Erkek Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Olur?

Erkek kedi kısırlaştırma operasyonu dişi kedileri kısırlaştırma operasyonuna nazaran daha basit olabiliyor. Kızgınlık sürecine kadar kum kabı haricinde hiçbir alana idrar yapmayan bir erkek kedi dahi ev ortamında ya da yer aldığı farklı bir ortamın farklı zeminlerinde düzenli bir biçimde püskürtmeli olarak koku bırakma eylemi gösterebilir. Erkek kedilerde kızgınlık dönemi daha çok 8 ila 10. aydan itibaren oluşabiliyor. Bu dönemler içerisinde agresif hareketler sergileyen kedilerde ani ruhsal değişimler meydana gelir. Bu aşamadan itibaren bazı belirtiler kolayca fark edilebilir.

Erkek kedinin bu eylemi göstermesinin temel nedeni, dişi kediye kendini ispatlaması ve çiftleşmek istediği mesajı vermesidir. Gösterilen bu eylem karşısında ev ortamında yer alan diğer erkek kediler de kayıtsız kalmayarak aynı eylemi gösterirler. Evin odalarında dolaşarak yüksek ses tonundan miyavlayacak ve pencereden atlayarak kaçma eylemi gösterebileceklerdir. Erkek kedi dişi kedi ile çiftleşmek açısından bulunduğu ortamdan bir müddet uzaklaşma eylemi gösterebiliyor.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı

Erkek Kedi Kısırlaştırılma Öncesi

Erkek kedilerde özellikle hormonal yapıları nedeniyle kızgınlık süreçlerinden önce agresif eylemler gösterebiliyor. Bu sebeple ev ortamından bir müddetliğine uzaklaşan erkek kediler istemeden de olsa sokak kavgalarında yer alabilir ve yaralanabilir. Bu nedenle erkek kediler kısırlaştırılarak sokaklardaki tehlikelerden, testis kanserinden ve çeşitli sağlık sorunlarından korunması sağlanabiliyor.

Erkek kediler kızgınlık süreçlerine girdiği andan itibaren kısırlaştırılabilir. Ancak böbrek rahatsızlıklarına maruz kalma durumun en aza indirilmesi açısından mümkünse 15 ila 18 aylıkken kısırlaştırılmamasında fayda bulunuyor. Erkek kedilerde kısırlaştırılma cerrahi girişimi yumurtalıklarının yerinden alınarak ve kordonların bağlanması işlemi ile gerçekleştirilir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı

Dişi kedilere oranla erkek kedilerde kısırlaştırma ameliyatı daha tehlikesiz ve risksizdir. Kolay ve kısa süreli gerçekleştirilen cerrahi bir müdahale ile erkek kediler kısırlaştırılabilir. Gerçekleştirilen cerrahi müdahale sonucunda dikiş işlemine dahi gerek duyulmaz ve erkek kedi kısa süre içerisinde yeniden normal aktivitelerine geri dönüş yapabilir. Dişi kedilerde dikişlerin açılması ve ameliyatlı bölümün iltihaplanması gibi sorunlar erkek kedilerde görülmez.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Zararları

Erkek kedilerin belirtilen süreçten önce kısırlaştırılması geneli sağlığı açısından riskli sonuçlar doğurabilir. Böbrek problemleri ve idrarda kristalleşme gibi problemler erken sürede kısırlaştırmaya bağlı olarak meydana gelebilir. Bu gibi sorunların önlenmesi açısından erkek kediler için özel olarak üretilmiş mamalar verilmeli ve kontrollerinin düzenli bir biçimde yapılması gerekiyor. Özellikle ev ortamında erkek kediyi yakından takip eden bireylere bu açıdan daha çok görevler düşüyor.

Çünkü örneğin böbreklerde herhangi bir sağlık sorunu meydana geldiğinde bu durumun daha hızlı bir şekilde fark edilmesi mümkün olabiliyor. Kedinin gün içerisine ne sıklıkla tuvalete gittiği ve idrarının kesik olarak gelip gelmediği kontrol edilmelidir. Bazı durumlarda ise erkek kediler kuma giderek idrar eylemini gerçekleştirmeden yeniden geri dönebilir. Bu durum karşısında hemen veteriner kliniği ile iletişime geçilerek acil müdahale gerçekleştirilmelidir.

Tavsiye Bağlantı: Dişi Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Olur?

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı
Erkek Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Olur

Erkek Kedi Kısırlaştırma Sonrası

Erkek kedilerin kısırlaştırma müdahalesinden sonra olası böbrek problemlerinin engellenmesinde kullanılan mamanın önemi kadar kedinin ameliyat sonrası yeteri oranda su tüketmesi de önem arz ediyor. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de yeterli oranda su tüketimi böbrek hastalıklarının oluşum riskinin en aza inmesini sağlar.

Erkek kedilerde idrarda kristalleşme probleminin önlenmesi açısından da günlük olarak yeteri oranda su tüketmesi gerekiyor. Bu bakımdan kedilerin kolayca erişebileceği zeminde taze su konulması ve sabah-akşam değiştirilerek verilmesi tavsiye edilir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Operasyonu Sonrasında Görülebilecek Komplikasyonlar

Erkek kedilerde kısırlık ameliyatı sonrasında meydana gelebilen en sık komplikasyon kedide iştahın artması ve buna bağlı olarak kilo artışı gözlemlenmesidir. Bu bakımdan erkek kedi kısırlaştırıldıktan sonra sunulan mamanın düzenli ve azami oranda verilmesi bu problemlerin azaltılmasında etkili olacaktır.

Nadiren de olsa erkek kediler kısırlaştırma ameliyatından bir müddet sonrasında ruhsal çöküntüye maruz kalabiliyor. Diğer bir ifadeyle insanlarda olduğu gibi depresyon hastalığına maruz kalabiliyor. Bu durumun meydana gelmesinin temel nedeni ise kısırlaştırma ameliyatının deneyimsiz veteriner tarafından yapılması ve kalitesiz ortamda yetersiz ameliyat malzemeleri üzerinden ameliyatın yapılmasıdır.

Ayrıca kedilerin insanlardan farklı olarak cinsel birleşmeyi keyif için değil sadece sosyal hayatlarını devam ettirebilmek açısından gerçekleştirdiği ve bu sebeple depresyona maruz kalma durumunun bulunmadığı bilimsel yönden ispatlanmıştır.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Erkek kediniz kısırlaştırıldıktan sonra kendiniz ile sağlıklı bir şekilde ilgilenin.
  2. Kedinizin özgüven eksikliği duymaması açısından dişi kedilerin bulunduğu ortama aktarın.
  3. Kedinizin günlük bakımını düzenli bir şekilde gerçekleştirin.
  4. Kedinizde herhangi bir ruhsal çöküntü durumu hissettiğinizde yeniden veterinere götürün.
  5. Operasyondan sonra kaybettiği suyu yeniden sağlamak açısından kedinize yaş mama ve su vermelisiniz.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkek kedi kısırlaştırma ameliyatı hassas bir durumdur. Dolaysıyla küçük bir hata yapılması kedinin sağlığının tehlikeye girmesine neden olabilir. Bu sebeple deneyimli veteriner kadrosunun yer aldığı kaliteli kedi hastanesi tercih edilmelidir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Fiyatı

Erkek kedi kısırlaştırma ameliyatı fiyat tarifeleri ise kedi hastaneleri arasında değişkenlik gösterebiliyor. Fakat dişi kedi kısırlaştırma ameliyatında olduğu gibi erkek kedi kısırlaştırma ameliyatında da uygun fiyat tarifeleri sunuluyor. Bu konuda veteriner kliniğinden veya kedi hastanesinden daha net bilgiler alınabilir.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın