Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Olur?

Dişi kediler ergenlik çağına girdiklerinde (genellikle 5-8 ay arasında) çiftleşme isteği duymaya başlarlar. Bu döneme dişi kedi kızgınlık dönemi denir. Sokakta yaşayan kediler genellikle bahar ve yaz aylarında bu dönemi yaşarken, ev kedilerinde ortamın özelliklerinden dolayı yıl boyunca değişik aralıklarla olabilir.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Dişi kedi kızgınlık dönemine girdiklerinde, normal zamanlardan farklı davranışlarda bulunurlar. Bunların en yaygın olanları şunlardır:

 • Sürekli Yuvarlanma: Dişi kediler sırt üstü yatarak sürekli yuvarlanır ve bakışları daha baygın hale gelir.
 • Acı Miyavlamalar: Özellikle ev kedileri pencere kenarına gelerek dışarıya doğru acı acı ve sürekli miyavlarlar.
 • Artan İdrar Sıklığı: İdrar yapma sıklıkları artar ve idrarları daha kokulu olur.
 • Kuyruğun Havada Gezmesi: Kuyrukları sürekli olarak havada gezerler.
 • Sevgi Gösterileri: Dişi kediler daha çok sevgi göstermeye başlar. Ev kedileri sahiplerinin sürekli yakınında veya kucağında olmak isterler. Sokak kedileri ise insanlara yanaşarak, ayaklarına sürtünerek sevilmek isterler.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Kedi-Kizginlik

Dişi kedi kızgınlık dönemleri genel olarak 5-6 aylık olduklarında başlar. Bu dönemler genellikle yılda üç defa olur, ancak ortam ve kedinin özelliklerine göre bu sayı artabilir. Her bir kızgınlık dönemi üç veya dört günde bitebileceği gibi, birkaç hafta da devam edebilir. Çiftleşme gerçekleştiğinde kediler normal davranışlarına geri dönerler.

Kızgınlık Döneminin Riskleri Var Mıdır?

Dişi kediler kızgınlık dönemlerinde sürekli çiftleşmek ve gebe kalarak üremek isterler. Bu nedenle evden kaçıp her gördükleri erkek kediyle çiftleşmeye çalışabilirler. Bu durum istenmeyen gebeliklere, ırkın bozulmasına ve cinsel ilişki yoluyla birçok hastalığın bulaşmasına yol açabilir. Sokak kedilerinin aşırı üremesi ve genellikle ömürlerinin kısa olması da bu nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Kızgınlık dönemleri daha hareketli ve hırçın geçtiği için dişi kediler üzerinde bazı hasarlar oluşabilir. Çiftleşme gerçekleşmezse ve kısırlaştırma yapılmazsa, kediler yavrularıyla bile çiftleşebilirler, bu da üremenin kontrolsüz bir şekilde devam etmesine neden olur.

Sakinleştirici Hap Kullanımının Faydası Olur Mu?

Dişi kedilerin kızgınlık dönemlerinde daha huzurlu olmaları ve bu dönemi daha kolay atlatmaları için sakinleştirici haplar kullanılabilir. Ancak bu haplar hormon içerir ve en fazla iki defa kullanılabilir. Veteriner gözetimi ve önerisi ile kullanılmaları şarttır. Bu haplar kızgınlık dönemi için faydalı olsa da kediler üzerinde sağlık açısından olumsuz etkiler yaratabilir.

Kedi-Kizginlik

Hormon İğneleri Zararlı Mıdır?

Kızgınlık döneminde olan dişi kedilere hormon iğnesi uygulanabilir. Ancak bu iğnelerin faydasından çok zararı olduğu tespit edilmiştir ve veterinerlerin çoğu tarafından önerilmemektedir. Hormon iğnelerinin bilinen en önemli zararları şunlardır:

 • Hormonal Denge Bozukluğu: Kedilerin normal hormonal dengelerini bozarak bağışıklık sistemlerini zayıflatır ve daha çabuk hasta olabilirler.
 • Davranış Bozuklukları: Beyine zarar vererek davranış bozukluklarına ve değişikliklerine neden olabilirler.
 • Kalıcı Sağlık Sorunları: Özellikle uygulama tekrarlanırsa, daha kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kedilerde Kısırlaştırma Nedir?

Dişi kedilerin kızgınlık dönemleri için kesin çözüm kısırlaştırmadır. Kısırlaştırılan kedilerde bir daha kızgınlık dönemi oluşmaz ve istenmeyen gebelik gibi riskler ortadan kalkar. Bu geri dönüşü olmayan bir operasyondur ve tekrar üremeleri mümkün değildir.

Kısırlaştırma, kedinin muayenesi ile başlar. Kedi kızgınlık döneminde olmamalıdır; eğer bu döneme girmişse kızgınlığın bitmesi beklenir. Dişi kedilerin kısırlaştırma ameliyatları, erkek kedilere nazaran daha uzun sürer ve daha zordur. Kızgınlığın sonlandırılması için sadece rahmin alınması yetmez, mutlaka yumurtalıkları da alınmalıdır. Sadece rahmin alınması gebeliği önlese de kızgınlık devam eder.

Dişi Kedileri Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Dişi kedileri kısırlaştırmanın bilinen bir zararı yoktur. Kısırlaştırma sonrasında kedinin hırçınlaşacağı veya aşırı kilo alacağı gibi yanlış bilgiler yaygındır. Dişi kedileri kısırlaştırmanın en önemli faydaları şunlardır:

 • İstenmeyen Gebeliklerin Önlenmesi: Birçok hastalığın, yaralanmanın ve ırk bozulmasının önüne geçilir. Kedilerin ömürleri doğum oranında azalır ve doğumlar dişi kedileri yıpratır. Kısırlaştırma sayesinde bu sorunlar önlenir.
 • Kontrolsüz Üremenin Engellenmesi: Özellikle sokak kedilerinin kontrolsüz üremesi engellenir, yavru ölümleri azaltılır.
 • Gereksiz Kilo Alımının Önlenmesi: Kısırlaştırılan kediler daha az hareketli olduklarından mama tüketimleri azalır.
 • Daha Huzurlu ve Sakin Yaşam: Kısırlaştırılmış kediler daha huzurlu ve sakin bir yaşam sürer.

Dişi Kedilere Kızgınlık Dönemlerinde Nasıl Davranılmalıdır?

Kedi sahipleri, dişi kedilerine kızgınlık dönemlerinde şu şekilde davranarak, daha rahat bir dönem geçirmelerini sağlayabilirler:

 • Oyun ve Egzersiz: Dişi kediler bu dönemlerde daha az uyur ve yeterince dinlenmezler. Bu nedenle oyun oynayarak kedinin yorulması ve uyuması sağlanmalıdır.
 • Mamaları Oyun Sonrası Vermek: Oyun oynayıp yorduktan sonra mama verilmelidir.
 • Rahatlatıcı Müzik Dinletmek: Hafif ve rahatlatıcı müzikler bu dönemde dişi kedilere faydalı olabilir.

Dişi kedilerin kızgınlık dönemlerinde nasıl davranılması gerektiğini bilmek, onların sağlığını ve huzurunu korumak açısından önemlidir. Bu dönemde kedilere ekstra özen göstermek, onların daha rahat ve stressiz bir süreç geçirmelerine yardımcı olur.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Olur?” üzerine bir yorum

 1. Hayatımda ilk defa bir kedi sahiplendim ve onunda kızgınlık dönemine denk geldim, çok fenaydı evet gerçekten çok fenaydı. Beni çok fazla tırmaladı, daha sonra ne yapalım diye düşünürken araştırmalarımız sonucunda kısırlaştırdığımız zaman daha sağlıklı ve daha uysal olacağı kanısına vardık. Kedimizi kısırlaştırdık şu an o kadar mutluyuz, o kadar rahatız ki inanın anlatamam… dişi kedisi kızgınlık dönemi geçiren kişilere Allah şimdiden yardım etsin.

  Yanıtla

Yorum yapın