Vatoz Balığı Özellikleri ve Bakımı

Vatoz balıkları kıkırdaklı balık grubundandır. E yakın akrabaları olarak kabul edilen balık türü ise köpekbalıklarıdır. Vatoz balıkları soğuk veya ılık denizlerde yaşarlar. Erkeği 70 cm’ye kadar dişisi ise 120 cm’ye kadar büyüyebilir. Yaşadıkları bölge genelde Avrupa kıyılarıdır.

Vatoz Balıklarının Türleri

Vatoz balıklarının değişik türleri vardır. Akvaryumda beslenen vatoz balıkları cüce vatozlar, leopar vatozlar ve bristlenose vatozlardır.

Vatoz Balığı

Akvaryum Vatoz Balığı

Normal şartlarda doğal yaşam ortamları Güney Amerika olan cüce vatoz balıkları karma akvaryumlarda beslenebilirler. Yani değişik birçok balık ile aynı ortamı aynı akvaryumu paylaşabilirler. Barışçıl bir balık türüdür. Akvaryumlarda camlara veya akvaryum içinde bulunan taşlara yapışık olarak yaşamlarını sürdürürler. Yosunları temizlemek gibi yetenekleri vardır. Bu nedenle akvaryumların yosunlarını temizlemek için alınırlar. Yumurta bırakarak çoğalırlar ve büyüdüklerinde boyları 8-10 cm’e kadar çıkar.

Leopar vatozların boyu 7-9 cm arasında değişiklik gösterir. Genelde her akvaryumda tercih edilir. Tercih sebebi ise akvaryumu temizleme özelliğinin olmasıdır. Her türlü akvaryum balığı ile iyi anlaşır ve aynı akvaryumu paylaşabilir. Akvaryumun içinde bulunan yosunları yer. Bu şekilde hem beslenir hem de akvaryumu temiz tutar. Aynı zamanda bu yosunları yemesi akvaryum içindeki yosun dengesi için önemlidir. Akvaryuma bir yosun düzeni sağlar.

Bristlenose vatoz balıkları güney Amerika civarında yaşarlar. Yani doğal koşulları bu bölgelerdeki bazı nehir ve göllerdir. Ancak diğer vatoz türleri gibi oldukça barışçıl balıklar olması sebebiyle akvaryumlarda da beslenirler. Özellikle salatalık ve kabağı çok severler.

Vatoz Balıkları İçin Akvaryum Seçimi

Vatoz balıkları için akvaryum seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta akvaryumun büyüklüğüdür. Mutlaka uygun büyüklükte ve genişlikte akvaryum seçilmelidir. Bunun dışında saklanmayı seven vatoz balıkları için akvaryum içinde saklanma alanları yaratılmalıdır. Değişik taşlar ve mağaralar vatoz balıklarının daha sağlıklı yaşam sürmesi için gerekli olan doğru seçimlerdir.

Vatoz balıklarının yaşadığı akvaryum içinde bunun suyun sıcaklığı son derece önemlidir. Ani ısı değişimleri vatoz balıklarını olumsuz etkiler. Sürekli kontrol altında tutulması gereken su sıcaklığı 24-26 derece arasında olmalıdır.

Vatoz Balıkları ve Üreme

Akvaryum koşulları yerinde ve doğru olduğu sürece vatoz balıklarının üremeleri oldukça kolaydır. Akvaryum içerisindeki mağara gibi oyukları çok seven vatozlar üremek için bu bölgeleri tercih ederler. Sakin ve karanlık ortamlara yumurtalarını bırakırlar. Yumurtaların korunma görevi ise erkek vatozlara aittir. Yumurtlamayı takip eden 2-4 gün arasında yavru vatozlar çıkmaya başlar.

Vatoz Balığı
Vatoz Balığı Özellikleri ve Bakımı

Vatoz Balıklarında Beslenme Nasıl Olmalıdır

Vatoz balıkları hem etçil hem otçul balıklardır. Akvaryumda bulunan alg ve yosunları yemeleri onların otçul olduğunu gösterir. Ancak sadece alg ve yosun yemeleri bu balıkların beslenmesi için yeterli değildir. Dip yemi denilen yemler ile beslenmeleri gerekir. vatoz balıklarını beslemek için seçilen yemlerin akvaryumun en altına çöken yemlerden olması gerekir. çünkü vatoz balıkları dipten beslenirler. Vatoz balıkları yem için dahi olsa diğer balıklar ile rekabete girmeyecek bir balık türü olduğu için verilen yemin düğer balıklardan sıyrılarak dibe çöküp çökmediğinin kontrol edilmesi gerekir. Vatoz balıklarına yem verirken dikkat edilmesi gereken bir diğer madde ise ortam aydınlatmasıdır. Vatoz balıkları karanlıkta beslenmeyi severler. Yem verildiğinde akvaryum içinin karanlık olması gerekir.

Vatoz Balıklarının Özellikleri

Vatoz balıklarının özelliklerini maddeler halinde özetlemek gerekirse;

 • Barışçıl balıklardır.
 • Hem etçil hem otçul balıklardır.
 • Doğal yaşam şartları Güney Amerika’dır.
 • Akvaryumda beslenen 3 türü vardır. Bunlar: cüce vatoz, leopar vatoz ve bristlenose vatozdur.
 • Akvaryum içinde yosun ve alg yerler.
 • Akvaryumu temizleyen balık olarak bilinirler.
 • Kıkırdaklı yapıları vardır.
 • Yumurtlama ile ürerler.
 • Genelde cam kenarına tutunarak yaşarlar.
 • Yemlerini dipten yerler
 • Özellikle salatalık ve kabak en sevdikleri sebzelerdir.

Tavsiye Bağlantı: Ciklet Balığı Özellikleri ve Bakımı

Vatoz Balıklarının Bakımı

Vatoz balıkları uygun akvaryum koşulları sağlandığı takdirde çok zor olmayan sık sık akvaryum temizliği ve su değişimi istemeyen balık türleridir. Akvaryum suyunun 24-26 derece arasında olması, akvaryum içinde vatozların girebileceği taş ve oyukların olması, yemleme yapılırken dibe çöken yem kullanılması ve yemlemenin karanlık ortamda yapılması gibi bakım koşulları yerine getirildiği taktirdi rahat bir şekilde yaşamlarına devam ederler.

Vatoz Balıklarının Fiziki Özellikleri

Vatoz balıkları kıkırdaklı balıklar sınıfındandır. Vatoz balıklarını diğer balıklardan ayıran en temel özellik ise yassı gövdeleridir. Aynı zamanda çok ince ve oldukça uzun yapıda bir kuyruğa sahiptirler. Büyük yüzgeçleri vardır.
Bu yüzgeçler kelebek kanadına benzetilebilir. Uzaktan görünen bir vatozu kalkan balığı ile karıştırmak mümkündür. Ancak yakından incelendiğinde vatoz balığının farklılıkları görülecektir. Vatozların ince ve uzun kuyrukları sadece savunma amacı için yaratılmıştır. Vatozlar kuyruklarını sağa sola sallayarak gelebilecek tehlikelere karşı kendilerini korumak isterler. Bu kuyruklarda elektrik vardır.

Denizde yaşan vatoz balıkları için zehirli oldukları söylenir. Denizlerin sığ yerlerinde ve kumlara gömülü olarak yaşayan vatoz balıkları zaman zaman zarar verici nitelikte olabilir. zararlı olmalarının sebebi ise bulundurdukları zehirdir.

Vatoz Balıkları Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Bilgileri

 • 70’den fazla vatoz türü vardır
 • Havalar soğuduğunda göç ederler
 • Vatozlar avlanırken gözlerini kullanmazlar
 • Vatozların kemikleri yoktur
 • Vatozlar yanlız kalmayı tercih ederler
 • Yeni doğan Vatozlar kendi başlarının çaresine bakabilir
 • Vatozlar yenilebilir
 • Japon kılıçlarında vatoz derisi kullanılır
 • Antik Yunanistan’da Vatozların zehri tıbbi amaçlı kullanılıyordu
Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın