresi gibi taze meyveler ve sebzeler mükemmel seçeneklerdir. Tüy dökümü sırasında kuşunuzun proteinini arttırın. Bunu, protein açısından zengin bir kuş tohumuna geçerek ya da haşlanmış yumurta vererek yapabilirsiniz. Kanaryaya avokado, pancar, ravent, patates, kiraz, lahana, patlıcan, fasulye ve soğan vermekten kaçının.

Gaga problemleri varsa kanaryalarınızı veterinere götürün. Kanaryalar, gagalarının tımarına ihtiyaç duymamalıdır. Tipik olarak, gagayı bakımlı tutmaya ve aşırı büyümesini önlemeye yardımcı olmak için kuşa mürekkepbalığı sağlayabilirsiniz. Ancak, kanarya gagasının anormal şekilli veya düzensiz olduğunu fark ederseniz, kanarya bakım ve tırnak kesimi hakkında bilgi edinmek için hemen veterinere götürün.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın