Yavru Kedi Maması Nasıl Olmalı?

Kedi bakımı son derece dikkat ve özveri isteyen bir iştir. Kedinin türüne ve karakterine göre kedi bakım yöntemleri de farklılık gösterir. Beslenme konusu, kedi bakımından en önemli parçayı oluşturur. Bu nedenle evlerinde kedi besleyen hayvan sever insanların akıllarına yavru kedi maması nasıl olmalıdır? sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı olarak verilebilecek birçok husus ve kedi mama markası bulunmaktadır.

Yavru Kedi Bakımı Ve Mama Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Hayatımızın en renkli dostları olan kedilerin bakımı da bir o kadar zor ve emek isteyen bir süreçtir. Bununla birlikte yavru kedilerin bakımı normal kedilere göre çok daha zordur.
Özellikle yeni doğmuş ve yaşı çok küçük olan kedilerin bakımına oldukça dikkat edilmelidir. Bu nedenle yavru kedi edinen bireylerin;

  1. Daha önce yavru kedisi olan kişilerden yardım almaları
  2. Veterinerlerden yavru kedi bakımı ile ilgili bilgi almaları
  3. Kedi mama markalar hakkında araştırma yapmaları tavsiye edilen öneriler arasında yer almaktadır.

Kedilere ev yemeği vermek normal gibi karşılansa da asıl yapılması gereken şey, kedilerin metabolizmaları için uygun ve midelerini rahatsız etmeyecek besinlerle beslemektir. Böylece kedilerimiz daha sağlıklı olacaktır.

Yavru Kedi Maması
Yavru Kedi Maması Nasıl Olmalı

Yavru Kediler İçin Mama Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Kediler için tavsiye edilen gıdalar genellikle kuru mama olarak adlandırılan mama türüdür. Özelikle anne sütünden kesilmiş olan yavru kediler için kaliteli ve kuru mama tercih edilmesi yavru kediler için daha sağlıklı bir beslenme yöntemidir.

Bol miktarda protein ve vitamin içeren kaliteli kuru mamalar yavru kedilerin daha dengeli ve sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlayacaktır. Aksi durumlarda yavru kedinizin büyümesinde dengesizlikler yaşanacak ve kediniz hastalanma ihtimali ile karşı karşıya kalacaktır.

Her Markadan Kuru Mama Alınır Mı?

Her üründe olduğu gibi kedi mamalarında da iyi ve kötü markalar bulunmaktadır. Ayrıca bazı firmalar kuru mama adı altında zararlı kedi maması üretimi yapmaktadır. Bu nedenle yavru kedi maması alırken alınacak marka hakkında bilgi alınmalıdır.

Son zamanlarda evlerde beslenilen yavru kedilerde ölüm oranları giderek artmaktadır. Bunun altında yatan sebeplerin başında da bu kalitesiz kedi mamaları gelmektedir. Bu nedenle güvenilir yerlerden ve markalardan alışveriş yapılması önem arz etmektedir.

Tavsiye Bağlantı: Kısırlaştırılmış Kedi Maması Nasıl Olmalı?

En iyi Kuru Mama Markaları Nelerdir?

Kedilerimiz için en sağlıklı ve kaliteli mamalardan tercih etmemiz hem bizi rahat ettirecek hem de kedimizi mutlu edecektir. Piyasada birçok kuru mama bulunmaktadır. Bu nedenle hangi kuru mama markalarının daha iyi olduğunu bilmek önemlidir. En iyi kuru mamalar arasında sayılabilecek olan markalar arasında;

  1. N&D markalı kuru mama
  2. Pro Plan markalı kuru mama
  3. Acana Marka kuru mama
  4. Felicia markalı kuru mama

gibi kuru mama markaları sayılabilir. Bu markalar kedi sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilen ve kaliteli kuru mama üreten markalardır.

Yavru Kedilere Kaç Yaşından İtibaren Kuru Mama Verilmelidir?

Yavru kedilerin anne sütü ile beslenme süreleri yaklaşık olarak 6 ile 7 hafta arasında sürmektedir. Bu süre sona erdiğinde ve yavru kediler anne sütünden kesildiği andan itibaren yavru kedilere doğru bir beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Bu dönemlerinde oldukça hızlı büyüyen ve gıdaya ihtiyaç duran yavru kedileri günde 4 ya da 5 öğün beslemek kedilerin daha hızlı büyümesini sağlayacaktır.

Ayrıca yavru kedilerimizin yanında her zaman 1 kap su bulundurmamız gerekmektedir.

Yavru Kedilere Ev Yemeği Vermek Sağlıklı mıdır?

Çoğu yavru kedi sahibi kedilerine ev yemeği vermeyi tercih etmektedir. Kedilere ev yemeği vermek kimi zaman normal kimi zaman sakıncalı bir hal almaktadır. Eğer yavru kedinizi ev yemeği ile beslemek istiyorsanız kedinizi küçük yaşlardan itibaren ev yemeği yemeye alıştırmanız gerekir.

Yavru kedilere vereceğiniz ev yemeklerinin içeriği et, yumurta gibi bol miktarda protein içeren besinler olmalıdır. Çünkü kediler doğaları gereği proteine ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca konserve ton balıkları ve sakatat yemekleri kedilerin çok sevdiği ev yemeklerindendir.

Tabii ki kedilerin metabolizmalarının alışması için küçük yaşlardan itibaren ev yemekleri ile tanışması kedilerimizin sağlığı için önemlidir.

Yavru Kediler Çiğ Et İle Beslenir Mi?

Yavru kedilerimizi çiğ et ile beslemek son derece tehlikelidir. Çünkü çiğ etin içinde son derece zararlı olabilecek bakteri ve virüsler yaşamaktadır. Eğer kedilerimizi çiğ et ve tavuk ile beslersek bu bakteriler kedimize geçebilir. Ve yavru kedinizde metabolizma ve sindirim problemleri oluşabilir. Bu nedenle yavru kedinizi çiğ etle beslememek son derece gerekli bir husustur.

Yavru Kedilere Meyve Verilir Mi?

Bazı kediler meyve yemeyi çok severler. Az miktarda verilen meyveler yavru kedinize zarar vermez. Ancak meyvelerin yapısında bol miktarda fruktoz şekeri bulunur. Ve bu şeker türü kediler için pek yararlı değildir. Bu nedenle yavru kedinize meyve vermemeniz ya da çok az miktarlarda meyve ile beslemeniz yavru kediniz için daha sağlıklı ve yararlı olacaktır.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı