Kısırlaştırılmış Kedi Maması Nasıl Olmalı?

Kısırlaştırılmış kedi maması içeriğinde neler olmalı ve nasıl olmalı? Kısırlaştırılmış kedilerde hormonal bir takım değişimler yaşanır. Hormonal aktivite ve hareket oranı azalır. Dolayısıyla kısırlaştırılmış kedi daha az enerji harcar. Enerjiye bağlı olarak hareket azaldığı için kedi kilo almaya yatkın hale gelir. Bu nedenle; kedilerin kısırlaştırıldıktan sonra beslenmelerine ayrıca önem gösterilmelidir. Kedi sahiplerinin kararsız kaldıkları konulardan biri mama seçimidir.

Özellikle kısırlık ameliyatı sonrasında kedilerin beslenmesinin nasıl yapılması gerektiği çoğu kedi sahibi tarafından bilinmez. Kısırlaştırılma sonrası kediler için büyük bir öneme sahiptir. Çünkü; bu dönem sonrasında kedilerin hormonlarında yaşanan değişimler ile birlikte yaşam tarzları da değişir. Elbette, yaşam tarzlarının değişiminde en önemli alanı beslenme oluşturur. Kısırlaştırılmış kedi özel bir beslenme düzenine sahip olmalıdır. Kısır kedi mamaları, kedilerde beslenme düzeni içinde en önemli yere sahiptir.

Çeşitli markaların kısır kedi mamaları mevcut. Ancak; her markanın kısır kedi maması kaliteli olmayabilir. Kısır kedi maması özel bir mama çeşididir ve bazı özelliklere sahip olmak durumundadır. Öncelikle bu mamaların içeriğine bakılmalıdır. İçeriğinde neler olduğuna önem gösterildiği gibi mamaların içeriğinde neler olmaması gerektiği de ayrı bir öneme sahiptir. Farkında olmadan alınan kısır kedi mamalarının içeriklerinde olmasından gerekenden fazla ürünler ya da kedi sağlığını olumsuz etkileyecek ürünler olabilmektedir.

Kısır Kedi Maması
Kısır Kedi Maması Nasıl Olmalı

Kısır Kediler için Olan Mamaların İçeriği

1. Yağ Oranı
Kısır kediler için üretilen mamalar özel mamalardır. Bu mamalarda yağ oranı normal olarak üretilen mamalara göre yarı yarıya oranında daha azdır. Şöyle ki; normal bir kedi mamasında yağ oranı yüzde yirmi civarındadır. Ancak; kısır kedi mamalarında yüzde on civarında yağ oranı bulunur.

2. Proteinli
Kısır kedi mamalarının en önemli özelliklerinden biri proteinli olmalarıdır. Protein, kediler için büyük bir öneme sahiptir. Özellikle kısırlık döneminde hormonlar ve hastalıklarla savaşmak için kedilerin ihtiyaç duyduğu temel moleküllerdendir.

3. Fosfor, Kalsiyum ve Magnezyum
Kısır kedi mamalarında en önemli üç unsurdur. Kısır kedi mamalarında dengeli oranlarda fosfor, kalsiyum ve magnezyum olmalıdır. Eğer bu oranlar yüksek olursa kedilerde böbrek ve idrar yolları ile ilgili sağlık sorunları yaşanabilir. Bu nedenle; kısır mama seçiminde mamanın içeriğinde bunların ne oranda bulunduğuna dikkat edilmelidir.

4. Taurin
Mamaların içerik bölümünde sıklıkla taurin adına rastlanmaktadır. Taurin, bir aminoasittir. Bu aminoasit, kedilerde kalp, göz ve diş sorunları gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Köpekler bu aminoasiti doğal olarak vücutlarında üretebiliyorken kediler için böyle bir durum söz konusu değil. Bu nedenle; kedilerin taurini beslenmede alması gerekmektedir. Kısır kedi mamalarında yüksek oranda taurin bulunmaktadır. Dolayısıyla bu oranda bu aminoasitin alımı için oldukça iyi bir orandır. Taurin içeren mamalar tercih edilmesi doğru olacaktır.

Kısır Kedi Maması
Kısır Kedi Maması Nasıl Olmalı

Kısır Kedi Mamasının Özellikleri

 • Kısır kedi mamalarında balık yağı bulunur.
 • Kesinlikle gluten içermezler.
 • Aloe Vera gibi doğal antioksidanlar içerirler.
 • Barındırdığı tahıl oranı alerjik etkiye sahip değildir.
 • Yapay koruyucu içermez.
 • Kaliteli et ürünlerinin yanı sıra bitkisel besinler de içermektedir.
 • Özellikle A, E ve C vitamini yüksek ve değerleri iyidir.
 • Eklem sağlığını destekler.
 • Bu özelliklerin olduğu kısır kedi mamaları kedi sağlığını destekler.

Tavsiye Bağlantı: Kediler Neden Titrer?

Kısır Kedi Mamasının Böbrek ve Mesane Taşlarına Etkisi

Kısır kedi mamaları, mesane taşlarının oluşumunu engelleyici özelliğe sahiptir. Genellikle erkek kedilerin bünyesi mesane taşları ve böbrek problemlerine yatkınlık gösterir. Kısır kedi mamalarında yağ oranı gibi tahıl oranı da düşüktür. Böylece bu sorunların önüne geçilir. Ancak; bu noktada önemle belirtilmesi gerekir ki proteinin de düzenli ve yeteri seviyede verilmesi gerekir. Fazla protein alımı da elbette zararlı olabilir.

Mama Türünde Etin Kaynağı

Kısır kedi mamalarında birçok çeşit var. Söz gelimi; sığır etli, kuzu etli, hindi, tavşan, tavuk gibi çeşitler sayılabilir. Ancak; bu noktada bu etin kaynağının belli olması gerekmektedir. Et ve et ürünleri teriminin ucu açıktır.

Zira, bazı mamaların içine ölmüş ya da hastalıklı hayvanların etlerini, bayat etleri ve et yerine ibik, gaga, toynak ve ayak gibi ürünler koyuyorlar. Bu ürünlerin besleyici bir özelliği olmadığı gibi tehlike saçıyorlar. Birçok hastalığı da beraberinde getirebilirler. Son derece risklidir. Burada kedi sahiplerinin mama alırken çok dikkatli olmaları gerekir.

Mamaların içeriği bölümünde by products yani türevleri gibi ibareler bulunduğunda bunların birer kelime oyunu olduğu unutulmamalıdır. Bu gibi detaylara önem gösterilmelidir.

Alerjiye Neden olan Ürünler

Bazı ürünler, kedilerde alerjik reaksiyonlara sebep olurlar. Söz gelimi; mısır, buğday, mısır gluteni, soya, digest, kurutulmuş arpa küspesi gibi ürünler sayılabilir. Bu ürünlerin olduğu mamalar son derece sakıncalıdır. Bu ürünlerin hiç biri kedilerin yemek listesinde yer almamalıdır. Zira kedilere hiçbir yararları yoktur.
Ucuz ürün oldukları için ve mama üzerine yapıştırılan içerik bölümünü doldurmak için kullanılan ürünlerdir. Bu nedenle; bu ürünlerin olduğu mamalardan uzak durulmalıdır. Bazı kediler alerjiye yatkın olmayabilir. Ancak; sürekli bu tür kalitesi düşük mamaların tüketilmesi ilerleyen zamanlarda kedilerde alerji başlangıcına sebebiyet verebilir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Kısırlaştırılmış Kedi Maması Nasıl Olmalı?” üzerine 5 yorum

 1. Annemin kedisinde pro plan kısırlaştırılmış kedi maması kullanıyoruz ve çok memnunuz. Kedimizin bu derece mamayı çok seveceğini tahmin etmiyordum ama muhteşem derece tüketmeye başladı mamayı. Eğer kedinize kısırlaştırma işlemi yaptıysanız kaliteli açık mamalardan 100’er gram alıp o şekilde deneyebilirsiniz. Hangisini daha çok severse o mama ile devam edersiniz.

  Yanıtla
 2. Kısırlaştırılmış kedi maması aldım fakat kısırlaştırdıktan sonra çok bir faydasını göremedik diyebilirim, kedim aşırı derece uzak duruyor bu mamadan bunun tam olarak sebebi nedir? Acil yardım ederseniz eğer çok memnun olurum.

  Yanıtla
  • Merhabalar Gül, elbette kısırlaştırılmamış bir kedi mamasından kısırlaştırılmış kedi mamasına geçtiğiniz vakit alternatif bir besin ile karşılacaktır. Bunun için size forum alanından yetkililerimiz ve üyelerimiz mutlaka yardımcı olacaktır, eğer sormak isterseniz ücretsiz kayıt olup uygun kategoriye konu açabilirsiniz.

   Yanıtla
 3. Kısır kedim bombayı cinsi uzun tüylü ve hep aşırı tüy döküyo. Hem tüy hem de genel sağlığı için hangi mama markasını önerirsiniz? Proplan, Nd denemiş birine

  Yanıtla

Yorum yapın