Smokin Kedi Özellikleri ve Bakımı

Smokin kedi, insanların başlıca hayvan dostlarından biri olan kedi türlerinden birisidir. Birçok kişiyi yalnızlıktan kurtarmakta ve onlara yoldaş olmaktadır. Uzun yıllardan beri sadece doğada değil evlerde de beslenmeye başlayan kediler besleyen ailenin evladı konumuna kadar yükselmiştir. İnsan ve kedi arasındaki ilişki her iki tarafın huy ve davranışları ile şekillenir. Bir kediye ne kadar adım atarsanız oda size o kadar gelir. Sosyalleşme olgusu sadece insanlarda değil hayvanlarda da vardır. Örneğin bir kedinin sosyalleşme süreci, temas haline geçebilme evresi doğduktan sonraki 2-7 hafta arasını kapsar. Kedi bu dönemde sosyalleşmeyi öğrenir. İlk doğduklarında daha çekingen yapıdadırlar. Özellikle smokin kedi türünü ele alacağımız bu makalemizde, bu kedi türünün tüm özelliklerine değinecek, Smokin Kedi besleyenler ve tavsiyelerini sizlere ulaştıracağız.

Smokin Kedilerin Özellikleri

Smokin kedilerin dünya üzerinde en belirgin özellikleri zeki oluşlarıdır. En zeki kedi ırkı olarak tanınıyorlar. Örneğin dokunmatik bir ekranı zorlanmadan açabilirler. Aynı şekilde kapalı konumdaki çekmeceyi de yine zorlanmadan açabilirler.

Tavsiye Bağlantı: İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Smokin kediler daha doğdukları ilk anda farklarını ortaya koyarlar. Zira smokin kediler hemcinslerinden farklı olarak gözleri açık dünyaya gelirler. Büyüdükçe de diğer kedilere nazaran gözlerini daha çok açabilirler. Bu onlara daha fazla görüş alanı sağlar. Yavrularını diğer yavrulardan kolaylıkla ayırt edebilirler. İnatçı yapıya sahiptirler. İstediklerini alana kadar çaba sarf ederler.

Dünyada birçok kedi türü vardır. Smokin kediler diğer ismi ile Tuxedo Kedileri değişik özellikleri ile sıyrılmayı ve tanınmayı başarmışlardır. Uzun zamandan beri asaletin sembolü olarak kabul edilirler. Eski Mısırda şans getirdiklerine inanılıyordu.

Smokin Kedilerin Fiziki Özellikleri

Dünyanın en zeki kedi cinsi olarak bilinen smokin kediler esnek vücut yapısına sahiptir. Beslenme konusunda aşırı bir seçicilikleri yoktur. Buda sahibi için kolaylık anlamına gelir. Oldukça uzun bıyıkları ve bu bıyıklara eşlik eden uzun kaşları vardır. Gözleri yuvarlaktır ve iridir. Smokin kediler için tam bir kucak kedisidir demek doğru olmaz ancak sizin etkileşiminize göre kucağa da çıkabilirler. Bu kediler için özel alan çok önemlidir. Değişik yerlerde uyumayı sevmezler hep aynı yerde uyumak isterler.

Smokin kediler genelde siyah beyaz renklerine sahip olsalar da değişik renklerde smokin kediler de vardır. Örneğin gri beyaz veya kahverengi beyaz renklerine sahip olabilirler. Burada sabit olan renk ise beyazdır. Yani bir smokin kedi de mutlaka beyaz bir post bulunur.

Smokin Kedi ile Nasıl İletişim Kurulur?

Genel olarak kediler özgür ruhlu ve başına buyruk hayvanlar olarak düşünülür. İşin aslı ise hiç öyle değildir. Kedinler sezgileri kuvvetli canlılardır. Kedilere yakın davranıldığı takdirde gayet sevecen ve uysal olabilirler. Aynı zamanda çok duygusal hayvanlardır. Bir kedi ile iletişim kurulurken göz ardı edilmemesi gereken en önemli olgu da budur.
Kediler sosyalleşme süreçlerini tamamladıktan sonra kendilerine dokunulmasından çok hoşlanırlar. Özellikle bazı bölgelerinin kaşınması ve okşanması çok hoşlarına gider. Eğer dokunduğunuz bölge kedinin hoşuna giderse gözlerini kapatır ve sessizleşir. Sevdiği davranış yapmanız için hareketleri ile sizi teşvik eder. Özellikle kafasının üstünün kaşınmasından, karnının okşanmasından, iki kaşının arası ve iki kulağının arasına dokunulmasından çok hoşlanır. Bu durumu bir ritüele bindirirseniz zaman zaman bacaklarınıza tırmanarak, kucağına çıkmak isteyerek, önünüze çıkıp size bakarak bu davranışı yinelemenizi isteyebilir.

Smokin Kedi
Smokin Kedi Özellikleri ve Bakımı

Smokin Kedinin Tüy Bakımı Nasıl Olmalı

Smokin kedilerin en önemli dış görünüş özelliği olan tüyleri için çok özel bir bakım yapılmasına gerek yoktur. Taranması yeterli olacaktır. Okşanması ise kedinin duygusal olarak size bağlanması açısından önemlidir. Tüyler genellikle kısa yapıdadır. Buna karşın bıyık ve kaşlar oldukça uzundur. Evde bir smokin kedi besliyorsanız bazı dönemlerde bu uzun kaş ve bıyıkları eşyalarınızın üzerinde bulabilirsiniz. Çünkü zaman zaman dökülürler ve yerlerine yenileri çıkar.

Smokin Kediler Nasıl Beslenir

Smokin kediler mama konusunda fazla secici olmasa da her smokin kedinin karakterine bağlı olarak küçük farklılıklar olabilir. Beslenme konusunda en sağlıklı bilgi veterinerden alınır. Ancak genel olarak taze et, kuru ve yaş mama, ciğer türü yiyecekleri sevdiklerinden bahsedebiliriz.

Kısaca smokin kedilerin özellikleri ve mizaçları ile ilgili bilgileri toparlayacak olursak, smokin kediler:

• Dünyanın en zeki kedi ırkı olarak bilinirler.
• Özel bir yeme davranışına sahip değildirler.
• Gözlerini diğer kedilere göre yaklaşık %20 oranında daha fazla açabilirler.
• Geniş görüş alanına sahiptirler.
• İsmini postlarının renklerinden almışlardır.
• Melez bir ırktır.

Smokin kedilerde diğer hayvan türleri gibi zaman zaman veteriner kontrolü isterler. Hasta olduklarında veya hasta olmamaları için gerekli olan aşı zamanları geldiğinde veterinere götürülmeleri gerekir. Eski zamanlarda ünlü kişilere arkadaşlık etmiş olan smokin kedilere günümüz ünlülerinde de çokca rastlamak mümkündür. Bakımı çok zor olmasada inatçı kedi türleri arasında yer alırlar. ama yeme konusunda fazla seçici olmamaları ve çok zeki olmaları nedeniyle tercih edilmektedirler.

Smokin Kedi Besleyenler ve Dahiler!

Tarihte birçok ünlü kişinin smokin kedi sahiplenmesi bu kedilerin ününe ün katmıştır. İngiliz edebiyatı denince akla gelen ilk isim olan William Shakespeare ve müzik denince akla gelen ilk isim olan Beethoven smokin kedi ile yaşayan ünlü isimlerden. Ayrıca yer çekimi kanunu bulması ile tanıdığımız bilimci Isaac Newton’da smokin kedi sahibi olan isimlerden.

Smokin kedilerin ünü bununla da bitmiyor. Dünya üzerinde adına en büyük miras bırakılan bir smokin kedi var. Bu kedinin adı Sparky. Miras tutarı ise tam 6,5 milyon dolar. Siz de bu kedi türüne merak duyuyorsanız Hayvanlar Forumunu ziyaret ederek smokin kedi besleyenler hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz!

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Smokin Kedi Özellikleri ve Bakımı” üzerine 16 yorum

 1. Ablamların smokin kedisi vardı muhteşem bir hayvandı. Yazdıklarınıza katılıyorum bence de dünyanın en zeki kedisi arasında yerini alır. Aslında her kedinin kendine has özellikleri var ama smokin kedi benim için bir başka, ayrıca bakımıda yazdığınız gibi çok zor değil

  Yanıtla
 2. Bir de duyduğum kadarıyla dünyanın en Zeki kedisi smokin kedi diye duymuştum siz de belirtmişsiniz ama ben bayağı şaşırmıştım.

  Yanıtla
 3. Hayatımda gördüğüm en muhteşem kediler arasında yer alıyor desem yeridir smokin kedilere ve dünyanın en zeki kedisi olmasına da hiç şaşırmadım. eğer bir kedi sahiplenecekseniz bu kesinlikle smokin kedi olmalı.

  Yanıtla
 4. Yazınızı okudum, yorumları okudum ve eğer bir kedi sahipleneceksem kesinlikle smokin kedi olmasına karar verdim. açıkçası bu kadar muhteşem kediler olduğunu bilmiyordum, bir de en zeki kedi türü olduğunu duyunca iyice etkilendim

  Yanıtla
  • Kanka alacaksan inatçılığını göz önünde bulundur. Çünku arada istedikleri olmayınca ya da istedikleri yere gidemeyince(özellikle dışarıda) pati atıp ısırmaya çalışabiliyorlar. Ayrıca çok enerjiklerdir. Yani o enerjiyi atması için gezdirmen çok iyi olur diye düşünüyorum. Ama alacaksan bu kesinlikle smokin kedi olabilir. Çok sevecen birşey , baya da eğlenceli. Kedi oyuncakları tam onlara göre.

   Yanıtla
 5. Smokin kediye sahibim. Her zaman söylediğim bir şey vardı insan gibi benimle iletişimi ses yoluyla ne söylersem cevap verir. Yalnız mama yemez aile üyelerinden birinin önüne gidip miyavlayıp onu çağırıp mama kabının yanına gelince mamasını yer. İnanılmaz zekiler. Ayrıca çok atik. Kısırlastırdıktan sonra biraz kilo aldı. Normal olarak. İnatcı kısmı da oldukça doğru. Benim kedim dişi. Hayvan besliyor gibi değilde daha çöl evde abi, ablanız varmış gibi kardeş demiyorum dikkat edin. 1 yasını geçtikten sonra özellikleri iyice oturuyor hayran hayran izliyorsunuz sadece.

  Yanıtla
  • kardeşim kediler transformersa dönüşmüyor umarım 1 yaşından sonra. kedi kedidir işte ille william besledi diye neden böyle yapıyorsun

   Yanıtla
 6. smokin kedim var ve çok akıllı olduğu konusunda kesinlikle katılıyorum. Konuşmamı anlıyor ve ona göre davranıyor. çok sevecen ve oyuncu. Ama çok inatçı bunu göz önünde bulundurun. Çorap çekmecemde yatmaya bayılıyor. Her sabah yatağımda 5 çift çorapla uyanıyorum. Yatağın içinden istediğim çorabı seviyorum:))) sağolsun çorabımı ayağıma kadar getiriyor :)))💗

  Yanıtla
 7. Kesinlikle çok zeki olduklarını üstüne basa basa söyleyebilirim.Söz dinliyor.İnatçılığı efsane.Fakat ev sahiplerine çok bağlı.İçsel duyguları çok kuvvetli.Hani bizimle aynı dili konuşsa neler anlatacak kimbilir.Geveze yani .KOnuştum konuşacak az kaldı.Biz eve aldıktan 2 gün sonra ismine hemen alıştı.(3 aylıktı geldiğinde) Tuvalet ve mama sorunu hiç yok.Sürekli yerini değiştirmeme rağmen takıntılı bir hayvan değil.Açık havayı çok seviyorlar o yüzden yazın hep balkonda takılıyor.Cok enerjik.İnsan olsaydı kesin futbolcu olurdu.Evdeki her bulduğu yuvarlak obje ona futbol topu.

  Yanıtla
  • Peki dışarı çıkartıyormusunuz ben yeni sahiplendim 6 aylık smokin tasmayla dışarı çıkartsam bişey olurmu acaba

   Yanıtla
 8. Smokin kedi bayıldığım tek kedi ırkı diyebilirim diye ücretli kedilerin hiç birisi umurumda değil bu kedilere bayılıyorum. Ayrıca smokin kedilere herhangi bir fiyatta biçilmiyor o yüzden bayılıyorum.

  Yanıtla
 9. Smokin kedim var gercektende cok zeki ve akilli yemek secme huyu yok yaramazlik yapmiyor kucagimda yatiyor.Her turlu mama yi yiyor sezgileri kuvvetli.Haberlde duymustum kediye 6.5 milyon dolar kaldigini

  Yanıtla
 10. Benim de yaklaşık bir aylik bir smokin kedim oldu. Oldu diyorum çünkü evimizin önünde ezilmek üzereyken buldum. Gözleri enfeksiyon olmuştu ve çok zayıftı. Burnu akıyor ve ishali vardı. Veterinere götürdüm. Damla ve antibiyotik kullandık. Şimdi durumu çok iyi fakat gözleri görmüyor. Oynamaya çalışırken etrafa çarpıyor. Bu durumla karşılaşıp fikri olan var mı? Ama çok ama çok tatlı

  Yanıtla

Yorum yapın