Kediler Neden Titrer?

Titreme bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkan davranış biçimlerinden birisidir. Aslında bir davranış biçimi olarak adlandırılması da çok doğru bir tanımlama değildir. İnsanlar veya hayvanların titremelerine sebep olacak olan durumların sayısı bellidir. Bu durumlardan birisi ile karşı karşıya kaldıysanız titremeniz oldukça doğaldır.

Titreme Nedir?

Titreme farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan vücudun istemsiz hareketidir. İstemsiz olduğu için de çoğu zaman iyi olarak yorumlanmaz. İnsanlar veya havanların titremelerine düşünülecek ilk neden soğuk olabilir. Çünkü evdeki kedinizin de tıpkı sizin için soğuktan dolayı titremesi oldukça normaldir. Bu nedenle de bir üşüme belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu durumda vücut istemsiz olarak hareket etmeye başlar. Bu durumda olan kedinizin titrediğini rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise kedinizi bir şekilde ısıtmaktır. Kedinizi ısıttıktan sonra bu titremenin durduğunu ve vücudun normal fonksiyonlarına başladığını fark edebilirsiniz.

Kedilerde Titremenin Nedenleri

Birçok insan evlerinde kedi beslemekten büyük mutluluk duyuyor ve kedilerini evde besliyor. Ancak dikkat edilmediği zaman farklı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumlardan gerek siz gerekse de kediniz etkilenebilir. Bu sağlık sorunlarından birisi de titremedir. Titremenin, kedilerdeki titremenin belli başlı nedenleri olabilir. Bunlar;

 • Hipoglisemi problemi,
 • Hipertermi problemi,
 • Hipotermi problemi,

Kedilerdeki farklı nedenlerden kaynaklanan acı, tüm bu titremeye sebep olabilir. Tüm bu sağlık problemleri hakkında bilgi sahibi olamazsanız dahi en yakın hastaneye veya kliniğe giderek bilgi sahibi olabilir. Tüm bu nedenlere dikkat edildiği vakit kedilerin neden titrediği ile ilgili bilgi sahibi olunabilir ve bu bilgiler ışığında da gerekli tedavileri yapabilir ve bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Kedilerde Hipoglisemi Nedir?

Kedilerdeki titremenin temel nedeni olabilen kan şekerinin düşmesi anlamına gelen bu rahatsızlık titremenin en başta gelen sebeplerinden birisidir. Kan şekerinin düşmesi belli sorunlardan kaynaklanabildiği gibi açlıktan da kaynaklanabilir. Yani eğer kediniz açlığı nedeniyle titriyorsa çok fazla endişelenmenize gerek olmayabilir. Vücuda girecek olan yeterli şeker ile kan şekeri dengelenebilir ve titremenin önüne geçilebilir.

Uzmanların titremeye neden olan rahatsızlıklar listesinde başı çeken hipoglisemi kabızlık, ishal, kusma, hastalık gibi çeşitli sebeplerle iştahsız olup da yemek yemeyen kedilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Çünkü kediler de tıpkı insanlar gibi yemek yemediği zaman rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle dostunuzu bir şeyler yemeye ikna ederek kan şekerinin yükselmesini sağlarsanız titremesi de geçecektir.

Tavsiye Bağlantı: Kediler Neden Kusar ve İshal Olur?

Hipertermi Nedir? Kedilerde Olur mu?

İnsanlarda da olduğu gibi kedilerde yüksek sıcaklığa ve ateşe bağlı olan rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu durumda kedinin ateşini poposundan ölçebilirsiniz. İşte fazla sıcaklık ve ateş de kedinin titremesine neden olabilir. Titremenin en büyük nedenlerinden olan yüksek sıcaklık ve ateş insanlar için de oldukça tehlikelidir. İnsanda yüksek ateş ve sıcaklık havale geçirmeye neden olabilirken kedilerde de bu durum yüksek derecede ateşe ve titremeye neden olabilir.

Kedi Neden Titrer
Kediler Neden Titrer

Tüm Canlıların Korkulu Rüyası Olan Hipotermi

Hipotermi belgesellerde ve hayatta kalma yarışmalarında sıkça rastladığınız ve hipertermi sorunun tam tersi olan bir komplikasyon olarak karşımıza çıkıyor. Anlamı ise vücut ısısının aniden tehlikeli sayılacak noktalara kadar düşmesidir. Özellikle de yaşlı ve yavru kediler için hipotermi ölümlere varan sonuçlara neden olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı hem kendinizi hem de kedi dostunuzu aniden düşen vücut sıcaklığına karşı korumalısınız. Bu durumda vücut sıcaklığı aşırı düşmüş olan kedinizin vücut ısısını arttırmak için ani ısınmadan korumalısınız.

Titreme Hangi Sorunların Belirtisi Olabilir?

Titreme günlük yaşantımızda özellikle de soğuk havalarda sıkça kaldığınız bir durum olsa da istemsizce soğuk hava olmaksızın gerçekleştiğinde sizi ve kedinizi çok büyük sorunlar bekliyor olabilir. Bu titreme;

 1. Kedinizin vücudunda yolunda gitmeyen bir şeyin olduğu anlamına gelebilir.
 2. Kedinizin üşüdüğünü ve hipotermi olmadan önce ısınmaya ihtiyacı olduğunu gösterir.
 3. Kedinizin farklı sorunlara yol açabilen komplikasyonlara maruz kaldığı anlamına da gelebilir.

Tüm bu sonuçlara bakıldığında titremenin her ne kadar önemsiz bir durum gibi görülse de dikkate alınması gereken bir konu olduğu aşikardır.

Kedilerde Meydana Gelen Stres

Stres hem insanlar için hem de kediler için oldukça tehlikelidir. Günümüzde birçok hastalığın hatta büyük rahatsızlıkların temel nedeni ve ortaya çıkmasını tetikleyen etken olarak bilinen stres kedilerde ve farklı sorunlara yol açabilir. Kedinizin hoşlanmadığı veya korktuğu biri veya bir şey, dinlediği müzik gibi dış etkenler kedinizin stresli olmasına neden olabilir. Meydana gelen bu stres de kedilerde titremeye neden olabilir. Titremenin en önemli nedenlerinden birisi olarak gösterilen stresin ortadan kaldırıldığı takdirde titremenin de sona ereceği bulgular arasında yer alıyor.

Sağlıklı Ve Mutlu Kediler

Kedinizin sizinle beraber sağlıklı ve mutlu olmasını istiyorsanız kedinizin sağlığına da en az kendi sağlığınıza dikkat ettiğiniz kadar dikkat etmelisiniz. Çünkü görüldüğü üzere ufak bir sağlık sorunu olarak görülen titremede dahi büyük ve tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu da kediniz için sorun teşkil edebilir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Kediler Neden Titrer?” üzerine 11 yorum

 1. Kediler neden titrer sorusuna oldukça güzel cevaplar vermişsiniz çok beğendim bu yazıyı ve olabildiğince paylaşacağım sevdiklerim de yararlansinlar

  Yanıtla
 2. Kedilerin titremesine çok fazla neden var ama bunları zaten dile getirmişsiniz. Benim kedim vardı ve sürekli titremesi beni endişelendiriyordu, bir de üzerine kusması vardı ki gerçekten anlatamam. Bunun üzerine kedimi kaybetmiştim, doktora sorduğumda ise bana zehirlenme olduğunu söyledi… ne alaka dedim kendi kendime ama böyle bir şey beni şaşırttı, sizler ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

  Yanıtla
  • Sokağa çıkıyorsa bazen bitkilere kullanılan ilaçların bile hayvanları zehirleyebildiğini duymuştum(sadece duydum). Bazen de kasıtlı yapabiliyor bunu.

   Yanıtla
 3. Ben her zaman her yerde söylüyorum bunu ama kimse anlamıyor! Kediler, hatta tüm hayvanlar strese girerler tıpkı insanlar gibi ama bunu birçok kıt insan anlamıyor. Tüm hastalıkların olduğu gibi bu hastalıkların temel sebebi de stresten kaynaklıdır diye düşünüyorum.

  Yanıtla
 4. Annemin kedisinde sürekli titreme oluyor bunun sebebini stresten kaynaklı yorumlamaya başladık ve daha sonrasında da kedi de kusma olmaya başladı. Kedinin önce titremesi ve daha sonrasında da kusmasının sebebi tam olarak neden kaynaklıdır? Veteriner hekime götürdük kedimizi ama şu an için bir sorun olmadığını ve bir ilaç verip gönderdi sadece, pek memnun kalmadığımdan dolayı buraya yazıyorum

  Yanıtla
 5. Kedilerin neden titrediğine dair okuduğum en güzel yazılardan bir tanesi hiçbir site bu kadar net bilgiler vermedi teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
 6. Ben de hep zannediyordum ki kediler insanlar gibi üşüdüklerinden dolayı titriyor ne kadar fazla sebebi varmış güzel anlatmışsınız bayağı detaylı ama

  Yanıtla
 7. Makalenizi çok beğendim. Ayrıntılı olarak bu sorunu ve çözümlerini öğrendim evimde kedi beslemesem bile bu bilgi lazım olabilir bilgi paylaştıkça güzeldir olabildigince paylaşmaya çalışıcam..

  Yanıtla
 8. Soğuğu seven birisiyim, kedimin neden titrediğini şuanda anlamış oldum. Dereceyi attırdım. Bakalım işe yarayacak mı? 😊

  Yanıtla
 9. Artık kedilerin titrediğini gördüğümüz bunun sadece soğuktan olmayacağını öğrenmiş olduk. Gerçekten detaylı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

  Yanıtla
 10. Kedim nöbet geçirir gibi 30sn aralıklarla titriyo bi kaç gün öncede ayağına platin takıldı acaba bu titremenin nedeni ve çözümü nedir yazarsanız çok sevinirim

  Yanıtla

Yorum yapın