Köpeklerde Mantar Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeklerde mantar hastalığı nasıl iyileşir? Nasıl tedavi edilir? Köpeklerde farklı deri hastalıkları olabiliyor. Birçok nedenden kaynaklanan deri hastalıkları tedavi edilmelidir. Zira, deri hastalıkları tedavi edilmediği sürece köpeklerde ağrı gibi pek çok şikayte neden olur.

Pek çok türü olan mantar hastalığı kıl köklerine yerleşerek ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar ile birleşerek de oluşabilmektedir. Kıl kökü iltihaplanması ismiyle bilinen rahatsızlık da mantarın etkisiyle meydana gelir.

Köpeklerde Mantar Türleri

Köpeklerde en yaygın olarak; Cladosporium, Aspergillus, Alternaria, Mucor, Rhizopur ve Penicillium mantar türleri görülebilmektedir.

Köpeklerde Mantar Gelişimi Nasıl Olur?

Deriye ulaşmayı başaran mantar iki gün gibi kısa sürede kıl folliküllerine yerleşir. Böylece kıllarla birlikte çoğalır. Kıl folliküllerinde yangısal bir ödem şekillenir. Kıllar çok çabuk kırılır ve buna bağlı olarak dökülür. Genel olarak hastalığın seyrinde mantarın yerleştiği yerde daire şeklinde bir yayılım meydana gelir.

Bu noktada; önemli bir hususa da değinmekte yarar var. Her bulaşmada bir enfeksiyon söz konusu değildir. Depresif, iyi ve sağlıklı beslenememiş, aşırı stresli hastalarda enfeksiyon oluşma riski çok daha yüksek olabilmektedir. Bununla beraber, hastalık daha çok genç köpeklerde görülebilmektedir.

Tavsiye Bağlantı: Köpekler Neden Titrer?

Köpeklerde Mantar Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde mantar belirtileri özellikle kafalarının belli bölümlerinde, kulak kısımlarında, kuyruk ve bacaklardaki bazı alanlarda tüy dökülmeleri olur. Bu belirtiler dikkate alınıp gereken tedavi yapılmazsa tüy dökümü daha geniş bir alana yayılmaya başlar. Tüy dökülmesinin yanı sıra; kaşıntı ve kızarıklık da belirtiler arasında yer alır. Kıllarda kırılmalar ve aynı zamanda kepeklenme görülür. Bir el ayası büyüklüğünde lezyonlar oluşabilir. Tırnaklarda dökülme, kuruma, kulak içi enfeksiyonlar ve kabuklanmalar da belirtiler arasındadır.

 1. Gözlerde iltihaplanma
 2. Yağlı, kabuğumsu ya da pullu deri
 3. Davranışsal belirtiler ( agresiflik, depresyon gibi )
 4. Nefes almada zorluk
 5. Uyuşukluk belirtileri (Normalden daha az hareket etmesi ya da hareket etmede gözlemlenen isteksizlik)
 6. Mide bulantısı
 7. Kokulu idrar, kanlı idrar
 8. Ateş, bazı zamanlarda yüksek ateş
 9. Kilo kaybı ve bunu takip eden iştahsızlık hali de görülebilir.
Köpeklerde Mantar Hastalığı
Köpeklerde Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Köpeklerde Ağız Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Yemek yemede zorluk

 • Normalden fazla salya akıntıları
 • Ağız ya da dilde beyaz tabaka- Beyaz tabaka, pamukçuk olarak da bilinmektedir. Bir katman halindedir.
 • Ağızda fark edilir kötü koku

Köpeklerde Mantar Nedenleri

Mantar enfeksiyonu, bulaşık malzemeler ile ya da kontak yolla meydana gelebilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, genel durum bozuklukları, başka enfeksiyonların yaşanması, mantar etkeni bulaşmış olan makas, tarak ya da fırçalarla da mantar hastalığı yaşanabilir.

 • Düzensiz beslenme ya da yanlış beslenme
 • Nemli ve sıcak havalara karşı tepki
 • Kemoterapi
 • Cilt tahrişi
 • Tıbbi sonda kullanımı
 • Pire, kene, böcek ya da parazitlere karşı verilen alerjik reaksiyon
 • Kortikosteroidler gibi ilaçların kullanımı
 • Alerji
 • Dış deri parazitleri
 • Uzun süre antibiyotik kullanımı da köpeklerde mantar haslığına sebebiyet vermektedir.

Köpeklerde Mantar Teşhisi

Mantar hastalığının kesin tanısı laboratuvarda mantar izolasyonu ile yapılabilmektedir. Deri biyopsisi tanıya yardımcı olur. Wood lambası da hızlı teşhis yöntemlerinden bir tanesidir. Bu yöntemler ile teşhis konulması mümkün olur.

Köpeklerde Mantar Tedavisi

Köpeklerde mantar hastalığının tedavisinden önce köpeğin uzman veteriner hekim tarafından muayene edilmesi gerekir. Muayene sonucunda mantar teşhisi konulursa veteriner hekim, köpek için uygun bir tedavi yöntemine başlar. Genelde ilaç tedavisi ve özel merhemler kullanılır. Tedavi yöntemi; köpeğin genel durumuna, hastalığın evresine ve şiddetine göre değişebilir. Ne tür bir tedavi uygulanacağına yalnızca uzman veteriner hekim karar verebilir. Zira, bazı testler de uygulanacaktır.

Köpeklerde Mantar Tedavisinde Neler Yapılır?

Uzman hekim mantar teşhisinden sonra mantar etkeninin bulunduğu alanın çevresi traş edilir. Hızlı gelişen mantar tipleri için ilaçlı şampuanlarla bölge yıkanabilir. Elbette bu ilaçlı şampuanların kullanımına yalnızca uzman veteriner karar verebilir. Bu şampuanlar özel miktarlar ve sürelerle kullanılmaktadır. Bu nedenle; hekimin önerisi dışında bilinçsizce kullanımı zehirlenmelere neden olabilir.

Köpeklerde mantar tedavisi 4 ile 8 hafta süresince devam eder. Bu süreç içinde köpeğin sahibi uzman veteriner hekimin tüm öneri ve talimatlarına uymalıdır. Aynı zamanda köpekle ilgili her konuda veterinerine danışmalıdır. On beş günde bir defa olmak üzere köpeğin yaşadığı ortam dezenfekte edilmelidir. Bu dezenfekte işleminde alanı sınırlı tutmamakta fayda var. Köpeğin bulunduğu ya da bulunabileceği tüm alanlar güzelce temizlenmelidir.

Köpekleri Mantar Hastalığından Korumak Mümkün Mü?

Gerek mantar hastalığı öncesi gerekse mantar hastalığı süresince köpeğin tüm eşyalarının sıklıkla yıkanması, temizlenmesi gerekir. Bununla beraber; köpeğin fırçalarını, havlularını ve diğer eşyalarının ayrı tutulması da gereklidir. Zira, mantar hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle, eşyaları ayrı tutulmalıdır.

Eğer mantar hastası olan köpek dışında aynı evde ya da mekanda hayvanlar varsa daha da dikkatli olunması gerekir. Mantar hastası olan hayvanın tüm eşyaları diğer hayvanlardan uzak tutulmalıdır. Beslenme düzeni de oldukça önemli. Mantar hastalığı bağışıklık sisteminin zayıf olduğu anlarda daha sık görülmektedir. Bu nedenle, köpeğin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi önemlidir.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Köpeklerde Mantar Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın