Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bu sevimli Ragdoll kedilerin uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olması için bakımına dair detayların bilinmesi gerekir. Ragdoll kedisi özellikleri ve bakımı hakkında bilgiler aşağıdadır.

Ragdoll Kedisinin Tarihi

Ragdoll kedisi son derece yeni bir ırk olarak tanınmaktadır. Oysa bu cins kedilerin tarihi 1963 yılında dayanmaktadır. 1963 yılında Kalifornia‘da ortaya çıkmıştır. Buradan tüm dünyaya yayılmıştır. Sevimliliği ile dikkat çekmekte olup çoğu kişinin tercihi olmaktadır.

Ragdoll Kedisi Genel Özellikleri

Uzun tüyleri üç ana renkte sınıflandırılabilir. Beyaz eldivenli, eldivensiz ve tek renkliler. Beyaz eldivenliler oldukça popülerdir. Tüy renkleri çikolata rengi ya da kahve liladır. Ragdoll kedilerinin göz renkleri; safir mavisidir. Çok nadir olmak üzere farklı göz renkleri de olabilir. Ancak; ırk standardı mavi gözlüdür. Tüyleri yumuşaktır. Gövdeleri sert ve kalın kaslı yapıdadır. Kuyrukları ise çok tüylü ve kalındır. Cüsselerine oranla sesleri narin yumuşaktır. Özelliklere mama saatlerinde kendilerini konuşarak ifade ederler.

Ragdoll Kedisinin Karakteristik Özellikleri

  • İlk dikkat çeken özelliği yumuşak huylu oluşudur. Hırçınlık yapmaz.
  • Çok sevecen ve sıcakkanlıdır.
  • Ödüllendirilmeye çok severler. Onlara alınan her ödül onlara mutlu eder.
  • Sosyaldirler.
  • Oldukça zeki ve akıllıdırlar.
  • Adeta dostluk abidesidirler.
Ragdoll Kedisi
Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ragdoll Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sanılanın aksine bakımları oldukça kolaydır. Karakteristik özelliklerinde belirtildiği gibi yumuşak huylu oldukları için bakımları da son derece kolaydır. Bakımında en önemli hususlar; beslenme, veteriner kontrolü ve sevgidir.

Beslenmede, belirli bir düzene uyulmalıdır. Kedinin çok yemesi ya da az yemesi değil yeteri kadar beslenebilmesi gerekir. Düzenli aralıklarla veteriner hekimin muayenesi önemlidir. Aşılarının yanı sıra; olabilecek sağlık sorunlarının da önüne geçilmiş olur. Muayene sayesinde olası hastalıklar ilerlemeden tedavisi yapılabilir. Bu ırk, ortalama olarak 12 ile 17 yıl arasında değişen ömre sahiptir. İyi ve özenli bakılan bir Ragdoll kedisi 17 yıl yaşamını rahatlıkla sürdürebilir.

Kulak temizliğine dikkat edilmektedir. Bunun için yumuşak cinste bir bez kullanılabilir. Çok özenli olunması gerekir. Bunun yanı sıra; kulağın çok iç kısımlarına doğru ilerlemek de son derece sakıncalıdır. Zira bu işlem iç kulağa zarar verebilir. Bu nedenle; kedinin sahibi eğer daha önce kulak temizliği yapmadıysa bu işlemin veteriner tarafından yapılması daha uygun olacaktır.

Tırnakları da düzenli aralarla kesilmelidir. İki haftada bir tırnak kesimi yapılması yeterli olur. Her cins kedi de olduğu gibi Ragdoll kedilerinde de göz akıntıları görülebilir. Gözler temizlenmelidir. Gözlerdeki enfeksiyon riskleri unutulmamalıdır. Bu nedenle; her göz için ayrı bezler kullanılmalıdır. Böylece bulaşma riski ortadan kaldırılmış olur. Günlük olarak tüylerinin taranması da oldukça gereklidir. Zira uzun tüylere sahiptir. Bu nedenle; her gün taranması hem daha az tüy dökmesi için gereklidir hem de daha az tüy yutması sağlanmış olur. Aynı zamanda bu ırkın ölü tüylerden arındırılması da sağlığı açısından ayrı bir öneme sahiptir.

Oyun oynamaktan çok keyif alırlar. Çok enerjik olmasalar da oyun zamanı hareketlidirler. Kendileriyle ilgilenilmesi ve vakit geçirilmesini çok severler. İlgisizlik ve sevgi yoksunluğu onları hayata küstürebilir. Psikolojik sorunlarsa onların hastalanmasına sebebiyet verebilir.

Su kapları ve tuvalet kapları da Ragdoll cinsi kedilerin bakımında önemli bir yere sahiptir. Her türlü riskin önlenmesi için su kapların her gün düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda birkaç yere birden su kabı koymak da gerekecektir. Bunun yanı sıra; çok temiz ve titiz bir mizaca sahip olduğu için daha önce tuvalet yaptığı yer temizlenmediyse aynı yere tuvaletini yapmayabilir. Bu nedenle; tuvalet ihtiyacını gördüğünde kumunun temizlenmesi gerekir.

Ragdoll Kedisi
Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ragdoll Kedisinin Beslenme Düzeni

Beslenmesinde tercih edilecek mamalar iyice araştırılmalıdır. İçeriğinde besin değeri yüksek ve besleyici özelliği olan mamalar tercih edilmelidir. Günde iki öğün beslenmesi yeterlidir. Veteriner hekimin önerdiği şekilde ve önerdiği markalardan mamalar tüketebilir.

Ragdoll Kedisi Hastalığı ve Sağlığı

Her cins kedide farklı sağlık sorunları olabilmektedir Ragdoll cinsi kedilerinde genellikle yaşadığı hastalıklar vardır. Polikistik böbrek hastalığı, sistit ve kalp hastalıkları sayılabilir. Bu gibi risklerin önüne geçmek için iyi bir bakım ve düzenli veteriner kontrolü gereklidir. Böylece, bu risklere karşı önlem alınmasının yanı sıra; hastalığın erken fark edilmesi sağlanmış olur. Erken teşhisle hastalık ilerlemeden yapılan tedavilerde olumlu sonuçlar verir.

Tavsiye Bağlantı: Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ragdoll Kedisi Obezite Sorunu

Pek enerjik bir yapıları olmadığı için obezite sorunu da bu cinslerde sıklıkla görülmektedir. Obezite ise önemli bir sorun anlamına gelmektedir. Bu kocaman kedilerin ağırlıkları ortalama olarak 3,6 ile 9 kilo arasında değişmektedir. Bazen ağırlıkları 10 kiloya kadar çıkabilmektedir. Özellikle erkek ragdoll kedilerde bu ağırlık görülebilmektedir. Ragdoll cinsi bir kedinin sağlıklı ve aynı zamanda uzun ömre sahip olabilmesi için normal bir kiloya sahip olması gerekir. Obezite, yani aşırı kilolar bu cins kediler için büyük risktir. Bu nedenle; kilo kontrolü yapılmalı ve gereken özen gösterilmelidir.

Ragdoll Kedisi Tüy Yumakları Problemi

Uzun tüylere sahip oldukları için tüy yumakları da önemli bir sorun olmaktadır. Tüy yumakları çok büyük riskler ve ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle; tüylerinin düzenli aralıklarla taranması çok önemlidir. Bunun yanı sıra; yuttuğu tüylerin vücuttan atılmasını sağlayan malt macunları kullanılmalıdır.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı” üzerine bir yorum

Yorum yapın