Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Olur?

Dişi kediler ergenlik çağına girdiklerinde (genellikle 5 ay ile 8 ay arasında) çiftleşme isteği duymaya başlarlar. Buna dişi kedi kızgınlık dönemi denmektedir. Sokakta yaşayan kediler genellikle bahar ile yaz aylarında bu dönemi yaşarken, ev kedilerinde ortamın özelliklerinden dolayı, yıl boyu değişik aralıklarla olabilir.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Dişi kedi kızgınlık dönemine girdiklerinde, normal zamanlardan farklı davranışlarda bulunurlar. Bunların en yaygın olanları şunlardır;

Dişi Kedi
 • Dişi kediler bu dönemde, sırt üstü yatarak sürekli yuvarlanırlar ve bakışları daha da baygınlaşır.
 • Özellikle evde yaşayan kediler, pencere kenarına gelerek dışarıya doğru acı acı ve sürekli bir şekilde miyavlarlar.
 • İdrar yapma sıklıkları artar ve idrarları daha kokulu olur.
 • Kuyrukları sürekli olarak havada gezerler.
 • Dişi kediler daha çok sevgi göstermeye başlarlar. Evlerde sahiplerinin sürekli yakınında veya kucağında olmak isterler. Sokaklarda ise, insanlara yanaşarak, ayaklarına sürtünerek sevilmek isterler.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Dişi kedi kızgınlık dönemleri genel olarak 5 ile 6 aylık olduklarında başlasa da, 4 aylıkken kızgınlaşan
kediler de bulunmaktadır. Genellikle bu dönemler yılda üç defa olmaktadır, ortam ve kedinin özelliklerine göre bu sayı artabilmektedir. Her bir kızgınlık dönemi, üç veya dört günde bitebildiği gibi, birkaç hafta da devam edebilmektedir. Çiftleşme gerçekleştiğinde ise, kediler normal davranışlarına geri dönerler.

Kızgınlık Döneminin Riskleri Var Mıdır?

Dişi kediler, doğanın kanunu olarak kızgınlık dönemlerinde sürekli olarak çiftleşmek ve gebe kalarak üremek isterler. Bu nedenle de imkan buldukça evden kaçarak, her gördükleri erkek kedi ile anında çiftleşmeye çalışırlar. Bu da istenmeyen gebeliklere, ırkın bozulmasına ve cinsel ilişki yolu ile birçok hastalığın bulaşmasına yol açmaktadır. Sokak kedilerinin aşırı üremesi ve genellikle ömürlerinin çok kısa olması da bu nedenlerden oluşmaktadır.

Tavsiye Bağlantı: Erkek Kedilerin Kızgınlık Dönemi Nasıl Olur?

Ayrıca, kızgınlık dönemleri genellikle daha hareketli ve hırçın geçtiği için, dişi kediler üzerinde bazı hasarlar da oluşmaktadır. En azından bir kez çiftleştirelim diye kedilerinin üremesini sağlayanlar, kedilerini kısırlaştırmazlarsa kediler yavruları ile bile çiftleşeceğinden, üremenin önüne geçemezler.

Sakinleştirici Hap Kullanımının Faydası Olur Mu?

Dişi kedilerin kızgınlık dönemlerinde, daha huzurlu olmaları ve bu dönemi daha kolay atlatmaları için sakinleştirici haplar kullanılmaktadır. Hormon içeren ve en fazla iki defa kullanılabilen bu haplar, kızgınlık dönemi için faydalı olsa da, kediler üzerinde sağlık açısından olumsuzluklar da yaratabilmektedir. Ayrıca, bu haplar mutlaka veteriner gözetimi ve önerisi ile kullanılmalıdır.

Dişi Kedi
Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi

Hormon İğneleri Zararlı Mıdır?

Kızgınlık döneminde olan dişi kedilere, hormon iğnesi uygulamaları da yapılmaktadır. Bu iğnelerin faydasından çok zararı tespit edildiği için, veterinerlerin çoğu tarafından önerilmemektedir. Hormon iğnelerinin bilinen en önemli zararları şunlardır;

 • Kedilerin normal hormonal dengelerini bozduğu için, bağışıklık sistemleri zayıflar ve daha çabuk hasta olabilirler.
 • Kedilerin beyinlerine de zarar veren bu iğneler, davranış bozukluklarına ve değişikliklerine neden olabilirler.
 • Özellikle uygulama tekrarlanırsa, daha kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Kedilerde Kısırlaştırma Nedir?

Dişi kedilerin kızgınlık dönemleri için kesin çözüm, kısırlaştırma olmaktadır. Kısırlaştırılan kedilerde bir daha kızgınlık dönemi oluşmamaktadır. Ayrıca kızgınlık döneminin istenmeyen gebelik gibi değişik riskleri de ortadan kalkmaktadır. Kısırlaştırma için, hayvan sahiplerinin kesin olarak karar vermeleri gerekir.

Çünkü bu dönüşü olmayan bir operasyondur ve tekrar üremeleri olmamaktadır. Veterinerler tarafından yapılan bu operasyon, öncelikle kedinin muayenesi ile başlar. Kedi kızgınlık döneminde olmamalıdır, eğer bu döneme girmişse kızgınlığın bitmesi beklenir. Dişi kedilerin kısırlaştırma ameliyatları, erkek kedilere nazaran daha uzun sürer ve daha zordur.

Kızgınlığın sonlandırılması için sadece rahimlerin alınması yetmez, mutlaka yumurtalıkları da alınmalıdır. Sadece rahmin alınması gebeliği önlemekte ama kızgınlık devam etmektedir. Bu nedenle hayvan sahiplerinin, operasyonun şekline önceden karar vermesi gerekmektedir.

Dişi Kedileri Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Dişi kedileri kısırlaştırmanın bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Halk arasında, kısırlaştırma sonrasında kedinin hırçınlaşacağı veya aşırı kilo alacağı gibi, yanlış bilinen bilgiler dolaşmaktadır. Dişi kedileri kısırlaştırmanın en önemli faydaları şunlardır;

 • İstenmeyen gebelikler önlenir: böylece birçok hastalığın, yaralanmanın ve ırklarda bozulmanın önüne geçilir. Ayrıca, kedilerin ömürleri yaptıkları doğum oranında da azalmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi dişi kediler de doğumlardan dolayı aşırı yıpranmaktadır. Kısırlaştırma sayesinde bu sorunun da önüne geçilmektedir.
 • Özellikle sokak kedilerinin kontrolsüz üremeleri engellenerek, yavru ölümleri engellenebilmektedir.
 • Kısırlaştırılan kediler daha az hareketli olacaklarından, mama tüketimleri azalacağından gereksiz kilo alımlarının önüne geçilir.
 • Kısırlaştırılmış kediler daha huzurlu ve sakin bir yaşam sürmektedir.

Dişi Kedilere Kızgınlık Dönemlerinde Nasıl Davranılmalıdır?

Kedi sahipleri, dişi kedilerine kızgınlık dönemlerinde şu şekilde davranarak, daha rahat bir dönem geçirmelerini sağlayabilirler;

 • Dişi kediler bu dönemlerde daha az uyumakta ve yeterli dinlenmemektedir. Bu nedenle kızgınlık dönemlerinde normalden daha fazla oyunlar oynayıp, kedinin yorulması ve uyuması sağlanmalıdır.
 • Mamaları oyun oynayıp yorduktan sonra verilmelidir.
 • Hafif ve rahatlatıcı müzikler dinletmek de, bu dönemde dişi kedilere faydalı olmaktadır.
Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Olur?” üzerine bir yorum

 1. Hayatımda ilk defa bir kedi sahiplendim ve onunda kızgınlık dönemine denk geldim, çok fenaydı evet gerçekten çok fenaydı. Beni çok fazla tırmaladı, daha sonra ne yapalım diye düşünürken araştırmalarımız sonucunda kısırlaştırdığımız zaman daha sağlıklı ve daha uysal olacağı kanısına vardık. Kedimizi kısırlaştırdık şu an o kadar mutluyuz, o kadar rahatız ki inanın anlatamam… dişi kedisi kızgınlık dönemi geçiren kişilere Allah şimdiden yardım etsin.

  Yanıtla

Yorum yapın