Karışık Kedi Ödül Tabletleri ve Fiyatları

Çoğu insan kedilerin eğitilemeyeceğine inanmaktadır, çünkü kediler köpek yetiştirmek için kullanılan yöntemlerin çoğuna yanıt vermiyor gibi görünmektedir. Ama karışık kedi ödül tabletleri sayesinde eğitime cevap veriyor! Verir. Aslında, hayvan davranışında takviyenin önemini vurgulayan ilk bilimsel çalışmalardan biri kedilerle yapılmıştır. Eğitimde size cevap verecek kedilerinize vereceğiniz ödül tablet fiyatları nedir onuda dile getirelim. Kedinizi eğitmenin ilk adımı onu anlamaktır.

Kediler köpekler kadar sosyal değildir. Köpekler insanlarla birlikte çalışmak için özel olarak yetiştirilirken, kedilerin evcilleştirilmesinin birincil nedeni haşaratları kendi başlarına öldürmekti. Yani bağımsızlar ve doğal olarak köpekler gibi övgü ve dikkat için çalışmaya meyilli değiller. Ayrıca motive etmek o kadar kolay değil. Kedinizin karşı konulmaz bulduğu gerçekten özel ikramlar kullanmalısınız. Bir kediyi eğitmek biraz yaratıcılık ve sabır gerektirir.

Kedinizin antrenmanının önemli faydaları vardır. Vücudunu ve zihnini uyarıyorsunuz, bu da onu sağlıklı tutmaya yardımcı oluyor. Birlikte vakit geçirmek, paylaştığınız bağı güçlendirdiğiniz anlamına gelir. Atma ve getirme gibi eğlenceli numaralar öğretmenin yanı sıra, ona oturmak, kalkmak ve çağrıldığında gelmek gibi çeşitli yararlı davranışlar da öğretebilirsiniz. Hatta kedinizi tuvalete işemek ve daha sonra yıkamak için bile eğitebilirsiniz.

Lezzetli İkramlar Kullanın

İlk adım, kedinizin çıldırdığı ödül tabletleri bulmaktır. Küçük küpler, ton balığı parçaları, et aromalı bebek maması ve ticari kedi ikramları içinde doğranmış taze tavuk iyi seçimlerdir. Kedinizin hoşlandığı tablet özelliklerini belirledikten sonra, ona istediğiniz davranışı öğretmek için pozitif takviye eğitiminin (ödül tabanlı eğitim) temel adımlarını izleyin. Akşam yemeğini hazırlarken kedinizin oturmasını ve taburede kalmasını istediğinizi varsayalım. İlk olarak, sizden şunları yapmanızı isteyince oturmasını öğretmeye başlamanız gerekir:

Öncelikle, kedinizin dikkatini çektiğinizden emin olun. Lezzetli ödül tabletini parmaklarınızda kedinizin burnunda tutun. Kediniz tableti koklamaya başladığında, yavaşça burnundan bir yay içinde başının hemen üzerinde kulaklarının arasında hareket ettirin. Birçok kedi sahibinin bu hareketini gözleri ve burnu ile takip eder ve çeneleri yukarı ve geri yükseldikçe, kalça kısımları aşağıya iner. İkincisi, kedinizin kalçası yere çarptığı anda onu övün ve tableti verin.

Arka kısmı ilk denemede tamamen aşağı inmezse, onu yine de ödüllendirin. Birkaç uygulama tekrarında, arka kısmı yere her biraz daha yaklaştığında, arka kısmı yere kadar tam oturuncaya kadar ona bir ödül tableti verin. Kediler yakın olan şeyleri iyi görmezler, bu nedenle kediniz tableti parmaklarınızdan almakta zorlanıyorsa, onu düz avucunuzda sunmayı veya yere atmayı deneyin. Tableti fırlattığınızda ve tabletin nerede olduğunu gördüğünde hareket haline geçecektir.

Bir Ses Unsuru Kullanın

Bir tıkırtı, eğitimi daha kolay ve daha hızlı hale getirebilir. Ses unsuru yoksa, tıklama sesi çıkaran bir kalem kullanabilirsiniz. Kediniz doğru davranışı yaptığı anda, ses çıkarın ve ardından ödül tabletleri sunun. Tıklama, kedinizin doğru şeyi yaptığı anı bilmesini sağlar, böylece daha hızlı yakalamasına yardımcı olur. İstediğiniz davranışı yaptığı anda tıkladığınızdan emin olun ve sonra ona bir ödül verin. Kediler, tıpkı bizim gibi tekrarlamayla öğrenir, bu yüzden üst üste birkaç kez pratik yapmanız gerekir. Egzersiz seanslarınızı kısa tutun: Her seferinde sadece birkaç dakika. Aynı şeyi defalarca denemeye çalışırsanız çoğu kedi sıkılır.

Karışık Kedi Ödül Tabletleri
Karışık Kedi Ödül Tabletleri ve Fiyatları

Ödül Tabletleri ile Ceza Vermemelisiniz

Kedinizi eğitirken, kedilerin cezalandırmaya çok kötü yanıt verdiğini unutmayın! Cezalandırılmış bir kedi genellikle kaçmamayı öğrenmek yerine kaçmayı öğrenir. Kedinizin mizacına bağlı olarak, ceza kedinizi sizden ve aile üyelerinizden saklanabileceği noktaya kadar korkutabilir.

Ceza stres yaratır ve stres, kum kabının dışını ve içgüdüsel tımarlamayı ortadan kaldırmak da dahil olmak üzere kedilerdeki sorunsal davranışların en yaygın nedenlerinden biridir. Stres ayrıca bağışıklık sistemini tehlikeye atarak kedinizi kedi idiyopatik sistiti (mesanenin iltihabı) dahil olmak üzere hastalığa karşı daha savunmasız hale getirir.

İstediğiniz davranışları ödül tabletleri ile ödüllendirdiğinizde kedinizi eğitmek ve ona istemediğiniz davranışlar için daha cazip alternatifler sunmak çok daha kolaydır. İkna, ceza değil, kedinizi eğitmenin anahtarıdır. Sabırla pratik yapar ve kedinizi ikramlarla ödüllendirirseniz, yakında işaret halinde oturan ve memnun bir şekilde mırıldanan bir kediniz olur.

Yardım ve Daha Fazla Bilgi Bulma

Kedinizi nasıl eğiteceğinizi öğrenmek istiyorsanız veya kedinizin çözmek istediğiniz bir davranış sorunu varsa, kalifiye bir davranışçıdan yardım istemekten çekinmeyin. Kendiniz ve kediniz için doğru uzmanı bulma hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen profesyonel yardım bulma konusunda veterinerinizin de fikrini alın.

Tavsiye Bağlantı: Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedi Ödül Tabletleri Fiyatları

Kedi ödül tabletleri fiyatları 2 TL ile 30 TL arasında değişmektedir. Fiyatların farklı olmasındaki en büyük etken tabletin markası, ürün içeriği ve ürün sayısıdır. Genelde bir paket şeklindeki kedi ödül tabletleri en az 20 tablet içerecektir. Tabletler, stick ya da macun gibi ödül ürünlerine kıyasla çok daha uygun fiyatlı ve uzun süre giden seçeneklerdir. Kedinizin ağız tadına uygun ve zamanla seveceği ödül tabletleri ile onu eğitmeniz çok daha kolay olacaktır. Kedinizin hoşuna giden tadı tam olarak bulmak için farklı markalar ya da seçenekleri deneyebilirsiniz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın