Dişi Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Olur?

Evlerinizde sizlere pozitif enerjisiyle, sevgi dolu yaklaşımlarıyla ve bir o kadar da yaramazlıklarıyla ünlü kediniz zamanı geldiğinde çiftleşmek ve yavrulamak isteyecektir. Dişi kedi kısırlaştırma işlemini en ince detayına kadar sizlerle anlatacağız. Eğer yavrulamasını istemiyorsanız ya da yeni doğacak bebeklere bakamayacağınızı düşünüyorsanız kedinizi kısırlaştırabilirsiniz. Ayrıca bazı kedi hastalıklarından korumak için de kısırlaştırma işlemini yapabilirsiniz. Kedinizin kısırlaştırılması için veteriner kontrolünü eksik etmemeli ve doğru zamanı tercih etmelisiniz. Dişi kedilerin kısırlaştırılmaları doğum yapmalarını engellemelerinden ziyâde o kedinin daha sağlıklı olması içinde gerekli olduğunu belirtilmektedir.

Dişi Kedi Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Dişi kedileri kısırlaştırarak, meme kanseri, rahim ve yumurtalık kanserine yakalanma olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz. Erkek kedilerde ise testis kanseri ihtimalini yok etmiş olursunuz.

  1. Dişi kediler kızgınlık dönemlerinde özellikle gece saatlerinde yüksek sesler çıkarabilir, camdan ya da balkondan atlayarak kendini sakatlayabilir ya da canını kaybedebilir. Bunların önüne geçmek için kızgınlık zamanını iyi takip ederek kedinizi kısırlaştırabilirsiniz. Bunlardan hiçbiri olmasa dahi dışarı kaçan kediniz eve hamile olarak dönebilir. Bu durumda yaşanabilecek senaryolara hazır olmalısınız.
  2. Dışarıda çiftleşen kediniz parazitler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve en önemlisi toxoplazma gibi ciddi bir hastalık kaparak sizin ve kendisinin hayatını tehlikeye atabilir.
  3. Kısırlaştırılan kediler daha mutlu, huzurlu ve sakin davranışlar gösterirler.

Dişi Kedilerin Kısırlaştırma Zamanlaması Nasıl Yapılır?

Kedileri kısırlaştırmak için çocukluk dönemi olan ilk altı ayı geçirmesi gereklidir. Kedileri kısırlaştırmak için en ideal zaman ilk kızgınlık döneminden bir ay sonrasıdır. Çok acil durumlarda kızgınlık dönemindeki dişi kediler kısırlaştırabilir. Ancak kan kaybı durumu fazla olacağı ve kedinizin gelişimini tamamlayamayacağı için tavsiye edilmez. Olgun yaşa gelmiş dişi kediler de kısırlaştırılabilir. Bu zamanlama tamamen sizin ve veterinerinizin isteği ve kedinizin sağlık durumu el verdiği sürece yapılabilir.

Tavsiye Bağlantı: Erkek Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Olur

Dişi Kedileri Kısırlaştırma Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişi kedi kısırlaştırma operasyonundan sonra kedinizin rahat etmesi ve acı çekmemesi için yapmanız gereken bazı işlemler mevcuttur. Bunlardan bazıları şöyledir;

  • Başka hayvanlarınız varsa kedinizi onlardan uzak tutunuz. Onun için güvenli, konforlu ve sakin bir yer hazırlayın
  • Operasyon sonrası birkaç günlük dönemde kedinizin zıplamasını ve koşmasını önlemek için tedbirler almalısınız.
  • Ameliyatlı bölgesini yalaması ve kaşımasını önlemek için kedinize Elizabeth takmanız yararlı olacaktır.
  • Ameliyat bölgesinin enfeksiyon kapmaması için tuvalet kabının temiz ve mümkünse anti bakteriyel kedi kumu kullanmalısınız.
  • Eğer kedinizi yıkıyorsanız ameliyattan sonraki 10 günlük dönemde kesinlikle yıkamamalısınız. Aksi durumda dikişler yumuşayabilir ve ameliyat yeri enfeksiyon kapabilir. Bu durum da kedinizin hayatını tehlikeye sokabilir.
  • Ameliyat bölgesini her gün kontrol ederek temiz kalmasına özen gösterin ve herhangi bir şüpheli durumda veterinere hemen bilgi verebilirsiniz.
  • Kısırlaştırma ameliyatından sonra ilk bir haftalık dönemde kullandığınız eski maması ile kısırlaştırılmış kediler için üretilen özel mamaları karıştırarak veriniz. Bu mamaların verilmesindeki amaç sindirimi kolaylaştırmaktır.
Dişi Kedilerin Kısırlaştırma Ameliyatı
Dişi Kedilerin Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Olur

Kediler Kısırlaştırılmadığında Olumsuz Davranışlar Sergileyebilir

Kediler kızgınlık zamanlarında idrar fışkırtarak evinizin her tarafını pisletebilirler. Ayrıca dişi kediler kızgınlık dönemlerinde erkek kedileri kendilerine çekme amaçlı yüksek sesle miyavlar ve evden kaçabilirler.

Kısırlaştırma Ameliyatından Sonra Kedilerin İyileşme Dönemi Nasıldır?

Kısırlaştırma ameliyatından sonra veterinerin tavsiye ettiği kontrol zamanlarını aksatmamalısınız. Dikişler onuncu günden sonra alınabilir. Bu zamanlama için veteriner ile irtibat halinde olmalı ve dikişler veteriner tarafından alınmalıdır. Veteriner hekimin verdiği antibiyotikler zamanında kullanılmalıdır. Bütün bu yapılması gerekenler yapıldığında, kedilerin iyileşme döneminde bir sorun yaşanmamakta ve rahat geçmektedir.

Dişi Kedilerin Kısırlaştırma Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat öncesinde yapılması gereken birkaç işleme mevcuttur.

Kedinizi kısırlaştıracağınız veteriner kliniği iyi seçmelisiniz. Merdiven altı yerlerde kesinlikle yaptırmamalısınız. Aksi durumda kediniz hayatını kaybedebilir. Veterinere her türlü sorularınızı ve endişelerinizi sorarak işinde iyi olduğundan emin olabilirsiniz.

Ameliyat öncesinde kedinizin kilosunun ölçüldüğünden emin olmalısınız. Çünkü insanlarda olduğu gibi kedilerde de anestezi kilo hesabına göre verilmektedir. Yanlış verilen anestezi kedinizin hayatına mal olabilir.
Kedinizi ameliyata midesi boş olarak götürün. Yemek ve su vermeyiniz. Ameliyat sonrasında kedinizin kusmaması ve dikişlerini yıpratmaması için kedinize yemek ve su verilmemesi konusunda veteriner hekim sizi bilgilendirmelidir.

Kızgınlık dönemindeki kedilerde kanama fazla olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle ve kedinizin gelişimini tamamlamasını sağlaması açısından kedinizi kızgınlık dönemindeyken kısırlaştırma yapmayınız. Kızgınlık dönemi bittikten bir ay sonra kısırlaştırma yapabilirsiniz.

Dişi Kedilerin Kızgınlık Dönemi Nasıl Anlaşılır?

Dişi kediler kızgınlık dönemlerine girdiklerinde en belirgin olarak gösterdiği özellik, geceleri yüksek sesle miyavlamaktır. Agresif tavırlar sergileyebilirler.

Çiftleşme isteği yüksek olan kediler evin balkonundan ya da camından aşağı atlayabilirler.

Dişi Kedilere Kızgınlık Döneminde Nasıl Davranılır?

Bu dönemlerde kedinizle fazlaca oyunlar oynayıp onun yorulmasını sağlayarak dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Oyun oynadıktan sonra kedinize mama vererek daha rahat bir şekilde uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

Dişi Kedilere Kısırlaştırma Ameliyatından Önce Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Bazı insanlar kedilerini ameliyat ettirmeye kıyamadığı için onlara progesteron hormonu ilaçları kullandırabilmektedir. Ancak hormon ilaçlarının kullanımı kedilerde birçok olumsuz durum oluşmasına neden olmaktadır. Hormon kullanılan durumlarda kedilerin bağışıklık sistemi zayıflar ve daha çabuk hasta olurlar. Hormon ilaçlarının kullanılmaması konusunda dikkatli davranmalısınız.

Aynı zamanda dişi kedilerin kısırlaştırılma fiyatları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmek için Kedi kısırlaştırma ücreti adlı forum içerisinde yer alan yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın